SD-Load

From Atariki

Revision as of 22:38, 10 gru 2005; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:sdload.png

SD-Load (SpartaDOS Loader) - inicjalizer do gier i dem plikowych zapisanych na dysku w formacie SpartaDOS. SD-Load ma w zamyśle zastąpić program XDIR, jest pozbawiony większości jego ograniczeń, jest też 2-3 razy szybszy (co widać przy ładowaniu programów z szybkiego dysku). Podobnie jak XDIR, a w przeciwieństwie do wielu innych inicjalizerów, SD-Load nie wymaga oddzielnego programu instalacyjnego, wystarczy zaznaczyć go jako plik do uruchomienia podczas startu systemu (poleceniem BOOT). Jak się można domyślić, SD-Load do działania nie potrzebuje też samego SpartaDOS-u.

Ulepszenia w stosunku do XDIR-a

  • wyświetlanie do 66 wpisów katalogowych na jednej "stronie" ekranu (XDIR - 32)
  • maksymalna liczba możliwych do wyświetlenia wpisów w katalogu jest ograniczona tylko ilością dostępnej pamięci (XDIR - 127)
  • zapamiętywanie pozycji kursora podczas wchodzenia do podkatalogu; po wyjściu do katalogu nadrzędnego kursor jest automatycznie pozycjonowany na wpisie właśnie opuszczonego podkatalogu (XDIR - zawsze na szczycie lewej kolumny katalogu)
  • możliwe jest przeglądanie katalogów i uruchamianie programów z dysku innego niż ten, z którego SD Loader został zabootowany (XDIR - niemożliwe)
  • 2-3 razy szybsza procedura ładująca

Klawiszologia

  • A ... O - zmiana dysku (gdzie A = D1:, B = D2: itd. aż do O = D15:)
  • Esc - załadowanie katalogu z dysku domyślnego (czyli tego, z którego SD Loader był zabootowany)
  • TAB albo SPACJA - wyświetlenie następnej "strony" katalogu (w przypadku, kiedy katalog ma ponad 66 wpisów)
  • Klawisze kursora - poruszanie kursorem po katalogu
  • Return - uruchomienie wybranego pliku, albo wejście do wybranego katalogu

Informacje dodatkowe

W chwili wybrania pliku do uruchomienia część programu zarządzająca klawiaturą, ekranem i katalogami jest usuwana z pamięci; zostaje tam kod samego tylko loadera binarnego. Zerowana jest pamięć od MEMLO do MEMTOP-u plus kilka innych krytycznych obszarów. Stan BASIC-a nie jest zmieniany, przy starcie systemu trzeba przytrzymać klawisz OPTION (albo mieć komputer z QMEG OSem albo DracOSem). Inaczej niż Micro SpartaDOS, SD-Load nie odczytuje dodatkowego pliku z długimi nazwami, lecz wyświetla je tak, jak zapisano w katalogu, czyli max. po 11 znaków; nie zawiera również szeregowych procedur szybkiej transmisji - gdyż jest przeznaczony przede wszystkim dla posiadaczy twardych dysków podłączonych równolegle (np. KMK/JŻ IDE). Nie oznacza to, ze nie będzie współdziałał np. z SIO2IDE czy stacjami dyskietek, szybkość transmisji szeregowej będzie jednak zależna od tego, co potrafi OS (np. pod QMEG OSem albo DracOSem programy będą ładowane w szybkiej transmisji).

Dla posiadaczy 65C816 mały bonus: w dystrybucji znajdują się też binarne wersje SD-Loadera przeznaczone dla tego procesora.

Autorem programu jest KMK. SD-Load jest do ściągnięcia stąd: [1].

Zobacz też:

Personal tools