XEGS

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 14:24, 16 lis 2011
Krótki (Dyskusja | wkład)
(System operacyjny - Start działa przy każdym odczycie i zapisie z taśmy, nie tylko przy bootowaniu.)
← Previous diff
Wersja z dnia 18:23, 19 cze 2017
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Nowe informacje dot. sprzedaży, cz. 1)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|Xegs2.jpg}} {{grafr|Xegs2.jpg}}
-Inaczej XE Game System, który został wprowadzony na rynek w 1987 roku. Jest to ostatni model Atari z linii 8bit. W zamierzeniach marketingowych miała być to konsola do gier.+Inaczej XE Game System - konsola do gier zaprezentowana po raz pierwszy w Ameryce Północnej na zimowych targach CES, które odbyły się w styczniu 1987 r. w Las Vegas, system miał premierę w Europie w marcu tego samego roku na targach CeBIT '87 w Hanowerze. Zbudowany na podstawie [[65XE|Atari 65XE]], XEGS jest kompatybilny z niemal wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi, które zostały wyprodukowane dla komputerów serii 400/800 oraz XL/XE, a także z dotychczasową biblioteką oprogramowania. Urządzenie jest w stanie działać jako konsola do gier, a także - po podłączeniu klawiatury - jako komputer. Jest to ostatni model z 8-bitowej linii komputerów Atari.
 + 
 +XEGS był sprzedawany z wbudowaną grą [[Missile Command]], a także w różnych zestawach zawierających samą konsolę z dopasowanym kolorystycznie dżojstikiem [[CX40]], z dżojstkiem i pistoletem świetlnym [[XG-1]], jak również w najbogatszym zestawie zawierającym klawiaturę, dżojstik, pistolet świetlny i dwie gry na kartridżach ([[Flight Simulator II]] i [[Bug Hunt]] - podczas pierwszych pokazów gra nosiła nazwę Blast 'Em). W sprzedaży znajdowały się również osobno zestawy składające się z:
 +* pistoletu XG-1 i gry Bug Hunt,
 +* klawiatury, magnetofonu [[XC12]] i kartridża z grą Flight Simulator II.
 +Dostępna była również sama klawiatura bez dodatkowych akcesoriów. Pod marką XE Video Game System sprzedawano też zestaw składający się z komputera 65XE, pistoletu XG-1 oraz dopasowanego kolorystycznie do serii dżojstika CX40.
 + 
 +XEGS trafił do sklepów w drugiej połowie 1987 r. i kosztował w USA 150$ (konsola, CX40, XG-1, klawiatura i kartridże Bug Hunt oraz FS II), w Wielkiej Brytanii sprzedawano oddzielnie konsolę (80£) i klawiaturę (40£).
 + 
 +Niedługo po premierze Atari rozpoczęło sprzedaż gier przeznaczonych dla nowej konsoli - część z nich, to wydane ponownie na kartridżach hity znane również z wersji kasetowych i dyskietkowych.
 + 
 +W 1991 r. Atari ogłosiło koniec wsparcia i produkcji 8-bitowych konsol stacjonarnych (w tym XEGS).
== Technikalia == == Technikalia ==
Linia 6: Linia 17:
Technicznie jest to nic innego jak Atari [[65XE]] z następującymi różnicami: Technicznie jest to nic innego jak Atari [[65XE]] z następującymi różnicami:
-* przeprojekowana płyta główna i kształt obudowy+* przeprojektowana płyta główna,
* odłączana klawiatura (obecność klawiatury można wykryć badając wartość rejestru [[Rejestry GTIA#TRIG2|TRIG2]]) * odłączana klawiatura (obecność klawiatury można wykryć badając wartość rejestru [[Rejestry GTIA#TRIG2|TRIG2]])
-* wbudowana gra [[Missile Command]] - grę uruchamia się gdy uruchmomimy XEGS bez podłączonej klawiatury lub wciśniemy Select przy [[Boot|bootowaniu]] (gdy klawiatura jest podłączona)+* wbudowana gra Missile Command - grę uruchamia się włączając konsolę bez podłączonej klawiatury lub przytrzymując klawisz Select przy [[Boot|bootowaniu]] (gdy klawiatura jest podłączona),
-* wyjścia audio i monitorowe są w postaci dwóch złącz cinch (a nie [[Gniazdo monitorowe|DIN5]] jak w 65XE)+* wyjścia audio i monitorowe są w postaci dwóch złącz RCA (a nie [[Gniazdo monitorowe|DIN5]] jak w 65XE)
* brak złącza [[Gniazdo ECI|ECI]] * brak złącza [[Gniazdo ECI|ECI]]
- 
-== Akcesoria == 
-XE Game System był sprzedawany w różnych zestawach. Pełen zestaw zawierał konsolę wraz z klawiaturą, szarym joystickiem [[CX40]], pistoletem [[XG-1]] oraz grami [[Bug Hunt]] i [[Flight Simulator II]]. 
[[Grafika:Xegs.jpg]] [[Grafika:Xegs.jpg]]
- 
-Dostępne były również następujące zestawy[http://www.rhod.fr/cons-atari-xe.html]: 
-*konsola + XG-1 + CX40 + Bug Hunt; 
-*konsola + CX40. 
-W sprzedaży były też opakowania zawierające: 
-*klawiaturę, magnetofon [[XC12]] i Flight Simulator; 
-*klawiaturę i Flight Simulator. 
== System operacyjny == == System operacyjny ==
W XEGS znajduje się [[XL OS]] w wersji BB 01.04 (Rev. 4). Jest to nieznacznie zmodyfikowana wersja BB 01.03 znana z późnych modeli [[65XE]] i [[130XE]]. W systemie dokonano następujących zmian: W XEGS znajduje się [[XL OS]] w wersji BB 01.04 (Rev. 4). Jest to nieznacznie zmodyfikowana wersja BB 01.03 znana z późnych modeli [[65XE]] i [[130XE]]. W systemie dokonano następujących zmian:
-* Dodano obsługę klawisza Select i wbudowanej gry podczas uruchamiania komputera. Gdy klawiatura jest podłączona, domyślnie następuje odczyt wstępny z włączonym BASIC-iem. Przytrzymanie Select podczas uruchamiania włącza Missile Command. Przy odłączonej klawiaturze działanie klawisza Select jest odwrotne - pozwala to wczytać bez klawiatury programy wymagające BASIC-a.+* dodano obsługę klawisza Select i wbudowanej gry podczas uruchamiania komputera. Gdy klawiatura jest podłączona, domyślnie następuje odczyt wstępny z włączonym interpreterem BASIC. Przytrzymanie Select podczas uruchamiania włącza grę Missile Command. Przy odłączonej klawiaturze działanie klawisza Select jest odwrotne - pozwala to wczytać bez klawiatury programy wymagające BASIC.
-* Przy odczycie lub zapisie z kasety dodano możliwość uruchomienia silnika magnetofonu przez naciśnięcie Start (w poprzednich wersjach wymagane było użycie klawiatury). Pozwala to bootować programy z kasety przy odłączonej klawiaturze.+* przy odczycie lub zapisie z kasety dodano możliwość uruchomienia silnika magnetofonu przez naciśnięcie klawisza Start (w poprzednich wersjach wymagane było użycie klawiatury). Pozwala to bootować programy z magnetofonu kasetowego przy odłączonej klawiaturze.
==Odnośniki zewnętrzne== ==Odnośniki zewnętrzne==

Wersja z dnia 18:23, 19 cze 2017

Grafika:Xegs2.jpg

Inaczej XE Game System - konsola do gier zaprezentowana po raz pierwszy w Ameryce Północnej na zimowych targach CES, które odbyły się w styczniu 1987 r. w Las Vegas, system miał premierę w Europie w marcu tego samego roku na targach CeBIT '87 w Hanowerze. Zbudowany na podstawie Atari 65XE, XEGS jest kompatybilny z niemal wszystkimi urządzeniami peryferyjnymi, które zostały wyprodukowane dla komputerów serii 400/800 oraz XL/XE, a także z dotychczasową biblioteką oprogramowania. Urządzenie jest w stanie działać jako konsola do gier, a także - po podłączeniu klawiatury - jako komputer. Jest to ostatni model z 8-bitowej linii komputerów Atari.

XEGS był sprzedawany z wbudowaną grą Missile Command, a także w różnych zestawach zawierających samą konsolę z dopasowanym kolorystycznie dżojstikiem CX40, z dżojstkiem i pistoletem świetlnym XG-1, jak również w najbogatszym zestawie zawierającym klawiaturę, dżojstik, pistolet świetlny i dwie gry na kartridżach (Flight Simulator II i Bug Hunt - podczas pierwszych pokazów gra nosiła nazwę Blast 'Em). W sprzedaży znajdowały się również osobno zestawy składające się z:

  • pistoletu XG-1 i gry Bug Hunt,
  • klawiatury, magnetofonu XC12 i kartridża z grą Flight Simulator II.

Dostępna była również sama klawiatura bez dodatkowych akcesoriów. Pod marką XE Video Game System sprzedawano też zestaw składający się z komputera 65XE, pistoletu XG-1 oraz dopasowanego kolorystycznie do serii dżojstika CX40.

XEGS trafił do sklepów w drugiej połowie 1987 r. i kosztował w USA 150$ (konsola, CX40, XG-1, klawiatura i kartridże Bug Hunt oraz FS II), w Wielkiej Brytanii sprzedawano oddzielnie konsolę (80£) i klawiaturę (40£).

Niedługo po premierze Atari rozpoczęło sprzedaż gier przeznaczonych dla nowej konsoli - część z nich, to wydane ponownie na kartridżach hity znane również z wersji kasetowych i dyskietkowych.

W 1991 r. Atari ogłosiło koniec wsparcia i produkcji 8-bitowych konsol stacjonarnych (w tym XEGS).

Technikalia

Technicznie jest to nic innego jak Atari 65XE z następującymi różnicami:

  • przeprojektowana płyta główna,
  • odłączana klawiatura (obecność klawiatury można wykryć badając wartość rejestru TRIG2)
  • wbudowana gra Missile Command - grę uruchamia się włączając konsolę bez podłączonej klawiatury lub przytrzymując klawisz Select przy bootowaniu (gdy klawiatura jest podłączona),
  • wyjścia audio i monitorowe są w postaci dwóch złącz RCA (a nie DIN5 jak w 65XE)
  • brak złącza ECI

Grafika:Xegs.jpg

System operacyjny

W XEGS znajduje się XL OS w wersji BB 01.04 (Rev. 4). Jest to nieznacznie zmodyfikowana wersja BB 01.03 znana z późnych modeli 65XE i 130XE. W systemie dokonano następujących zmian:

  • dodano obsługę klawisza Select i wbudowanej gry podczas uruchamiania komputera. Gdy klawiatura jest podłączona, domyślnie następuje odczyt wstępny z włączonym interpreterem BASIC. Przytrzymanie Select podczas uruchamiania włącza grę Missile Command. Przy odłączonej klawiaturze działanie klawisza Select jest odwrotne - pozwala to wczytać bez klawiatury programy wymagające BASIC.
  • przy odczycie lub zapisie z kasety dodano możliwość uruchomienia silnika magnetofonu przez naciśnięcie klawisza Start (w poprzednich wersjach wymagane było użycie klawiatury). Pozwala to bootować programy z magnetofonu kasetowego przy odłączonej klawiaturze.

Odnośniki zewnętrzne

First Look Inside the XE Game System - artykuł z ANTIC-a z sierpnia 1988

Personal tools