The Koala Micro Illustrator
From Atariki
Program graficzny wydany w 1983 roku przez firmę Island Graphics Corporation. Autorami są Steven Dompier i Robert Leyland. Znany także pod nazwą KoalaPainter. Ciekawostką jest fakt, że Koala Microillustrator został wydany w latach 80. na takie komputery jak Apple II, Atari, Commodore C-64 (tak tam wygląda) czy TRS-80.
Koala MicroIllustrator jest wszechstronnym programem graficznym. Umożliwia między innymi:
- rysowanie odręczne różnymi kolorami i różnymi kształtami pędzli
- wprowadzenie standardowych kształtów geometycznych (prostokąt, okrąg) dowolnej wielkości,
- powiększanie fragmentów rysunku.
Program przystosowany jest do współpracy z tabliczką graficzną KoalaPad firmy Koala oraz Atari Touch Tablet, jednak jest również możliwość korzystania z niego przy użyciu joysticka.
Minimalna konfiguracja sprzętu wymagana przez program to mikrokomputer Atari serii XL/XE, monitor lub telewizor kolorowy, joystick lub tabliczka graficzna, magnetofon lub stacja dysków.
Koala MicroIllustrator pracuje w Graphics 15, czyli rozdzielczości 160 x 192 piksele i 4 kolorach. Swego czasu (lata 80. XX w.) był to bardzo popularny program, grafiki tworzone na nim ozdabiały wiele dem i gier z tego okresu.
Koala MicroIllustrator wczytuje i zapisuje obrazki w swoim (skompresowanym) formacie zwanym PIC.
Dostępne wersje
Koala MicroIllustrator jest dostępny w postaci plikowej, toteż można go nagrać na kasetę lub dyskietkę. Współpracuje z KoalaPadem podłączonym do 1-go portu joysticka, oraz z joystickiem podłączonym do drugiego portu.
Istnieje wersja programu na cartridge'u, zatytułowana KoalaPainter. Prawdopodobnie w takiej postaci program był sprzedawany z tabliczką graficzną. Ta wersja nie obsługuje joysticka.
Firma Atari sprzedawała zmodyfikowaną wersję programu, zatytułowaną Atari Artist, w komplecie z tabliczką graficzną Atari Touch Tablet. Ta wersja zawiera kilka ulepszeń - rozbudowaną funkcję "Mirror" oraz skróty klawiaturowe. Również nie obsługuje joysticka.
Odnośniki zewnętrzne
- Cartridge KoalaPainter na forum AtariAge (obraz ROM na dole strony)
- KoalaPad i KoalaPainter w angielskiej Wikipedii
Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.