The Koala Micro Illustrator

From Atariki

Jump to: navigation, search

Program graficzny autorstwa Stevena Dompiera i Roberta Leylanda z Island Graphics Corp., będący częścią zestawu KoalaPad firmy Koala Technologies Corporation. Znany też jako Micro Illlustrator i KoalaPainter.

The Koala Micro Illustrator jest wszechstronnym programem graficznym. Umożliwia między innymi:

  • rysowanie odręczne różnymi kolorami i różnymi kształtami pędzli
  • wprowadzenie standardowych kształtów geometycznych (prostokąt, okrąg) dowolnej wielkości,
  • powiększanie fragmentów rysunku.

Minimalna konfiguracja sprzętu wymagana przez program to mikrokomputer Atari serii XL/XE, monitor lub telewizor kolorowy, joystick lub tabliczka graficzna, magnetofon lub stacja dysków.

Micro Illustrator pracuje w Graphics 15, czyli rozdzielczości 160 x 192 piksele i 4 kolorach. Swego czasu (lata 80. XX w.) był to bardzo popularny program, grafiki tworzone na nim ozdabiały wiele dem i gier z tego okresu.

Micro Illustrator wczytuje i zapisuje obrazki w swoim (skompresowanym) formacie zwanym PIC.

Wydania

Pierwotnie napisany do wykorzystania z tabliczką KoalaPad, MicroIllustrator został później zaadaptowany przez różne firmy do współpracy z kilkoma innymi urządzeniami. Na małe Atari wydano następujące wersje programu:

  • The Koala Micro Illustrator - pierwotna wersja, dołączona na dystkietce do KoalaPada. Z niej powstała najpopularniejsza na scenie wersja plikowa. Oprócz tabliczki w 1. porcie joysticka, obsługuje joystick w 2. porcie.
  • KoalaPainter - wersja na cartridge'u, dołączana zamiast wersji dyskowej do KoalaPada.[1]
  • Micro Illustrator - wersja przystosowana do współpracy z PowerPadem, wydana na cartridge'u przez producenta tabliczki, firmę Chalk Board Inc.[2]
  • Micro Illustrator - wersja wydana na dyskietce w zestawie z piórem świetlnym LP-10 przez firmę Tech-Sketch.[3][4]
  • AtariArtist - wersja na cartridge'u sprzedawana w zestawie Atari Touch Tablet przez Atari, Inc. Ta wersja zawiera kilka ulepszeń - rozbudowaną funkcję "Mirror" oraz skróty klawiaturowe.

Micro Illustrator, jako część pakietu KoalaPad, był także wydany dla innych komputerów - Apple II, Atari, Commodore VIC-20, Commodore 64 (tak tam wygląda), TRS-80 i IBM PC.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools