Misja

From Atariki

Revision as of 18:18, 30 cze 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:Mission.png

Misja - jeden z największych hitów wyprodukowanych przez L.K. Avalon na Atari XL/XE.

Autorem gry jest Janusz Pelc, grafikę robił Pelc do spółki z Markiem Siewiorem. Wydało ją L.K. Avalon w kompilacji z grą Fred w 1990 roku (nr serii AC/AD 00190).

Mimo że nie była pierwszą grą w swoim rodzaju (vide Draconus), "Misja" zapoczątkowała modę na polskie labiryntówki, które były jednymi z najczęściej produkowanych gier w kraju; jednak niewiele naśladowczyń może dorównać pierwowzorowi. "Misja" ze swoimi 145 komnatami, wysoką jakością i porywającą rozgrywką wymagającą zarówno zręczności, jak i dobrej pamięci, jest jedną z najlepszych polskich gier na małe Atari.

Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor Zeppelin Games zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Misji" i "Freda" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Z kolei na rynku niemieckim kompilację rozpowszechniał KE-Soft.

Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie Chaos Music Composer), i zmieniono tytuł na Mission Shark. Ulepszoną wersję w wersji polskiej sprzedawano od tej pory także w Polsce.


Gry mocno inspirowane "Misją" to m.in. Adax, Android, Deathland, [Naturix]] i Spy Master.

Personal tools