Slight Atari Player

From Atariki

Revision as of 23:14, 2 mar 2018; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:SAP_Player.png

Slight Atari Player. Niewielki programik, napisany przez Adama Bieniasa (SoTe/Slight), odtwarzający pliki z rozszerzeniem SAP. Pionier w tej "dziedzinie"

Początkowo miał to być w pełni funkcjonalny emulator Atari, typu cycle-exact, jednak po napisaniu części emulacji procesora oraz dźwięku autor, zainspirowany przez popularny format commodorowski (.sid), napisał prosty player odtwarzający na PC muzykę zapisaną w pliku SAP. Pierwsza wersja SAP-Playera miała numer 0.0 i dołączonych do niej było kilka muzyczek (m. in z Draconusa). Reakcja na wypuszczenie jej w świat przerosła wszelkie oczekiwania. Ludzie znowu mogli usłyszeć klasyczne dźwięki. Z czasem powstały również odtwarzacze formatu SAP na inne platformy (Win/Linux, Amiga, Falcon jak również na Atari 8-bit).

Program pozwala na wczytanie pliku SAP w tradycyjny sposób, obsługuje także technikę "przeciągnij-i-upuść" (drag-and-drop). Można go także związać z rozszerzeniem .sap, co bardzo ułatwia jego używanie w systemach Windows. W ostatniej wersji programu (2.0) autor dołączył nowe biblioteki SAP (saplib), co znacznie wpłynęło na jakość odtwarzania plików.

SAP player jest do pobrania m. in. ze strony projektu ASMA.

Na początku 2018 roku autor zdając sobie sprawę, iż w ASMA nadal znajduje się stara wersja playera (2.0) opublikował wersję którą miał w swoich archiwach, informację o tym można znaleźć na Atari Area w tym wątku. SAP Player w wersji 2.3 można pobrać z tego miejsca: SAP Player v.2.3

Personal tools