Music Tracker

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Music_tracker.png

Grafika:Voice_tracker.png

Prekursor Music Protrackera, pierwszy program muzyczny napisany przez SoTe, pierwsze wersje powstały na długo przed Future Composerem. Wygląd interface'u użytkownika wzorowano na programie Voice Tracker autorstwa Polonusa / Science 451 z C64.

Jak na tamte czasy program miał bardzo zaawansowany player (możliwość użycia tzw. synthów czy dwukanałowego basu, było kilka tablic częstotliwości dla różnych brzmień, możliwe było osiągnięcie metalicznego brzmienia, podobnego do tego z gry "Tanks"). Dodatkową zaletą programu był niewielki czas wykonywania się playera.

Program obsługiwał do czterech kanałów dźwięku. SoTe chcąc pokazać jego możliwości dokonał konwersji kilku muzyczek Jakuba Husaka, były to utwory z gier Tanks i Inside. Program nawet zaprezentowano Jakubowi Husakowi na komputerowej giełdzie przy Grzybowskiej w Warszawie, jednak nie wzbudził wtedy u niego zbytniego zainteresowania.

SoTe napisał kilka wersji MusicTrackera, ostatnia z nich nosiła numer 2.0, wypuszczono ją w 1992 roku. Tymczasem pojawił się Chaos Music Composer i to sprowokowało SoTe do rozpoczęcia prac nad nowym edytorem muzycznym, nieco wygodniejszym od Music Trackera. Tak właśnie powstał Music ProTracker, szerzej znany jako MPT.

Plik ATR zawierający program, dokumentację oraz trzy przykładowe muzyczki MUS można pobrać tutaj: Music Tracker 2.0

Personal tools