STBook

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Stbook2s.jpg

To jeden z pierwszych notebooków, a drugie po Stacy, podejście firmy Atari do przenośnego komputera. W fazie projektowej przyjęto nazwę Maxi-ST. Oficjalna zapowiedź ST BOOKa miała miejsce podczas targów CeBIT w lipcu 1991. Na rynek wprowadzony został w maju 1992 roku. Wyprodukowano prawdopodobnie tylko około 1000-1500 sztuk. Chociaż Atari planowało sprzedać do końca 1992 roku 10 tysięcy swoich notebooków.

Docelową grupą użytkowników mieli być muzycy. Jak na swój czas wyróżniał się stylem, wielkością (rozmiar kartki A4!), wagą (tylko 2 kg) oraz długością działania na bateriach (co osiągnięto częściowo poprzez zastosowanie matrycy LCD bez podświetlenia). Zastosowana pasywna matryca LCD (EPSON) o przekątnej 10,4", podobnie jak w Stacy, umożliwia uzyskanie tylko jednego trybu graficznego ST High - 640x400 pikseli. Technicznie jest to coś pomiędzy ST, a STE. Niestety nie są dostępne kolorowe tryby Atari ST/E, nie można też podłączyć zewnętrznego monitora. Ponieważ STBook nie ma wbudowanej stacji dysków, Atari dodawało do każdego egzemplarza kabel do transferu danych oraz dyskietkę z programem do przesyłania plików (STTRANS). W komplecie również znajdował się terminarz CALLAPPT.

Specjalna wersja TOS 2.06 zmodyfikowana i poszerzona o program do transferu danych, narzędzia do zarządznia dyskiem twardym (AHDI, XHDI, BOOKINST, BOOKFMT), zasilaniem i instalator RAMdysku. Ze względu na nietypowy układ klawiszy zaprojektowano nowy układ kontrolera klawiatury.

Główny projektant Tracy Richmond Hall opracował wiele nowatorskich rozwiązań jak chociażby Vector PAD.


Równolegle z ST BOOKiem powstał STylus/ST Pad, pierwszy przenośny komputer Atari bez klawiatury.

Spis treści

Peryferia i rozszerzenia

Planowana była zewnętrzna stacja dysków 1.44MB (powstały jedynie prototypy). Rozszerzenie MIDI wyprowadzające dodatkowych pięć portów i SMPTE. Przewidziano również miejsce (pod VectorPadem) na wewnętrzny modem, który prawdopodobnie nigdy nie powstał.

Jedna z niemieckich firm oferowała rozszerzenie pamięci RAM do 4MB.

Specyfikacja

Procesor: Motorola MC68HC000/8 MHz

Pamięć RAM: 1 lub 4 MB (pseudo StaticRAM)

Pamięć ROM 512 kB z TOSem w wersji 2.06 (w rzeczywistości jest to TOS 2.06 poszerzony o program do komunikacji i obsługi twardego dysku)

 • Grafika: monochromatyczny tryb 640x400 pikseli ST High, wbudowany BLiTTER
 • Dźwięk: YM3449 (8-bit mono, kompatybilne z YM2149)
 • Pamięć masowa: wbudowany twardy dysk 2,5" IDE
 • Zegar czasu rzeczywistego

Złącza:

 • ST Book Expansion Bus (120 pinów),
 • MIDI Out / In / Thru (Mini-DIN)
 • ACSI (DMA) / FDD (zasilanie dla urządzeń zewnętrznych)
 • Centronics
 • port szeregowy RS232C (maksymalnie 38.4 kbps)
 • port zewnętrznej klawiatury
 • wewnętrzny port rozszerzeń
 • wewnętrzne złącze modemu (serial)

Wbudowane urządzenie wskazujące "VectorPad"

Oferta

STBOOK oferowany był w kilku wariantach:

Pamięć ram 1 lub 4 MB, bez dysku twardego lub z dyskami 20MB i 40MB.

Cena: 2000 USD, 1200 funtów.

Powiązane

Personal tools