SoundTracker Player

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:stp1.gif

Pakiet, wydany w 1992 roku przez firmę Mirage (angielską wersję na Zachód dystrybuowało ANG), służący do odtwarzania amigowskich modułów na Atari XL/XE.

Składa się z dwóch elementów: konwertera modułów oraz ich odtwarzacza. Aby dało się odegrać .MOD-a na Atari, musiał on być wpierw zamieniony na specjalny format .MD8 (tzw. "MOD dla ośmiu bitów"), o czterobitowych próbkach (samplach) i przez to odpowiednio krótszy. Nie mógł to być także moduł zbyt skomplikowany, ponieważ konwersji podlegały jedynie komendy głośności, przerwania patternu oraz prędkości (czyli C, D i F). Wszelkie inne mogły powodować "niepożądane" efekty dźwiękowe. Także wiele "niespodzianek" mogły sprawiać pliki nie mieszczące się w dostępnej pamięci (odtwarzacz nie korzystał z jej rozszerzeń, jedynie konwerter mógł wykorzystać do 128kB).

Odtwarzane moduły wymagały wyłączonego ekranu oraz przerwań, jednak aby coś się działo na ekranie zrobiono prosty equalizer z duszków (przykład - dolny obrazek).

Grafika:stp2.gif

Powyższy opis dotyczy wersji 2.1., wcześniejsze krążyły po giełdach jako free release (osługiwany format pliku też się nieco różnił), późniejsza natomiast - 3.0 (sam player z poprawioną nieco procedurą odtwarzającą), była dołączona jako bonus na drugiej stronie dyskietki dema Intel Outside.

Autorzy:

Po scenie krążyło sporo dysków z plikami .MD8 i to zarówno rozprowadzanych przez Mirage jak i przez scenowców (np. Vasco). Odgrywanie pliku .MOD, już bez przeróbek, dokonał na Atari SoTe, w późniejszym okresie (II połowa lat 90.), natomiast Profi i Tebe stworzyli nawet trackera pracującego w tym formacie o skądinąd znanej nazwie ProTracker.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools