Yoomp!

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 09:19, 22 lut 2008
Sikor (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 11:06, 22 lut 2008
Krótki (Dyskusja | wkład)
(trailblazer, nie ballblazer)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-Gra - czarny koń, zwycięzca konkursu "Abbuc Software Contents 2007". Założenia są niezwykle proste, a wykonanie przerasta wszelkie oczekiwania: gracz porusza się piłeczką w tunelu, starając się nie wpaść w dziurę. Program jest przyrównywany do gry "[[Jump!]]" oraz "[[Ballblazer]]", a został stworzony przez czołówkę polskiej [[scena|Sceny]] Atari. Całość wykorzystuje pewne sztuczki programistyczne, które do tej pory można było zobaczyć tylko w produkcjach scenowych i nikt wcześniej by nie pomyślał, że na Atari uda się jeszcze znaleźć dość czasu procesora, aby to wykorzystać w grze. Gra wykrywa (choć niestety nie zawsze prawidłowo) zainstalowane w komputerze stereo (drugi [[Pokey]]), a podczas gry oprócz muzyki słyszymy przestrzenne efekty dźwiękowe. Jest to też chyba pierwszy przypadek w historii nowoczesnych gier, że dokonano konwersji gry z Atari na platformę PC. Obecnie trwają pracę nad przeniesieniem programu dla wersji NTSC Atari oraz na platformę C64.+Gra - czarny koń, zwycięzca konkursu "Abbuc Software Contents 2007". Założenia są niezwykle proste, a wykonanie przerasta wszelkie oczekiwania: gracz porusza się piłeczką w tunelu, starając się nie wpaść w dziurę. Program jest przyrównywany do gry "[[Jump!]]" oraz "[[Trailblazer]]", a został stworzony przez czołówkę polskiej [[scena|Sceny]] Atari. Całość wykorzystuje pewne sztuczki programistyczne, które do tej pory można było zobaczyć tylko w produkcjach scenowych i nikt wcześniej by nie pomyślał, że na Atari uda się jeszcze znaleźć dość czasu procesora, aby to wykorzystać w grze. Gra wykrywa (choć niestety nie zawsze prawidłowo) zainstalowane w komputerze stereo (drugi [[Pokey]]), a podczas gry oprócz muzyki słyszymy przestrzenne efekty dźwiękowe. Jest to też chyba pierwszy przypadek w historii nowoczesnych gier, że dokonano konwersji gry z Atari na platformę PC. Obecnie trwają pracę nad przeniesieniem programu dla wersji NTSC Atari oraz na platformę C64.
Jest to też jeden z nielicznych przypadków, w których gra (dla 8-mio bitowego Atari) posiada swoją własną stronę: [http://yoomp.atari.pl yoomp.atari.pl]. Jest to też jeden z nielicznych przypadków, w których gra (dla 8-mio bitowego Atari) posiada swoją własną stronę: [http://yoomp.atari.pl yoomp.atari.pl].

Wersja z dnia 11:06, 22 lut 2008

Gra - czarny koń, zwycięzca konkursu "Abbuc Software Contents 2007". Założenia są niezwykle proste, a wykonanie przerasta wszelkie oczekiwania: gracz porusza się piłeczką w tunelu, starając się nie wpaść w dziurę. Program jest przyrównywany do gry "Jump!" oraz "Trailblazer", a został stworzony przez czołówkę polskiej Sceny Atari. Całość wykorzystuje pewne sztuczki programistyczne, które do tej pory można było zobaczyć tylko w produkcjach scenowych i nikt wcześniej by nie pomyślał, że na Atari uda się jeszcze znaleźć dość czasu procesora, aby to wykorzystać w grze. Gra wykrywa (choć niestety nie zawsze prawidłowo) zainstalowane w komputerze stereo (drugi Pokey), a podczas gry oprócz muzyki słyszymy przestrzenne efekty dźwiękowe. Jest to też chyba pierwszy przypadek w historii nowoczesnych gier, że dokonano konwersji gry z Atari na platformę PC. Obecnie trwają pracę nad przeniesieniem programu dla wersji NTSC Atari oraz na platformę C64.

Jest to też jeden z nielicznych przypadków, w których gra (dla 8-mio bitowego Atari) posiada swoją własną stronę: yoomp.atari.pl.

Kolejną ciekawostka jest fakt, że gra wywołała niesamowity odzew w świecie gier i pozwoliła na kolejne odkrycie maszynki (lub emulatorów) przez kolejne osoby. Oto kilka przykładów: RGCD#$ - plik ISO, Oldschool Gaming, eab.abime.net. Przykłady można mnożyć wystarczy skorzystać z dowolnej wyszukiwarki internetowej, a znajdziemy informacje nie tylko w języku polskim czy angielskim.

Wersja dla PC


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools