Micro SpartaDOS

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 00:58, 5 lis 2005
Pecus (Dyskusja | wkład)
(Układ sciagniety od KMK - sorry ;))
← Previous diff
Wersja z dnia 01:01, 5 lis 2005
Pecus (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 23: Linia 23:
=== Informacje dodatkowe === === Informacje dodatkowe ===
-Micro SpartaDOS używa wyłącznie sytemowego SIO lub własnych procedur szybkiej transmisji i nie potrzebuje do działania DOSa. W czasie wyboru plików zajmuje pamięć z zakresu $2000-$28FF na program oraz $2900-MEMTOP na bufory, długie nazwy i inne. W czasie ładowania pliku zajmuje tylko obszar $0700-MEMO gdzie MEMLO jest zależne od stosowanych procedur transmisji:+Micro SpartaDOS używa wyłącznie sytemowego [[SIO]] lub własnych procedur szybkiej transmisji i nie potrzebuje do działania [[DOSa|DOS]]. W czasie wyboru plików zajmuje pamięć z zakresu $2000-$28FF na program oraz $2900-MEMTOP na bufory, długie nazwy i inne. W czasie ładowania pliku zajmuje tylko obszar $0700-MEMO gdzie MEMLO jest zależne od stosowanych procedur transmisji:
-* $0A00 - dla standardowego SIO+* $0A00 - dla standardowego [[SIO]]
* $0A35 - dla turbo [[XF551]] * $0A35 - dla turbo [[XF551]]
-* $0AFC - dla Happy Warp i Ultra Speed +* $0AFC - dla [[Happy Warp]] i Ultra Speed
* $0A00+długość procedur sciąganych z urządzenia - dla Speedy 1020 (HDI) * $0A00+długość procedur sciąganych z urządzenia - dla Speedy 1020 (HDI)
Przed uruchomieniem programu wyłączany jest wbudowany [[BASIC]] i czyszczona pamięć (poza pamięcia pod ROM). Przed uruchomieniem programu wyłączany jest wbudowany [[BASIC]] i czyszczona pamięć (poza pamięcia pod ROM).

Wersja z dnia 01:01, 5 lis 2005

Grafika:MSDOS30.png

Micro SpartaDOS (MSDOS) - inicjalizer do gier i dem plikowych zapisanych na dysku w formacie SpartaDOS. Micro SpartaDOS w pierwszej wersji stworzył Jiri Bernasek jako uniwersalny loader umożliwiający stosowanie różnego rodzaju przyspieszaczy do stacji dysków. W tej wersji obsługiwał on standardy Speedy 1050, XF551 oraz HDI. Jako jedyny pozwala na nadawanie dowolnych nazw plikom i folderom - zapisywane one są w oddzielnym pliku tekstowym, a dzięki zoptymalizowaniu procedur transmisji i pozostawianiu (w czasie ładowania pliku) w pamięci tylko ich niezbędnej cześci utrzymuje MEMLO na bardzo niskim poziomie.

Wersja 3.0 powstała po dużych modyfikacjach, pozostawione zostały tylko oryginalne procedury wyświetlania i odczytu pliku w standardzie SpartaDOS. W wersji tej program obsługuje także turbo w standardzie Ultra Speed, dzięki czemu doskonale działa z interfejsem SIO2IDE, dodana także została możliwość wyboru napędu z którego odczytywane są pliki, oraz poprawiona procedura ładowania pliku binarnego. Autorami modyfikacji są Pecuś i Pirx.

Instalacja

Micro SpartaDOS nie wymaga oddzielnego programu instalacyjnego, może byc wywoływany z dowolnego DOSa czy nawet linii polecen SpartaDOS X (potrafi odłączyć moduł). Aby działał tak jak każdy inny inicjalizer należy skopiować go na dysk w formacie SpartaDOS, a nastepnie nakazać systemowi jegoładowanie w czasie bootowania z tego dysku rozkazem BOOT. Do poprawnej pracy nie wymaga Sparty ani żadnego z obsługiwanych rozszerzeń. Po uruchomieniu program wyświetla liste plików z ustawionym atrybutem PROTECT, co umożliwia ukrycie np. plikow z obrazkami czy danymi. Jeśli na dysku zostanie umieszczony plik z długimi nazwami (MSDOS.DAT tworzony przez program MSINI lub MSINI2), to zostana wyświetlone wyłącznie te pliki, które maja ztworzone długie nazwy. Zawsze istnieje możliwośc pokazania wszystkich plików poprzez naciśnięcie klawisza Esc.

Klawiszologia

 • 1 ... 8 - zmiana dysku (od D1: do D8:)
 • SPACJA - wyświetlenie następnej "strony" katalogu
 • < - przejście do nadrzędnego katalogu
 • > - przejście do głównego katalogu
 • Esc - wyświetlenie wszystkich plików w katalogu (w postaci nazw DOSowych)
 • A ... S - uruchomienie pliku lub wejście do katalogu
 • Shift+litera - uruchomienie pliku z wyłączeniem szybkich procedur SIO (przydatne w przypadku programów wymagających bardzo niskiego MEMLO lub niedziałających prawidłowo z przyspieszaczmi transmisji)
 • Reset - w przypadku uruchomienia z poziomu DOS i przed wybraniem pliku do załadowania powoduje powrót do systemu

Informacje dodatkowe

Micro SpartaDOS używa wyłącznie sytemowego SIO lub własnych procedur szybkiej transmisji i nie potrzebuje do działania DOS. W czasie wyboru plików zajmuje pamięć z zakresu $2000-$28FF na program oraz $2900-MEMTOP na bufory, długie nazwy i inne. W czasie ładowania pliku zajmuje tylko obszar $0700-MEMO gdzie MEMLO jest zależne od stosowanych procedur transmisji:

 • $0A00 - dla standardowego SIO
 • $0A35 - dla turbo XF551
 • $0AFC - dla Happy Warp i Ultra Speed
 • $0A00+długość procedur sciąganych z urządzenia - dla Speedy 1020 (HDI)

Przed uruchomieniem programu wyłączany jest wbudowany BASIC i czyszczona pamięć (poza pamięcia pod ROM). Jedynym ograniczeniem w ilości plików w jednym podkatalogu jest dostępna pamięć na ich nazwy. W przypadku długich nazw bedzie to około 500 plików, a w przypadku nazw standardowych - około 1500.


Micro SpartaDOS jest do ściągnięcia stąd: [1]

(plik zawiera także programy pomocnicze do tworzenia długich nazw plików, poprzednie wersje programu, oraz dodatkowo kody źródłowe szybkich procedur SIO w standardzie Ultra Speed).

Zobacz też:

Personal tools