Super Packer

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:59, 23 mar 2021
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Unikam wikilinka do strony przekierowującej.)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:21, 20 lis 2022
Seban (Dyskusja | wkład)
(+link do art. z barymaga)
Next diff →
Linia 9: Linia 9:
Autorem programu jest [[Jiří Bernášek]] z [[BeWeSoft]]. Super Packer powstał w 1993 roku. Był jednym z pierwszych programów stosujących odmienne podejście do procesu kompresji plików binarnych, a to tego tak zaawansowane algorytmy kompresji (wcześniejsze programy tego typu pozwalały jedynie na kompresje algorytmem RLE). Zyskał wielką popularność na polskiej scenie (w połowie lat 90. XX w.). Stosunkowo prosta była modyfikacja depackera, dzięki czemu przy dekompresji nie zawsze trzeba było oglądać kolorowych, losowych "pasków". Autorem programu jest [[Jiří Bernášek]] z [[BeWeSoft]]. Super Packer powstał w 1993 roku. Był jednym z pierwszych programów stosujących odmienne podejście do procesu kompresji plików binarnych, a to tego tak zaawansowane algorytmy kompresji (wcześniejsze programy tego typu pozwalały jedynie na kompresje algorytmem RLE). Zyskał wielką popularność na polskiej scenie (w połowie lat 90. XX w.). Stosunkowo prosta była modyfikacja depackera, dzięki czemu przy dekompresji nie zawsze trzeba było oglądać kolorowych, losowych "pasków".
Po Super Packerze w 1995 roku pojawił się [[DJP|DJ Packer]], a w 1996 roku [[Fox]] wypuścił swojego [[FlashPack]]a. Po Super Packerze w 1995 roku pojawił się [[DJP|DJ Packer]], a w 1996 roku [[Fox]] wypuścił swojego [[FlashPack]]a.
 +
 +Jest to program ze stajni [[BeWeSoft]], czeskiego programisty. Oferuje 3 metody kompresji: RLE, LZ77, Static Huffman.
 +O ile RLE i Huffman działają dość szybko, to LZ77 (Lempel Ziv 1977 r.) jest tak bardzo wolny, że coś może człowieka trafić (wolniejsze od "Crunchera 5.0" na offsecie 4!). Jak zwykle metoda najwolniejsza jest najbardziej skuteczna, ale to już inna sprawa. Na szczęście autor umożliwił wybór metody kompresji użytkownikowi.
 +Program ma wspaniałe możliwości edycji pliku binarnego (dodawanie bloków, init-ów, runów, procedurek przepisujących). Niestety, moim zdaniem, zbyt mały bufor.
 +Bewe założył słownik dla LZ77 wielkości 4 KB, ale niestety nie wykorzystuje pamięci pod systemem operacyjnym... Mamy więc około 30 KB bufora (od MEMLO do $97dc)... To trochę mało... Autor wspomina o możliwości dzielenia pliku na kilka części i pakowaniu oddzielnie każdej z nich, potem należy usunąć z każdej depacker z wyjątkiem pierwszej... Dla mnie trochę za dużo zabawy...
 +
 +Program ten jednak posiada wiele zalet i myślę, że mimo kilku drobnych wad nadaje się do użytku. Oczywiście ma możliwość relokowania depackera tam, gdzie się chce.
 +
 +=== Linki ===
 +* [http://barymag.slight.pl/issue01/01_08_kilka_slow_o_pakerach artykuł] [[Seban]]a o packerach z [[Barymag|Barymaga]]
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 19:21, 20 lis 2022

Grafika:Super_packer.gif

Super Packer to jeden z pierwszych programów do pakowania plików binarnych przeznaczonych dla 8-bitowego Atari, który prezentował zupełnie inne podejście do kompresji plików niż istniejące wcześniej crunchery. Super Packer pozwala na zachowanie struktury oryginalnego pliku po spakowaniu. Jego kolejną zaletą jest możliwość kompresji programów, które wymagały do pracy DOSa.

Działanie programu można podzielić na kilka etapów. Jednym z nich jest wczytanie pliku do względnie niewielkiego bufora programu. Po tej operacji na ekranie możemy obejrzeć całą strukturę wczytanego pliku. Widzimy w jakie obszary pamięci ładuje się program, który będziemy poddawać kompresji. Każdy z segmentów pliku możemy poddać kompresji. Program umożliwia użycie trzech metod kompresji: RLE, LZ77 oraz Huffman. Przy każdym z pakowanych segmentów możemy wybrać typ kompresji, zastosowany przez packer. Domyślnym ustawieniem programu jest użycie wszystkich trzech sposobów w kolejności: RLE->LZ77->Huffman. Dodatkowo program może przeprowadzić test czy dane po spakowaniu nie okazały się dłuższe od danych wejściowych.

Oprócz swojego głównego zastosowania (kompresja) program bardzo dobrze może służyć jako bardzo wygodny w użyciu linker. Ma dość wygodny i intuicyjny interface. Jego niewątpliwą wadą jest dość mały bufor przeznaczony na dane wejściowe. Do działania program wymaga 64KB pamięci RAM i nie korzysta z żadnych rozszerzeń pamięci.

Autorem programu jest Jiří Bernášek z BeWeSoft. Super Packer powstał w 1993 roku. Był jednym z pierwszych programów stosujących odmienne podejście do procesu kompresji plików binarnych, a to tego tak zaawansowane algorytmy kompresji (wcześniejsze programy tego typu pozwalały jedynie na kompresje algorytmem RLE). Zyskał wielką popularność na polskiej scenie (w połowie lat 90. XX w.). Stosunkowo prosta była modyfikacja depackera, dzięki czemu przy dekompresji nie zawsze trzeba było oglądać kolorowych, losowych "pasków". Po Super Packerze w 1995 roku pojawił się DJ Packer, a w 1996 roku Fox wypuścił swojego FlashPacka.

Jest to program ze stajni BeWeSoft, czeskiego programisty. Oferuje 3 metody kompresji: RLE, LZ77, Static Huffman. O ile RLE i Huffman działają dość szybko, to LZ77 (Lempel Ziv 1977 r.) jest tak bardzo wolny, że coś może człowieka trafić (wolniejsze od "Crunchera 5.0" na offsecie 4!). Jak zwykle metoda najwolniejsza jest najbardziej skuteczna, ale to już inna sprawa. Na szczęście autor umożliwił wybór metody kompresji użytkownikowi. Program ma wspaniałe możliwości edycji pliku binarnego (dodawanie bloków, init-ów, runów, procedurek przepisujących). Niestety, moim zdaniem, zbyt mały bufor. Bewe założył słownik dla LZ77 wielkości 4 KB, ale niestety nie wykorzystuje pamięci pod systemem operacyjnym... Mamy więc około 30 KB bufora (od MEMLO do $97dc)... To trochę mało... Autor wspomina o możliwości dzielenia pliku na kilka części i pakowaniu oddzielnie każdej z nich, potem należy usunąć z każdej depacker z wyjątkiem pierwszej... Dla mnie trochę za dużo zabawy...

Program ten jednak posiada wiele zalet i myślę, że mimo kilku drobnych wad nadaje się do użytku. Oczywiście ma możliwość relokowania depackera tam, gdzie się chce.

Linki


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools