Assembler Editor

From Atariki

Jump to: navigation, search

Pełna nazwa Atari Assembler Editor. Zaprogramowany przez Shepardson Microsystems i wydany przez Atari w 1981 roku pierwszy pakiet zintegrowany do programowania w asemblerze na komputerach Atari 400/800. Oryginalnym nośnikiem jest kartridż o pojemności 8k. Zawiera on dwuprzebiegowy asembler oraz prosty debugger pozwalający przeglądać pamięć i rejestry CPU, uruchamiać program w trybie śledzenia lub w trybie krokowym oraz disasemblować wybrane miejsca pamięci. Istnieją dwie wersje znane jako rewizje "A" i "B".

Autorką Assembler Editora jest Kathleen O'Brien.

Kod źródłowy Assembler Editor został odkupiony przez OSS, która to firma wydała jego ulepszoną wersję znaną jako EASMD, a potem rozwinęła w szeroko znany makroasembler MAC/65. Z tego powodu Assembler Editor prezentuje się jako jego ubogi krewny, brak mu m.in. makr oraz zachodzą pewne różnice w składni, zwłaszcza dyrektyw kompilacji warunkowej.

Pisanie programu przypomina nieco pracę w Atari BASIC, każda linia kodu źródłowego musi mieć numer, kod źródłowy ulega tokenizacji, wykorzystywany jest też ten sam "goły", systemowy edytor, z którym mamy do czynienia po uruchomieniu interpretera BASIC-a.

Następcą Assembler Editora wydanym przez Atari jest AMAC.

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools