U-BASIC

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:10, 8 sie 2015
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 16:05, 8 sie 2015
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 2: Linia 2:
Jest to w gruncie rzeczy oryginalny interpreter [[Atari BASIC]]-a (rev. C) przerobiony tak, żeby zamiast w obszarze [[kartridż]]a B ($A000-$BFFF) działał "pod ROM-em" systemu operacyjnego, tj. w obszarze $C000-$FFFF. Zwalnia to dodatkowe 8 KB pamięci RAM, które można wykorzystać na program w BASIC-u. W głównej pamięci interpreter zajmuje tylko 52 bajty (wersja 1.5), o którą to wartość podnosi wskaźnik MEMLO. Jest to w gruncie rzeczy oryginalny interpreter [[Atari BASIC]]-a (rev. C) przerobiony tak, żeby zamiast w obszarze [[kartridż]]a B ($A000-$BFFF) działał "pod ROM-em" systemu operacyjnego, tj. w obszarze $C000-$FFFF. Zwalnia to dodatkowe 8 KB pamięci RAM, które można wykorzystać na program w BASIC-u. W głównej pamięci interpreter zajmuje tylko 52 bajty (wersja 1.5), o którą to wartość podnosi wskaźnik MEMLO.
-Maksymalna, możliwa do uzyskania ilość wolnej pamięci (wynik działania komendy ''? FRE(0)'') to 46042 bajty - dla porównania w Atari BASIC są to 37902 bajty.+Maksymalna, możliwa do uzyskania ilość wolnej pamięci (wynik działania komendy ''? FRE(0)'') to 46042 bajty - dla porównania w Atari BASIC są to 37902 bajty (w rzeczywistości w obu wypadkach jest to o 16 bajtów więcej).
Dodatkowo w U-BASIC wkompilowano [[Pakiet_matematyczny#FASTCHIP|FASTCHIP]], dzięki czemu interpreter działa ok. 2,5 raza szybciej niż standardowy Atari BASIC. Dodatkowo w U-BASIC wkompilowano [[Pakiet_matematyczny#FASTCHIP|FASTCHIP]], dzięki czemu interpreter działa ok. 2,5 raza szybciej niż standardowy Atari BASIC.

Wersja z dnia 16:05, 8 sie 2015

Grafika:Ubasic.png

Jest to w gruncie rzeczy oryginalny interpreter Atari BASIC-a (rev. C) przerobiony tak, żeby zamiast w obszarze kartridża B ($A000-$BFFF) działał "pod ROM-em" systemu operacyjnego, tj. w obszarze $C000-$FFFF. Zwalnia to dodatkowe 8 KB pamięci RAM, które można wykorzystać na program w BASIC-u. W głównej pamięci interpreter zajmuje tylko 52 bajty (wersja 1.5), o którą to wartość podnosi wskaźnik MEMLO.

Maksymalna, możliwa do uzyskania ilość wolnej pamięci (wynik działania komendy ? FRE(0)) to 46042 bajty - dla porównania w Atari BASIC są to 37902 bajty (w rzeczywistości w obu wypadkach jest to o 16 bajtów więcej).

Dodatkowo w U-BASIC wkompilowano FASTCHIP, dzięki czemu interpreter działa ok. 2,5 raza szybciej niż standardowy Atari BASIC.

W wersji 1.3 U-BASIC-a wprowadzono parę dodatkowych udogodnień:

  • treść programu w BASIC-u (słowa kluczowe, nazwy zmiennych itp.) można wpisywać małymi literami
  • po uruchomieniu interpreter próbuje automatycznie wczytać i uruchomić plik o nazwie "D:AUTORUN.BAS"
  • jeśli DOS oferuje funkcje wiersza poleceń zgodne z DOS XL/SpartaDOS, podanie nazwy pliku jako parametru powoduje próbę wczytania i uruchomienia tego pliku zamiast domyślnego "D:AUTORUN.BAS"

Autorem przeróbki jest KMK, pierwsza wersja U-BASIC-a (1.0) powstała 19 lipca 2015 r.

Download

Zobacz też

Personal tools