MARS-8

From Atariki

Revision as of 00:52, 10 cze 2011; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Opracowywane przez FTe i istniejące w postaci w pełni funkcjonalnego prototypu, lecz nigdy nie sprzedawane rozszerzenie do 800XL. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw MAC/65, Action!, R-Time 8, SpartaDOS X - od podstawowych komponentów rozszerzenia. Nadto karta zawierała 65C816, dodatkową pamięć liniową na SIMM-ach oraz prosty interfejs IDE (podobny w działaniu do MyIDE). MARS-8 wpinało się bezpośrednio w płytę główną komputera, w miejsce po oryginalnym 6502, PIA itd. Dodatkowo było miejsce na alternatywne ROM-y systemu operacyjnego. Logika karty była zaprogramowana w FPGA. Do rozszerzenia użytkownik miał dostać 1000 (słownie: tysiąc) stron dokumentacji.

Jedynym ważnym programem, który nie chciał na tak rozszerzonym komputerze działać, była gra Deflektor.

Początkowo MARS-8 miał występować w trzech odmianach ochrzczonych jako Galaxy Plus, Stellar Sysop oraz Twilight Zone. O różnicach między nimi nic nie wiadomo, w końcu dwie pierwsze odmiany zarzucono.

Projekt powstał wiosną 1992 roku jako George Board, w sierpniu 1995 był w stanie gotowym do seryjnej produkcji, miano ją rozpocząć we wrześniu, a gotowe egzemplarze miały się pojawić w sprzedaży w październiku 1995. Cena miała wynosić 249,95 dolarów USA. Nie wiadomo, czy wyprodukowano cokolwiek.

Personal tools