Optymalizacja

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 18:58, 27 lut 2006
Jellonek (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 00:58, 1 mar 2006
Piotrv (Dyskusja | wkład)
(-O2)
Next diff →
Linia 2: Linia 2:
Optymalizacja może dotyczyć również nośników danych - np. układanie w określonym porządku danych na dyskietce (co może skutkować szybszym dostępem do plików i ogólnie szybszym odczytem) realizuje program "Szperacz dyskowy" z [[L.K. Avalon]]. Optymalizacja może dotyczyć również nośników danych - np. układanie w określonym porządku danych na dyskietce (co może skutkować szybszym dostępem do plików i ogólnie szybszym odczytem) realizuje program "Szperacz dyskowy" z [[L.K. Avalon]].
 +
 +Optymalizacja może być wykonywana automatycznie podczas kompilacji programu, jeśli stosuje się kompilatory języków wysokiego poziomu, np. [[CC65]]. Kompilator może zmniejszyć liczbę instrukcji programu wynikowego lub przyspieszyć jego wykonywanie, jeśli sobie oczywiście tego zażyczymy. W kompilatorach C zwykle stosuje się w tym celu parametr "-O2".
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]

Wersja z dnia 00:58, 1 mar 2006

Dawny zwyczaj polegający na usuwaniu z programu niepotrzebnych części, bądź poprawianiem ich jakości. Celem jest uzyskanie krótszego/wydajniejszego programu, czy ulepszenie jakiegoś efektu do dema (który ma się "zmieścić w ramce" - w slangu koderów).

Optymalizacja może dotyczyć również nośników danych - np. układanie w określonym porządku danych na dyskietce (co może skutkować szybszym dostępem do plików i ogólnie szybszym odczytem) realizuje program "Szperacz dyskowy" z L.K. Avalon.

Optymalizacja może być wykonywana automatycznie podczas kompilacji programu, jeśli stosuje się kompilatory języków wysokiego poziomu, np. CC65. Kompilator może zmniejszyć liczbę instrukcji programu wynikowego lub przyspieszyć jego wykonywanie, jeśli sobie oczywiście tego zażyczymy. W kompilatorach C zwykle stosuje się w tym celu parametr "-O2".

Personal tools