SET BOOT FILE

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:11, 28 sie 2009
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 22:59, 28 sie 2009
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-'''Przeznaczenie:''' Funkcja [[DOS]]-u pozwalająca programowi na wskazanie, który plik binarny powinien zostać wczytany po najbliższym zimnym starcie. Plik binarny (na ogół jest to plik zawierający DOS) musi spełniać następujące ograniczenia:+'''Przeznaczenie:''' Funkcja [[DOS]]-u pozwalająca programowi na wskazanie, który plik binarny powinien zostać wczytany po najbliższym zimnym starcie przez loader znajdujący się w pierwszych sektorach dyskietki. Plik binarny (na ogół jest to plik zawierający DOS) musi spełniać następujące ograniczenia:
* plik binarny może składać się z wielu segmentów, ale nie mogą się one zaczynać pełnym nagłówkiem ze znacznikiem $FFFF na początku; taki nagłówek może mieć tylko pierwszy segment pliku, dalsze muszą mieć nagłówki skrócone. * plik binarny może składać się z wielu segmentów, ale nie mogą się one zaczynać pełnym nagłówkiem ze znacznikiem $FFFF na początku; taki nagłówek może mieć tylko pierwszy segment pliku, dalsze muszą mieć nagłówki skrócone.
Linia 24: Linia 24:
sta icax1,x sta icax1,x
sta icax2,x sta icax2,x
- jsr jciomain+ jsr [[Tablica skoków#JCIOMAIN|jciomain]]
</code> </code>

Wersja z dnia 22:59, 28 sie 2009

Przeznaczenie: Funkcja DOS-u pozwalająca programowi na wskazanie, który plik binarny powinien zostać wczytany po najbliższym zimnym starcie przez loader znajdujący się w pierwszych sektorach dyskietki. Plik binarny (na ogół jest to plik zawierający DOS) musi spełniać następujące ograniczenia:

  • plik binarny może składać się z wielu segmentów, ale nie mogą się one zaczynać pełnym nagłówkiem ze znacznikiem $FFFF na początku; taki nagłówek może mieć tylko pierwszy segment pliku, dalsze muszą mieć nagłówki skrócone.
  • plik binarny nie może naruszać pamięci w obszarach $90-$97 oraz $2E00-$3180.
  • plik binarny musi zawierać segment RUN.
  • po ostatnim segmencie muszą następować dwa bajty o wartości zero; ten dziwaczny na pierwszy rzut oka wymóg spowodowany jest faktem, że loader nie czyta katalogu dysku, nie zna więc długości pliku, który ma załadować, a co za tym idzie - nie jest w stanie stwierdzić wystąpienia końca tego pliku, jeśli nie jest to jakoś zaznaczone w samych danych. Znacznikiem takim jest nagłówek segmentu zaczynający się od dwóch zer.
  • długość żadnego z segmentów nie może być całkowitą wielokrotnością wielkości sektora; plik zawierający taki segment zostanie załadowany nieprawidłowo - jest to więc raczej błąd w programie loadera, niż ograniczenie.

Dostępność: SpartaDOS (Real.DOS), SpartaDOS X

Składnia BASIC-a: XIO 45,#iocb,0,0,"Dn:filename.ext"

Kod w asemblerze:

    ldx #iocb*16
    lda #45
    sta iccmd,x
    lda #<fname
    sta icbufa,x
    lda #>fname
    sta icbufa+1,x
    lda #$00
    sta icax1,x
    sta icax2,x
    jsr jciomain

gdzie:

  • iocb - numer kanału IOCB z zakresu od 1 do 7. Kanał musi być zamknięty w chwili wywołania.
  • n - numer stacji dysków (brak pod MyDOS-em i SpartaDOS X oznacza stację bieżącą)
  • fname - adres specyfikacji pliku. Całość ciągu znaków trzeba zakończyć znakiem EOL (ASCII $9B).

Zwracana wartość: Procedura zwraca w rejestrze Y ujemny kod błędu albo wartość $01 w przypadku powodzenia, oraz odpowiednio do tego ustawia znacznik N rejestru znaczników.

Personal tools