Zorro

From Atariki

Revision as of 08:56, 23 cze 2006; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:Zorro_komnata_z_pijakiem.png

Zorro to popularna gra labiryntowa z elementami zręcznościowymi oraz "znajdź i zanieś" wydana przez Datasoft w 1985 roku na (między innymi) małe Atari. Zadaniem gracza jest, wcielając się w rolę tytułowego bohatera, przedostać się do silnie strzeżonego fortu i uwolnić swą ukochaną z łap złego sierżanta Garcii.

Pod względem technicznym gra jest bardzo podobna do innych labiryntówek Datasoftu - The Goonies i Conan - prawdopodobnie wszystkie trzy korzystają z tego samego kodu. Rzuca się też w oczy brak wykorzystania duszków ani żadnych innych specyficznych dla Atari możliwości. Uproszczenie to wynika z faktu, że Zorro (tak jak pozostała dwójka) jest bezpośredną konwersją z Apple II (podobnie jak wersje na Commodore 64). Mimo tego gra ta jest powszechnie uważana wśród atarowców za interesującą.

Gra została wydana w USA w wersji dyskowej - komnaty doczytywały się w trakcie gry. Później US Gold wydał Zorro na rynku brytyjskim; do tego celu przygotował również wersję kasetową. Niestety, kasetówka jest względem oryginału dość poważnie okrojona - usunięto piątą część komnat oraz postać żołnierza uciekającego z porwaną señoritą do fortu. Dla odróżnienia więc (a po części z niewiedzy) wersja dyskowa była przezywana "Zorro II".

Lenistwo autorów wykorzystali crackerzy - przygotowali oni plikową wersję dyskowej edycji, która wczytywała się w całości przed rozpoczęciem gry, zawierała wszystkie komnaty i działała prawidłowo także na magnetofonie.

Logo tytułowe oraz motyw muzyczny w grze został zaczerpnięty z filmu Znak Zorro (który to film wykorzystuje muzykę z klasycznego pierwowzoru o tym samym tytule).

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools