Zorro

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 18:23, 30 cze 2006
Mikey (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 11:07, 23 sty 2007
KMK (Dyskusja | wkład)
(Odnośniki zewnętrzne)
Next diff →
Linia 11: Linia 11:
==Odnośniki zewnętrzne== ==Odnośniki zewnętrzne==
-* [http://www.atarimania.com/detail_soft.php?VERSION_ID=5948&MENU=8 Zorro] w [[Atarimania|Atarimanii]]+* [http://www.atarimania.com/detail_soft.php?VERSION_ID=5948&MENU=8 Zorro]
[[Kategoria:Gry labiryntowe]] [[Kategoria:Gry labiryntowe]]

Wersja z dnia 11:07, 23 sty 2007

Grafika:Zorro_komnata_z_pijakiem.png

Popularna gra labiryntowa z elementami zręcznościowymi oraz "znajdź i zanieś" wydana przez Datasoft w 1985 roku na (między innymi) małe Atari. Zadaniem gracza jest, wcielając się w rolę tytułowego bohatera, przedostać się do silnie strzeżonego fortu i uwolnić swą ukochaną z łap złego sierżanta Garcii.

Pod względem technicznym gra jest bardzo podobna do innych labiryntówek Datasoftu - The Goonies i Conan - prawdopodobnie wszystkie trzy korzystają z tego samego kodu. Rzuca się też w oczy brak wykorzystania duszków ani żadnych innych specyficznych dla Atari możliwości. Uproszczenie to wynika z faktu, że Zorro (tak jak pozostała dwójka) jest bezpośrednią konwersją z Apple II (podobnie jak wersje na Commodore 64). Mimo tego gra ta jest powszechnie uważana wśród atarowców za interesującą.

Gra została wydana w USA w wersji dyskowej - komnaty doczytywały się w trakcie gry. Później US Gold wydał Zorro na rynku brytyjskim; do tego celu przygotował również wersję kasetową. Niestety, kasetówka jest względem oryginału dość poważnie okrojona - usunięto piątą część komnat oraz postać żołnierza uciekającego z porwaną señoritą do fortu. Dla odróżnienia więc (a po części z niewiedzy) wersja dyskowa była przezywana "Zorro II".

Lenistwo autorów wykorzystali crackerzy - przygotowali oni plikową wersję dyskowej edycji, która wczytywała się w całości przed rozpoczęciem gry, zawierała wszystkie komnaty i działała prawidłowo także na magnetofonie.

Logo tytułowe oraz motyw muzyczny w grze został zaczerpnięty z filmu Znak Zorro (który to film wykorzystuje muzykę z klasycznego pierwowzoru o tym samym tytule).

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools