The Last Starfighter

From Atariki

Revision as of 00:35, 23 paź 2009; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Niezwykle dynamiczna i ciekawa kosmiczna strzelanka firmy Atari. Co prawda w grze pojawia się data 1984, jednak ta wersja gry nigdy nie trafiła do sklepów. W tym samym roku na ekrany kin trafił film o tym tytule, który wyróżniał się nowatorską grafiką 3D wykonaną na najszybszym komputerze świata Cray X-MP. Film zachęcał do zagrania w automatową wersję tej gry, która również nigdy nie wyszła z fazy prototypu (widocznego w filmie).

Gra polega na obronie sprzymierzonego układu planetarnego przed atakiem sił KO-DAN pod przewodnictwem zdrajcy XUR. Gracz kieruje prototypowym statkiem kosmicznym, który jest jedyną nadzieją cywilizacji zamieszkujących owe planety.

Gra wyróżnia się zaawansowaną grafiką, bogatą fabułą i cenioną grywalnością. Grafika dzięki prostym zabiegom odwzorowywała przestrzeń 3D, co doskonale i w sposób niedościgniony odzwierciedlało różnorodne starcia kosmiczne, powierzchnie planet, gwiazd itp.

Autorami gry są: Gary Stark, Bruce Poehlman, Robert Vieira.

Gra w niejasnych okolicznościach wyciekła z firmy Atari. Krążyła w kilku wersjach po świecie i dotarła również do ówcześnie socjalistycznej Polski, gdzie była łatwo dostępna dzięki świetnie prosperującemu pirackiemu rynkowi.

Mimo, że gra jest jedynie wczesną wersją, jest w pełni grywalna i pozbawiona istotnych błędów w programie. Oficjalną wersją gry, która trafiła ostatecznie do sklepów jest Star Raiders II, wydana przez firmę Atari Corp. W programie widoczny jest rok 1985, jednak na angielskiej Wikipedii mowa jest o roku 1986. W drugiej odsłonie gra została znacznie przebudowana i udoskonalona.

Linki

  • Opis wersji arcade w KLOV.
  • Jedna z wersji na fandalu (uszkodzone wyświetlanie panelu sterowania)
  • Kilka wersji na atarionline.pl

Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools