Magazyn dyskowy

From Atariki

Revision as of 08:36, 8 sty 2020; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Magazynami dyskowymi (alternatywa nazwa to "ziny") można określić niezależne, niepiśmienne periodyki, wydawane na dyskietce(-ach) 5.25" (Atari8) lub 3.5" (AtariST/Falcon) przez grupy demoscenowe lub niezrzeszonych ludzi z demosceny. Z czasem nazwa "dyskowy" straciła sens gdy magazyny zaczęły być dystrybuowane jako pliki do uruchomienia na twardym dysku (tak jest w przypadku magazynu Chosneck). Moda na takie magazyny przyszła ze sceny C64/Amiga, by potem objąć pozostałe komputery 8/16-bitowe. Największą popularność magazyny dyskowe przeżywały od końca lat 80. do drugiej połowy lat 90. XX w. Ciekawą "hybrydą" magazynu dyskowego z (klasycznym) papierowym jest "ABBUC Magazin".

Inna ciekawostką, jest fakt, że od połowy lat 90. do prawie końca dekady prawie każda małoatarowska grupa scenowa chciała wydawać swój magazyn dyskowy (co m.in. mogło podnosić prestiż grupy), co poskutkowało pojawieniem się całkiem wielu takich magazynów, z których niestety większość kończyła żywot po 1-2 numerach.

Przykłady polskich magazynów dyskowych ze sceny 8-bitowego Atari:

Wzrastająca dominacja Internetu i jego możliwości (grupy newsowe, IRC, fora, portale tematyczne, blogi, Facebook) w znacznej mierze przyczyniła się do znaczącego spadku popularności magazynów dyskowych i na dzień dzisiejszy (koniec drugiej dekady XXI w.) istnieje już niewiele magazynów dyskowych (np. czeski Flop).

Zobacz też

Linki


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools