MAC/65

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:MAC65_102.gif

Makroasembler dla ośmiobitowych komputerów Atari wydany w 1982 roku przez OSS jako rozwinięcie wcześniej wydanego programu EASMD. Program pierwotnie wydany był na dyskietce, później powstała bardziej rozbudowana wersja kartridżowa (16 KB Supercartridge z przełączanymi bankami). Autorem MAC-a jest Stephen D. Lawrow.

MAC/65 zawiera bardzo szybki asembler pracujący w dwóch lub trzech przejściach w zależności od obecności makr. Kod źródłowy jest tokenizowany, kontrola składni dokonywana jest już na etapie wpisywania programu. Wersja na kartridżu ma wsparcie dla procesora 65C02 oraz zawiera debugger DDT, posiadacze wersji dyskowej muszą się obejść uproszczonym monitorem pamięci BUG/65. Wydano też dodatek w postaci dyskietki zawierającej przykładowe programy oraz biblioteki makr - dodatek ten znany jest jako MAC/65 Toolkit.

Do wad MAC-a należy fakt użycia systemowego edytora ekranowego (tego samego, którego używa Atari BASIC) do edycji programu, co pociąga za sobą konieczność numerowania linii programu oraz ogranicza swobodę edycji.

Bibliografia

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools