Misja

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 02:45, 26 lis 2007
Krótki (Dyskusja | wkład)
(+cheaty)
← Previous diff
Wersja z dnia 02:46, 26 lis 2007
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Cheaty - styl)
Next diff →
Linia 13: Linia 13:
== Cheaty == == Cheaty ==
-W "Misji" (wersja bez muzyki) podanie na ekranie tytułowym kodu '''JASIEK''' (po poprawnym wpisaniu ekran błyśnie) włącza/wyłącza nieskończoną ilość amunicji i granatów. Natomiast w wersji "Mission Shark" wpisanie na ekranie tytułowym hasła ''J.PELC'' (ekran błyśnie) włącza/wyłącza nieśmiertelność.+W "Misji" (wersja bez muzyki) podanie na ekranie tytułowym kodu '''JASIEK''' (po poprawnym wpisaniu ekran błyśnie) włącza/wyłącza nieskończoną ilość amunicji i granatów. Natomiast w wersji "Mission Shark" wpisanie na ekranie tytułowym hasła '''J.PELC''' (ekran błyśnie) włącza/wyłącza nieśmiertelność.
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 02:46, 26 lis 2007

Grafika:Mission.png

Jeden z największych hitów wyprodukowanych przez L.K. Avalon na Atari XL/XE.

Autorem gry jest Janusz Pelc, grafikę robił Pelc do spółki z Markiem Siewiorem. Wydało ją L.K. Avalon w kompilacji z grą Fred w 1990 roku (nr serii AC/AD 00190).

Mimo że nie była pierwszą grą w swoim rodzaju (vide Draconus), "Misja" zapoczątkowała modę na polskie labiryntówki, które były jednymi z najczęściej produkowanych gier w kraju; jednak niewiele naśladowczyń może dorównać pierwowzorowi. "Misja" ze swoimi 145 komnatami, wysoką jakością i porywającą rozgrywką wymagającą zarówno zręczności, jak i dobrej pamięci, jest jedną z najlepszych polskich gier na małe Atari.

Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor Zeppelin Games zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Misji" i "Freda" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Z kolei na rynku niemieckim kompilację rozpowszechniał KE-Soft.

Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie Chaos Music Composer), i zmieniono tytuł na Mission Shark. Ulepszoną wersję w wersji polskiej sprzedawano od tej pory także w Polsce.

Gry mocno inspirowane "Misją" to m.in. Adax, Android, Deathland, Naturix i Spy Master.

Cheaty

W "Misji" (wersja bez muzyki) podanie na ekranie tytułowym kodu JASIEK (po poprawnym wpisaniu ekran błyśnie) włącza/wyłącza nieskończoną ilość amunicji i granatów. Natomiast w wersji "Mission Shark" wpisanie na ekranie tytułowym hasła J.PELC (ekran błyśnie) włącza/wyłącza nieśmiertelność.

Personal tools