Atariki:Community Portal

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 08:58, 28 paź 2005
Daniel Koźmiński (Dyskusja | wkład)
(Atari 7800 czy 7800?)
← Previous diff
Wersja z dnia 13:05, 9 sie 2022
Dracon (Dyskusja | wkład)
(Aktualizacja MediaWiki do nowszej wersji?)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Atariki - Community Portal Atariki - Community Portal
-== Atari 7800 czy 7800? == 
-* Właśnie mieliśmy z KMK małą dyskusję na [[Dyskusja:7800]] na temat tytułowania artykułów. Okej, widzę, jaka jest konwencja - brak słowa Atari, ale mnie się ona absolutnie nie podoba. Moje argumenty przeciw: 
-# Atari 7800 jest poprawną nazwą produktu (handlową), 7800 nie (chociaż tak naprawdę poprawne jest "Atari 7800 ProSystem", ale raczej nikt po tak długiej nazwie wyszukiwać nie będzie); 
-# A jeśli ktoś wpisze w wyszukiwarce "Atari 7800" to co? Albo jest potrzebny alias "Atari 7800" do "7800" albo na odwrót; bardziej eleganckie jest to ostatnie (najważniejszy argument). 
-# tytuł 800 na górze artykułu o Atari 800 po prostu dziwnie wygląda ;) 
-# wbrew pozorom brak pełnej nazwy łamie konwencję - istnieją artykuły [[LDW Super 2000]], [[Karin Maxi]], i pewnie inne z nazwą producenta w tytule. 
-# jeśli już dojdzie (mam nadzieję) do zmiany konwencji, to stopniowe wprowadzanie zmian nie spowoduje żadnego zamieszania - aliasy działają. 
-Co sądzicie? (widziałem na [[Dyskusja:Strona główna]] że dyskusja na ten temat umarła, zanim się zaczęła) --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 23:02, 7 wrz 2005 (CEST) 
-:Sądzę, że argument nr 4 można odrzucić, pominięcie nazwy "Atari" nie łamie konwencji, bo konwencja polega na pominięciu najbardziej oczywistego członu nazwy, czyli producenta nadającego markę "Atari" i stosującego w miarę konsekwentny system (systemy) nazewnictwa poszczególnych produktów. Dlatego np. "Atari 800XL" można skrócić do "800XL" bez żadnej szkody. Natomiast zbiór wytworów innych firm ("Karin Maxi" versus "LDW Super 2000") nie trzyma się jednego systemu nazewnictwa i dlatego podaje się pełną nazwę handlową.+== Aktualizacja MediaWiki do nowszej wersji? ==
-::Dobrze, argument odrzucam. Należy jednak pamiętać, że możliwa jest konwencja, która nie łamie innych konwencji, mogących logicznie przyjść do głowy :-] --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 19:04, 17 wrz 2005 (CEST)+Jaka jest realna szansa na aktualizację wersji MediaWiki do nowszej wersji? Zapominając że istnieje ten "wątek" napisałem wcześniej post na [http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?pid=278286#p278286 Atari.Area], w tym wątku Krótki zasugerował rozwiązanie mojego problemu (którego nie byłem świadom). Jednak chciałbym znać szansę na aktualizację tego engine MediaWiki, zdaję sobie sprawę że podniesienie tak starej wersji może być katastrofalne w skutkach, jednak może jakieś nadzieje są? --[[Użytkownik:Seban|Seban/SLIGHT]] 13:29, 22 kwi 2021 (CEST)
-:Teraz co do samego skracania: jeśli Atariki ma być uzywana tylko przez scenę tudzież towarzystwo atarowskie skupione wokół Atari Area, gdzie każdy wie, przynajmniej teoretycznie, co to jest "7800", to może zostać, jak jest. Jeśli natomiast liczymy na to, że zawartością Atariki będzie się interesować szersze grono laików (?), to pewnie trzeba zmienić konwencję ("7800" -> "Atari 7800"). 
-::Atarowców-laików jest - myślę - w Polsce dość dużo, tylko są na tyle zakamuflowani że pewnie nawet nie wiedzą o istnieniu AtariArea. A jeśli przyjdzie komuś przetłumaczyć Atariki na obcy język, to w USA jest ich pewnie jeszcze większy odsetek. Poza tym, to, kto będzie korzystał z Atariki, zależy także od jego jakości, dostępności, wygody użycia, '''logiczności''' itp. --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 19:04, 17 wrz 2005 (CEST)+:Jeżeli nowa wersja niesie ze sobą maksimum usprawnień a minimum błędów to jestem za aktualizacją. :)
 +Np. przydałoby się lepsze osadzanie filmów z YT - miniaturki do klikania i oglądania wprost z artykułu. --[[Użytkownik:Dracon|Dracon/TQA]] 11:02, 23 kwi 2021 (CEST)
-:Tu widzę dwa problemy:+:::Panowie admini - kiedy aktualizacja Atariki??? ;o --[[Użytkownik:Dracon|Dracon/TQA]] 15:05, 9 sie 2022 (CEST)
-:# Kto przeedytuje połowę (a może i więcej) haseł?+
-:# Czy aby na pewno ta nowa konwencja będzie tak konsekwentna, jak obecna? Przecież wśród produktów Atari znajduje się też coś nazwane [[CX8100]] - i jak, chcesz z całą powagą zastąpić to hasłem "Atari CX8100"? [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 15:55, 8 wrz 2005 (CEST)+
-::CX8100 nie jest częścią nazwy własnej, a tylko numerem katalogowym. To tak jakby [[Atari 5200]] opisywać w artykule o tytule CX5200, a grę [[Galaxian]] opisywać w artykule o tytule CXL4024 (która to gra, nawiasem mówiąc, ma na kartridżu wyraźnie napisane '''ATARI CXL4024'''). Nie wiem jak CX8100, ale [[CX8100|CX8111]] ma na etykiecie nazwę '''Atari formatted diskiette II''', co pozwala mi sądzić że większość (jeśli nie wszystkie) gadżetów z Atari ma oprócz numeru katalogowego także jakąś nazwę. Ale idea z numerami katalogowymi jest niezła. Więc mój pomysł:+== Archiwum ==
-::#Atarowskie gadżety w artykułach pod pełnymi nazwami;+
-::#Numery katologowe (tu już bez słowa "Atari", chociaż jak patrzę na ten kart od Galaxiana...) jako redirecty do odpowiednich artykułów. (Pozwala to także w przyszłości rozwinąć encyklopedię o takie pieeegłupoty, jak np. numery katalogowe instrukcji użytkownika do Atarowskich programów; można też te redirecty wrzucić do kategorii np. "Numery katalogowe Atari" i włala! nowa funkcjonalność).+
-:::O tyle masz rację, że w Atari numer katalogowy ma wszystko, zapewne nawet śrubki trzymające komputer w jednym kawałku. Ale wydaje mi się, że jeśli coś zaczyna się od "CX", niekoniecznie jest to od razu numer katalogowy, a nie nawa handlowa produktu. Patrz [[CX85]]. Jeśli tak się nazywa to, to i dyskietki pewnie też nazywają się [[CX8100]] (itd.) i to jest ich nazwa handlowa. Ale nigdy takiej dyskietki nie widziałem, więc nie mogę być pewien. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 22:46, 18 wrz 2005 (CEST)+* [[Atariki:Community Portal/Starocie|Wymarłe dyskusje]]
 +* [[Atariki:Community Portal/Starocie 2|Wymarłe dyskusje 2]]
-::::Myślę, że numer katalogowy często stawał się nazwą lub jej częścią - w tamtych czasach nazwy numerkowe były KUL :-] Nie "czuję" w tym momencie jakiś niespójności z tego tytułu. Ale stwierdzeniem "to ''nazywa'' się CX85" przeskakujesz istotę problemu, który w ogóle tutaj poruszamy - ja od początku twierdzę, że Atari 65XE nazywa się Atari 65XE, tak samo, jak Fiat Punto nazywa się Fiat Punto :-) Po prostu, na każdym sprzęcie widzę OBOK numerka nazwę Atari (a nie tylko np. na bocznej ściance, albo na tylnej; i do tego podobną czcionką), i intuicyjnie zapamiętuję oba człony jako całość nazwy, nie inaczej. I tylko o to mi chodzi - żeby z Atariki korzystało się intuicyjnie. Wiem, że kwestia intuicji jest implikowana tym, jakie środowisko z Atariki korzysta, ale - ta implikacja zachodzi też w drugą stronę. --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 00:12, 18 paź 2005 (CEST)+== Kategorie (raz jeszcze) ==
-::A jeśli chodzi o przeedytowanie połowy artykułów, to ilość roboty zależy od tego, czy zamierzamy pozostawić te linki, które pozostają po zrobieniu na artykule "move", czy je usuwać. Śmiem twierdzić, że jednak są one przydatne, jestem więc za ich zostawieniem. Wtedy robota sprowadza się do zrobienia move na paruset art-ach. Jeśli jednak np. nie ma miejsca na serwerze na "zbędne" redirecty, to się dostosuję, trudno. Chociaż szacuję, że te 1000 redirectów nie będzie zajmować w bazie więcej niż 1000x5000 bajtów, więc może warto?+To ładnie wygląda, że w [[:Kategoria:Atari ST|kategorii Atari ST]] jest aż tyle linków, ale czy nie warto by jednak założyć osobnej (np. '''Kategoria:Peryferia 16/32-bit'''), żeby się komputery nie zlewały z urządzeniami peryferyjnymi (tak jak to jest zrobione w kwestii 8-bitowców)? Mogę poprzerabiać jak coś. --[[Użytkownik:Miker|miker/bjb/ng]] 06:21, 21 sie 2006 (CEST)
-:::No dobrze, ale jaki jest sens tej całej reformy? Pisałeś, że chodzi o to przede wszystkim, żeby wyszukiwarka w rodzaju Google wyrzucała adresy artykułów Atariki po wpisaniu "Atari 800XL", dlatego trzeba dawać hasła pod nazwami handlowymi. Z drugiej jednak strony wiadomo - i na to też ty sam zwróciłeś uwagę - że niektóre nazy handlowe są za długie lub po prostu nie są w pełnej formie powszechniej znane i nie ma sensu, żeby hasło brzmiało "Atari 7800 ProSystem". Może jednak zrobić to inaczej: zostawić hasła tak jak są, tj. "7800" a nie "Atari 7800". Natomiast, żeby Googlowi stało się zadość, wpisywać w samym haśle pełną nazwę handlową, tak jak to jest zrobione przy [[1090]]. A zaoszczędzi się przy tym na redirektach. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 22:46, 18 wrz 2005 (CEST)+:Popieram. [[Użytkownik:KMK|KMK]] 07:50, 24 gru 2006 (CET)
-::::Skoro już poruszasz kwestię bytu tak nieuchwytnego jak sens, to mogę tylko powiedzieć, że będzie on tylko nieco mniejszy od sensu prowadzenia Atariki w ogóle - paru pomyleńców będzie miało z niej pożytek i tyle ;-) Co do wyszukiwarki: Googla mam w "tyle" - sorry że nieprecyzyjnie pisałem, od samego początku miałem na myśli wyłącznie wewnętrzną wyszukiwarkę wiki. Ta miewa czasem problemy - niekoniecznie z hasłem "Atari 800", ale jeśli dla przykładu szukasz info o gnieździe ECI - no spróbuj, wyszukaj "ECI" - wikiwyszukiwarka nie znajdzie NIC <sub>''(może gdyby wpisać "NIC" to by znalazła :-))''</sub>. Jest to jedna z wad postulowanego przez Ciebie oszczędzania na redirach. Apropos oszczędzania - nie znam stanowiska Krapa w kwestii szkodliwości tych redirów dla serwera, nie mnie o tym decydować; mam nadzieję, że Ty je znasz. Znasz, prawda? :-)+::Ok, porobiłem nieco, dobrze by było jeszcze zastanowić się nad kategorią [[:Kategoria:Atari ST|Atari ST]], bo też wydaje się średnio szczęśliwa...--[[Użytkownik:Miker|miker/bjb/ng]] 10:10, 25 gru 2006 (CET)
-:::::Nie znam. I tu nie chodzi o "szkodliwość dla serwera", tylko o to, żeby utrzymać jakiś konsekwentny porządek. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+== Połeć ==
 +Postuluję usunięcie szablonu Pouet.net, jak dla mnie jest to ewidentne "kradnięcie" bandwidth, poza tym przy zmianie engine / lokacji obrazków na ww. wszystko leci w tak zwane, przysłowiowe "fpizdu". Żeby nie było, że nie będzie miał tego kto zrobić (przeedytowanie wpisów korzystających z ww.) ofiaruję swoją osobę jako tego, który dokona dzieła zniszczenia. --[[Użytkownik:Daniel Koźmiński|dely]] 14:17, 20 lip 2006 (CEST)
-::::::Dualność nazw, nawet niepełna, to jeszcze nie jest tak duży nieporządek (o ile w ogóle), żeby zakłócał pracę z Atariki. Z uwagi na to i na fakt nieznajomości "sytuacji na serwerze", proponuję, żebyś nie używał więcej argumentu "oszczędzanie na redirectach". Co sądzisz? --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+Okej, jak juz przeedytujesz wszystkie hasla tak zeby byl obrazek, link do downloadu i link do poueta - do komentarzy, daj znac. [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 15:30, 20 lip 2006 (CEST)
-:::::::Sądzę, że nie mam pojęcia, jak z "faktu nieznajomości sytuacji na serwerze" ma to wynikać, skoro napisałem dość moim zdaniem wyraźnie powyżej, że "sytuacja na serwerze" jest tu nieistotna. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST) +:: Minęło dobre 15 lat od ostatniego wpisu w tym wątku więc też jestem za "wykolegowaniem" Poueta. Poza tym Demozoo jest coraz lepsze (merytorycznie też). :) --[[Użytkownik:Dracon|Dracon/TQA]] 11:04, 23 kwi 2021 (CEST)
-:::::Że wyszukiwarka nie wyszukuje "ECI"? Nie wyszukuje, bo nie ma takiego hasła. Jest tylko [[Gniazdo ECI]] zgodnie z konwencją (obok [[Gniazdo SIO]], na który nie da się zrobić rediru "SIO", bo istnieje już taki oddzielny artkuł). Za to wyszukiwarka świetnie radzi sobie zarówno z "1090" jak i "Atari 1090", mimo że nie ma redirektu. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+==Obrazki linkowane z zewnątrz==
 +Właśnie zauważyłem, że [http://www.atari-computermuseum.de/index.html atari-computermuseum.de] zostało zamknięte. Zdaje się, że mieliśmy stamtąd zlinkowane kilka obrazków, np. w haśle [[1600XL]], które to linki obecnie wskazują pustkę. Na szczęście krap zrobił mirror: po napotkaniu takiego linku trzeba po http:// dodać krap.pl/mirrorz/atari/
 +[[Użytkownik:KMK|KMK]] 02:48, 7 kwi 2006 (CEST)
-::::::W tym sęk, że wyszukiwarka nie znajdzie "ECI" mimo że w artykule [[Gniazdo ECI]] szukany tekst się znajduje. W tym sęk... Nie mów że nie zauważyłeś, o co mi chodzi. --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+==Nagłówki treści haseł==
 +Zauważyłem, że wiele haseł rozpoczyna się od tego samego wyrazu który jest hasłem.
 +Np [[HighWire]], [[AFTER]] (to tylko przykłady na szybko) Wiki samo dodaje przecież duży nagłówek
 +z tytułem hasła. Po co dublować? Czytelność tego też imho jest żadna. Jeśli otwieram hasło to mam już duży nagłówek, po co mam czytać jeszcze raz to samo, dodatkowo boldem. Nie jestem upośledzony.
 +Czy naprawde jest taka konieczność? Proszę o wypowiedzi :) [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 11:52, 30 sty 2006 (CET)
-:::::::To popraw wyszukiwarkę. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST)+:Niby masz rację, ale z drugiej strony bez tego jakoś głupio wygląda. Chyba działa tu konwencja papierowej encyklopedii, gdzie objaśnienie zaczyna się od hasła wybitego boldem. No ale w encyklopedii to ma dobry sens, a tu już jakby nie bardzo. Czyli chyba popieram przedmówcę. [[Użytkownik:KMK|KMK]] 12:13, 30 sty 2006 (CET)
-::::Pozostaje argument "komu się zechce". Otóż myślę, że komuś się zechce, albo nie. Taka jest specyfika otwartego projektu.+:Czasami ładnie tak zdanie zacząć, ale ogólnie nadużywanie jest naganne, czyli popieram.--[[Użytkownik:Daniel Koźmiński|dely]] 12:16, 30 sty 2006 (CET)
-:::::Tak, oczywiście. Jest jeszcze możliwość, że "komuś" się zachce, a potem w połowie roboty mu się odechce, i tak przepełniony dobrymi chęciami z względnego porządku zrobi totalny bałagan. Temu bym wolał zapobiec. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+== Wikipedysta: ==
 +Mam propozycję, aby każdy z szanownych Panów(hmm, Pań...?) redaktorów(ek) zajrzało do najpotrzebniejszych stron, weszło - o ile to jest konieczne - na linki "Wikipedysta:moja_nazwa", gdzie moja_nazwa jest charakterystyką wspomnianego(nej) i przeedytował(a) każdy taki wpis używając odpowiedniej sygnaturki. Kosztuje to parę minut roboity, a pozbywamy się części niepotrzebnego bałaganu z bazy (i trzymania zbędnych linków do niepotrzebnych stron). Proszę o ustosunkowanie się do powyższego!!! --[[Użytkownik:Sikor|Sikor]] 12:21, 21 sie 2006 (CEST)
 +::Ehh, widzę, że nie chce się nikomu ruszyć d... czterech liter. Powoli się za to zabieram - zniknie sporo stron z najpotrzebniejszych, będzie większy porządek...--[[Użytkownik:Sikor|Sikor]] 10:39, 24 sie 2006 (CEST)
-::::::A wtedy szersze lub węższe grono Atarikistów, złorzecząc na bałaganiarza, zabierze się za poprawianie tego, co popsuł. Ale jaka jest różnica w pracy, którą przeznaczasz na codzienne poprawianie odstępstw od reguły, od tej, którą byś musiał odwalić za jednym zamachem w przytoczonej możliwej sytuacji? --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+== Baza scenowa? ==
 +Hmm, w poszczególnych opisach zlotów opisujemy prace, które były wystawiane na zlotach, a potem... Nie mozna ich znaleźć w sieci. Może więc dałoby się zrobić dział "prace" czy coś w tym stylu, wyodrębnić jakieś miejsce na serwerze (o ile Krap sie zgodzi...) i trzymać tu posegregowane prace scenowe według zlotów (każdy zlot to jeden katalog *.zip na przykład). Wtedy, w opisie - jak mamy wyszczególnioną praće to dajemy link do całego katalogu, a ludziki już sobie wyciągną, co będą potrzebowali. Co sądzi o tym reszta ludzików i czy cokolwiek ma do dodania...? --[[Użytkownik:Sikor|Sikor]] 08:46, 19 wrz 2006 (CEST)
 +:Ej, przeca na pigwie jest - tylko dostęp ''via'' ftp tylko. --[[Użytkownik:Miker|miker/bjb/ng]] 06:48, 14 gru 2006 (CET)
-:::::::Uhm, tak więc liczysz na to, że nawet jak ten "ktoś" zacznie pracę i ją po jakimś czasie porzuci niedokończywszy, to dokończą za niego inni? Widzisz, nie sądzę. Jak łatwo zauważyć, nikt nie jest tym zainteresowany, bo dyskutujemy tylko my dwaj. Ja natomiast w przypadku porzucenia roboty przez osobę dokonującą takiej zmiany (tj. strukturalnej) jestem nie za dokończeniem, ale wręcz przeciwnie - za wycofaniem wszystkiego, co przez takiego niesolidnego rewolucjonistę zostało w tej kwestii zrobione. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST)+== Licencje? ==
 +No właśnie, niedawno pojawił się ten temat w dyskusji [[dely]]ego. Może by dać gdzieś skądś linka do tej GFDL + małego disklejmera i/lub jakąś specjalną (pod)stronkę do wrzucania uwag, że coś nie jest tak (bo może można i tutaj, ale żeby zbytnio nie zaśmiecać). Co Wy na to? --[[Użytkownik:Miker|miker/bjb/ng]] 10:11, 6 mar 2007 (CET)
-:::::Poza tym zauważ, że temat, zdaje się, interesuje tylko nas dwóch, nikt inny się nie wypowiada. Moim zdaniem oznacza to, że wszystkim innym odpowiada istniejący stan rzeczy. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+:No w naszych realiach wypadalo by umiescic linka (albo lepiej kod) do tlumaczenia licencji, ale najpierw cza sie zastanowic czy to ma byc GFDL (ktory, co zabawne, uznawany jest za "nie wolna licencje") czy moze jakas [http://creativecommons.pl/ CC]. --[[Użytkownik:Jellonek|Jellonek]] 10:25, 6 mar 2007 (CET)
-::::::W to nie wątpię. Nikomu nie przeszkadza to na tyle, żeby się tu odzywać. Ale w tej sytuacji rodzi się pytanie, czy przeszkadzałby komukolwiek z "nich" stan rzeczy, do którego ja chcę doprowadzić. W tym momencie chciałbym to pytanie - "czy przeszkadzałoby" (abstrahując od całego procesu wprowadzania zmian) - zadać Tobie jako jednemu z bardziej zasłużonych. --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+::Panowie panowie, spokojnie. Po primo, to 'my' jestesmy autorami contentu atariki, i mozemy sobie teksty zastrzec na dowolnej licencji, badz wogole tego nie robic. Ja jestem za ta druga opcja, nie potrzebujemy zadnej licencji. Po secundo, 'tenpan' ktory uznal ze atariki jest z czymstam niezgodne, mial na mysli uzywanie nazwy WIKIPEDIA, i nic wiecej, wiec proponuje wiecej samodzielnego myslenia, odwagi w posiadaniu wlasnych racji :) oraz ciepłego moczu dla zealotów spod znaku GNU/GFDL. [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 17:53, 6 mar 2007 (CET)
-:::::::Stan obecny nie spadł z nieba, ktoś na początku podjął taką decyzję, co chyba rozstrzyga odpowiedź na takie pytanie. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST)+:::Nie, no jakas licencja by sie przydala - lepiej zostawic na BSD, niz zostawic bez niczego... Co do zealotow popieram... --[[Użytkownik:Jellonek|Jellonek]] 11:04, 7 mar 2007 (CET)
-::::A jeśli pojawi się pewien stopień niespójności w nazwach, to ... to właściwie w czym to szkodzi?+::::OT: nie macie obaj na myśli ''zelotów''? http://www.slownik-online.pl/kopalinski/8CB186B4B101C588C12565B50067BA79.php :> [[Użytkownik:KMK|KMK]] 11:29, 7 mar 2007 (CET)
 +:::::W Starcrafta chłopaki po prostu grają :P --[[Użytkownik:Daniel Koźmiński|dely]] 13:21, 8 mar 2007 (CET)
-:::::No ale po co ma się pojawiać "pewien stopień niespójności", skoro teraz tej niespójności wcale (albo prawie wcale) nie ma? [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+Dobra - temat już załatwiony. Atariki od teraz występuje na liście jako '''Strona niezwiązana'''. Cieszycie się? :) --[[Użytkownik:Miker|miker/bjb/ng]] 00:10, 8 mar 2007 (CET)
-::::::Odpowiedz proszę na pytanie - bez odpowiedzi nie mam możliwości zadania następnego ciosu :-) --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+Guzik nie zalatwiony, Atariki powinno wogole zniknąć z tamtego 'spisu' bo nie jest w zaden sposob pochodną wikipedii albo jakiegokolwiek projektu WikiMedia. Nalezy usunąć atariki stamtąd absolutnie na amen ;) [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 17:36, 8 mar 2007 (CET)
-:::::::Odpowiedziałem przecież. Pytasz, co szkodzi stan niespójności, a ja pytam, po co ma zaistnieć. Rozumiem, że jest to okoliczność, jakiej nie brałeś pod uwagę, ale może byś wziął teraz. Bo zaczyna mi to wyglądać na obstawanie przy własnym pomyśle za wszelką cenę - nieważne, że nikt tego nie popiera, nieważne, że nowy system nie jest bardziej konsekwentny niż stary, nieważne, że powstanie bałagan, nieważne, że ... itd. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST)+EDIT: wlasnie zauwazylem ze tak sie stało :) Dzieki Miker, Jellonek. [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 17:39, 8 mar 2007 (CET)
-::::(Ja wiem - brzydko wygląda. Ale to jest argument tak samo pedantyczny, jak moja propozycja zmian.) Google sobie poradzi. Poza tym - prędzej czy później jakiś pedant to poprawi. Albo i nie... Problem w tym, że teraz nikt nawet nie próbuje niczego zmieniać w pewnej mierze dlatego, że jego praca zostanie usunięta. O co zapewne usuwającemu chodziło, ale mnie takie de facto wymuszenie wydaje się złą drogą do celu. --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 00:12, 18 paź 2005 (CEST)+== IDEa/Pasiu ==
-:::::To, że "nikt nie próbuje niczego zmieniać w pewnej mierze dlatego, że jego praca zostanie usunięta" to jest, wybacz, twój czczy domysł. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+Postuluję o zmianę tytułu artykułu "IDEa/Pasiu" na samo "IDEa", ewentualnie "IDEa Interface", które figuruje na płytce. Oczywiście nie zamierzam tu umniejszać pracy autora, natomiast pierwsze słyszę, żeby jego nick był częścią nazwy mojego ulubionego interfejsu.
 +Dodatkowo również "IDE JZ/KMK" mógłby nazywać się "KMK/JŻ IDE", jak sugeruje (oryginalna, śmiem przypuszczać) naklejka na obudowie widocznej na zdjęciach.
 +Człon "Interface" proponuję jednak w obu przypadkach pominąć, jako domyślny dla różnych rozszerzeń. --[[Użytkownik:Epi|Epi]] 18:29, 15 sie 2007 (CEST)
-::::::Hej! Tylko nie czczy. Obaj znamy co najmniej jedną osobę, która nie wprowadza zmian z tego powodu. Z całą pewnością jest to "pewna miara". :-> --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+== Mam The Home Filing Manager ==
 +Zakupiłem właśnie sobie [[The Home Filing Manager]] w wersji z 1983 roku (chyba jest to da druga wersja dla XL). Stan bardzo dobry w folii, choć ta jest już nieco zniszczona. Nie mniej jednak nigdzie w necie nie ma zdjęć tego programu, więc jeśli ktoś zechciałby mi udostępnić dobrej klasy aparat to można by zrobić kilka fotek. Pozdrawiam [[Użytkownik:Tdc|Tdc]] 14:09, 24 sie 2007 (CEST)
-:::::::I ta osoba jest miarą wszechrzeczy zapewne :> [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST)+Uderz do innych kolekcjonerow [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 00:25, 16 wrz 2007 (CEST)
 +: Dzięki. Faktycznie muszę bo jakoś zupełna cisza... [[Użytkownik:Tdc|Tdc]] 00:54, 7 paź 2007 (CEST)
-:::::Pewnie, że wszelkie zmiany, zwaszcza na dużą skalę, muszą być przedyskutowane, taka jest istota wikulca. Ale poza tym, że muszą być przedyskutowane, powinna z tej dyskusja wynikać jeszcze jakaś konkluzja, z którą zgadza się przynajmniej większość. A tu mamy jeden głos przeciwko jednemu przy milczącej większości, która wstrzymuje się od głosu. To moim zdaniem przeważa za '''nie wprowadzaniem''' proponowanej tu rewolucji. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:23, 18 paź 2005 (CEST)+== Kategorie (raz jeszcze) - DOSy/Hidden party ==
 +Czy nie byloby zasadne zrobic z artykulu DOSy kategorii? [[Użytkownik:Azbest|Azbest]] 09:35, 6 wrz 2007 (CEST)
 +: Go for it! [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 00:32, 16 wrz 2007 (CEST)
-::::::Całkowicie, zupełnie i '''od samego początku''' jestem za tym, żeby niczego nie wprowadzać póki nie wypowie się szersze towarzystwo. Jeśli któraś z moich wypowiedzi naprowadziła Cię na odmienne zdanie, to przepraszam. (Tak po prawdzie to są dwa głosy przeciwko jednemu ;-P ) --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 01:47, 23 paź 2005 (CEST)+::A ja myślę, że jednak artykuł jest czytelniejszy niż byłaby kategoria. [[Użytkownik:KMK|KMK]] 13:50, 16 wrz 2007 (CEST)
-:::::::No to czekamy, czekamy. Myślę, że w obliczu takiej konkluzji dalsza dyskusja jest bezprzedmiotowa do momentu, aż się ktoś trzeci wypowie. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 14:26, 26 paź 2005 (CEST)+Czy nie byloby ciekawie zrobic kategorie programy_z_hiddenpartami? Jest troche tego, ciekawie byloby usiasc i odkryc cos na nowo. A nie wszyscy o tym wiedza... [[Użytkownik:Azbest|Azbest]] 10:14, 6 wrz 2007 (CEST)
-::Zresztą, widzę, że redirect [[Atari 1090]] (chyba przypadkiem) nie został usunięty. Czy mam uznać, że już po sprawie? ;-) --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 19:04, 17 wrz 2005 (CEST)+:Z tymi Hidden Partami to ciekawy pomysł, popieram.--[[Użytkownik:Macgyver|Macgyver]] 12:09, 6 wrz 2007 (CEST)
-:::Tak, chyba zapomniałem go skasować. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 22:46, 18 wrz 2005 (CEST)+Odzewu większego nie było więc samowolnie dodalem [[Hidden part]] i [[Cheats]] -- [[Użytkownik:Azbest|Azbest]] 20:36, 13 wrz 2007 (CEST)
-moje 0.02 PLN: nazwa w formie ''Atari jakis_kokretny_model'' (czyli z przedrostkiem '''Atari''') wydaje sie nie potrzebna ze wzgledow:+:Szkoda ze nie poczekales dluzej. Ja osobiscie uwazam ze polowa funu to samemu znalezc hidden parta :) No ale trzeba miec jakies hinty.
-# to wiki dotyczy Atari+W sumie teraz to juz po ptokach, wiec dopisalem tam o bashu bo wiara chyba sie boi :) [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 00:21, 16 wrz 2007 (CEST)
-# nazwa strony nie musi byc pelna nazwa handlowa (ktora, jesli istnieje, na wlasciwej stronie powinna byc wymieniona)+
-# argument z googlami jest bledny - wyszukiwarki opieraja sie glownie o slowa kluczowe wystepujace w+
- * tresci dokumentu+
- * meta tagach+
-# po to sa redirecty aby ich uzywac...+
-nie bardzo rozumiem argument o przeciazaniu bazy poprzez redirecty. po to zostaly wprowadzone, aby zwiekszyc funkcjonalnosc wiki, a nie ja zmniejszyc. widze tez pewna niekonsekwencje: Atari 1090 - nie ma, Atari 800 - nie ma, ale juz np. Atari 5200 - redirect to 5200, Atari 2600 - redirect 2600, Atari 7800, redirect - 7800... --[[Wikipedysta:Jellonek|Jellonek]] 19:36, 27 paź 2005 (CEST)+== Opisy gier ==
 +W niektórych artykułach autorzy dość swobodnie podchodzą do faktów i dorabiają do gier historie nie mające wiele wspólnego z tymi wymyślonymi przez producenta. Chłopaki, po co? Przecież nierzadko w sieci są dostępne skany z instrukcji, dzięki czemu można w Atariki zamiast opowiadań zamieszczać fakty... --[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] 21:59, 27 wrz 2007 (CEST)
-:Ja też nie rozumiem "argumentu o przeciążaniu bazy", zwłaszcza, że istnieje on chyba tylko w wyobraźni Krótkiego - to znaczy, on powyżej usiłuje mi wmówić, że gdzieś coś napisałem o przeciążaniu bazy przez redirekty. Tymczasem ja niczego takiego nigdy nie napisałem, bo moim zdaniem ilość redirektów (tak samo jak głupio zatytułowanych haseł) trzeba trzymać w ryzach ze względu na porządek w Atariki - a nie ze względu na ich jakąś domniemaną "szkodliwość dla bazy". A wymienione przez Ciebie redirekty 5200, 2600 czy 7800 są do skasowania, po prostu ... [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 20:18, 27 paź 2005 (CEST)+Proszę więc o listę gier, gdzie takie historyjki wymyślone przez producenta znajdują się (1. bo nie chce mi się przeglądać Atarimanii, 2. bo czasem lubię dodać własną historię [no, chyba że jest to zabronione]). --[[Użytkownik:Miker|miker/bjb/ng]] 06:52, 4 paź 2007 (CEST)
-::Hm jeśli już coś jest przeciążane to apacz, względnie przeglądarka, a wpis o redirect znacznie mniej "obciąża bazę" niż dyskusja tutaj, że tak powiem "bajtowo" :] --[[Wikipedysta:Daniel Koźmiński|dely]] 10:58, 28 paź 2005 (CEST)+:W tej kwestii zgadzam się z Mikerem. Zawsze można dodać linka do oryginalnego opisu, o ile taki istnieje i jest znany. Dodatkowo powiem, że na tej samej zasadzie często były robione opisy do gier w tzw. profesionalnych pismach o nich traktujących ("Secret Service", "Top Secret", opisy gier w "Komputer... 44 gry na Atari"), więc nie widzę nic zdrożnego w tym, ze dodam własny opis. Oprócz tego niektóre gry 9w tym gro polskich) miało suchą instrukcję bez żadnej historyjki (typu: wgrywanie standardowe, fire - strzał, lewo/prawo...). Taqk na dobrą sprawę, historyjka historyjką (może tylko zachęcić/zniechęcić do grania w daną pozycję), a najważniejsze są technikalia i sposób gry - a te powinny być w atariki podawane ze stanem faktycznym. --[[Użytkownik:Sikor|Sikor]] 10:27, 4 paź 2007 (CEST)
-== slownik terminow ==+== Na medal ==
-Słownik terminów na głównej jest troche zle umieszczony jako ze nie tylko programowania tycza sie pojecia. Ponadto, dodalem kategorie Glosariusz i teraz nie wiem jak zlinkowac strone Slownik Terminow do strony kategorii. Kto pomoze? --[[Wikipedysta:Mikey|Mikey]] 15:13, 8 wrz 2005 (CEST)+
-:Nie wiem, czy o to Ci chodziło, ale można stworzyć link do strony z kategoriami, dodając dwukropek, np. <nowiki>[[:Kategoria:Ludzie]]</nowiki> da efekt: [[:Kategoria:Ludzie]] --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 21:10, 11 wrz 2005 (CEST)+Zauważam, nie ja jeden zresztą, że jakość i ilość artykułów w Atariki owszem rośnie, ale bardzo powoli. Ponieważ jednak niewiele osób stale dba o jakość tych artykułów proponuję wzorem <tfu>wikipedii</tfu> wprowadzić kategorię 'Artykuły na medal', która to nadana artykułowi, może zmobilizować innych do równie skutecznych i pochwalanych edycji :) Roboty wiele nie trzeba, dodanie kategorii i wybranie artykułów, no i jakiś link na głównej. Ze swej strony proponuje artykuł [[SIO]]. Proszę o wypowiedzi :) [[Użytkownik:Mikey|Mikey]] 02:07, 15 paź 2007 (CEST)
-Tak, o to. Dzieki. --[[Wikipedysta:Mikey|Mikey]] 12:21, 13 wrz 2005 (CEST)+:Popieram aby zrobić 'Artykuły na medal', w końcu każda motywacja jest istotna (i jak widać potrzebna). [[Użytkownik:Tdc|Tdc]] 19:37, 22 cze 2008 (CEST)
-== Grafika z zewnątrz ==+::Popieram przedmówcę ale lata mijają a tu nic takiego nie zaistniało. Szkoda. :( --[[Użytkownik:Dracon|Dracon/TQA]] 14:32, 9 sie 2022 (CEST)
-Jeszcze jedna kwestia - nieco wątków pobiera grafikę "z zewnątrz" atariki. Czy tak może być, czy lepiej wspomnianą grafikę "wgrać" tutaj? Niby drobnostka, ale siakoś mnie męczy ostatnio... --[[Wikipedysta:Miker|miker/bjb/ng]] 06:48, 9 wrz 2005 (CEST)+
-:Temat byl juz poruszany na AA. Zdaje sie ze krap i dely mieli w wolnych chwilach pomirrorowac linki zewnetrzne. Atari Archive juz jest, co z pouet'em i innymi linkujacymi do zewnatrz (szczegolnie obrazki)? --[[Wikipedysta:Mikey|Mikey]] 10:12, 9 wrz 2005 (CEST)+==Linkowanie do Atari 8-bit FAQ==
 +Zauważyłem, że w kilku artykułach są linki do Atari 8-bit FAQ. Problem leży w tym, że najczęściej link prowadzi do [http://www.faqs.org/faqs/atari-8-bit/faq/index.html mirrora, który od 3 lat nie jest aktualizowany]. Dlatego stworzyłem [[Szablon:Atari8bitfaq|szablon]], który ułatwi nam wstawianie linków do aktualnego mirrora FAQ. Proponuję, żebyśmy od teraz z tego szablonu korzystali. Jeśli w przyszłości mirror znów się zmieni, wystarczy zaktualizować adres w szablonie.
-== Nowe szablony ==+[[Dyskusja szablonu:Atari8bitfaq|Instrukcja używania szablonu]]
-Widze ze dely stworzyl nowe szablony. Bardzo dobrze, chwali sie, ale bylbym za tym aby szablon chociaz szczatkowo opisywac+Niestety, żaden z aktualnych mirrorów Atari 8-bit FAQ nie jest tak ładnie podzielony na sekcje tak jak ten na www.faqs.org, więc póki co nie można tworzyć linków bezpośrednio do sekcji. Mimo to jednak myślę, że warto linkować do najbardziej aktualnej wersji FAQ. Pozdrawiam --[[Użytkownik:Krótki|Krótki]] 13:46, 8 gru 2007 (CET)
-w jego Artykule, chocby przyklad uzycia i efekt. Bo ciezko samemu do tego dojsc, jesli sie nie znajdzie jakiejs strony z juz uzytym szablonem. [[Wikipedysta:Mikey|Mikey]] 17:20, 14 paź 2005 (CEST)+
-Przecież jest opisane, tam gdzie są opisane inne szablony. --[[Wikipedysta:Daniel Koźmiński|dely]] 08:27, 15 paź 2005 (CEST)+== Osobistości Atari - nowa kategoria ==
 +Tak jak już kiedyś wspominałem, chcę zaproponować nową kategorię do Atariki oraz odpowiednie podkategorie. Przypomnę że chodzi o to że w polskim internecie brakuje dobrych lub czasem nawet jakichkolwiek opisów osobistości ze świata Atari. Wywiązała się już wcześniej dyskusja związana z tym że jest już na Atariki kategoria, która opisuje ludzi ze sceny. Jednak ja uważam, że należy powołać nową kategorię opisującą takich ludzi jak: Nolan Bushnell, Teddy Dabney, Larry Bryan, Joy Miner, Jack Tramiel, Sam Tramiel oraz wielu, wielu innych. Dodatkowo proponuję aby wprowadzić podkategorie np. Twórcy Atari, muzycy, graficy, programiści itp. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o muzyków i grafików nie chodzi mi tu o demoscenę, ale o takie nazwiska jak np.: David Whittaker, Rob Hubbard , Michael Owens itp.
 +Co Wy na to ? Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły odnośnie kategorii/podkategorii oraz samych ich nazw ?
 +Oczywiście jestem gotów opracować kilka haseł lub rozwinąć.[[Użytkownik:Tdc|Tdc]] 19:41, 22 cze 2008 (CEST)
-== Sprawa "[[:Kategoria:Emulacja|Emulacji]]" ==+== Nowy tekst Kolony 2106 ==
-Proponuje nieco przerobic mylaca w tej chwili kategorie "[[:Kategoria:Emulacja|emulacja]]", bo niby+Zmovewowałem stronkę z mojego brudnopisu i pozostała ona w [http://atariki.krap.pl/index.php/Kategoria:Gry_dla_Atari_8-bit] jako ''Użytkownik:Tdc/brudnopis2''. W tym samym miejscu potrzeba dodać pod ''K'' nowy tekst [[Kolony 2106]]. Dodatkowo proszę o nową kategorię ''Gry ekonomiczne''. Dzięki. [[Użytkownik:Tdc|Tdc]] 14:46, 23 paź 2009 (CEST)
-co emuluje .atr, albo [[Raster Music Tracker]], albo [[CC65]]?+
-Moja propozycja to - w miejsce obecnej kategorii: strona "Oprogramowanie PC"+:Stwoerzenie kategorii polega na dodaniu jej nazyw do artykułu w ogólnie znany sposób, jeśli wpisałeś Kolony 2106 do kategorii "Gry ekonomiczne", to tym samym ta kategoria powstała, patrz [http://atariki.krap.pl/index.php?title=Kategoria:Gry_ekonomiczne&action=edit tu]. Jest na czerwono tylko dlatego, że nie ma jej opisu, ale to też każdy może uzupełnić włącznie z tobą. Fajnie by było, gdyby dopisać do tej kategorii jeszcze kilka gier, gdyż w innym razie jej istnienie mija się z celem (domyślam się, że tworząc tę kategorię przemyślałeś sprawę i wiesz, że jeszcze jakas liczba gier do niej należy). Dyskusyjne jest, czy gry z ST i A8 wrzucamy do jednego wora w tym wypadku, czy też raczej należałoby zrobić "Gry ekonomiczne 8-bit" i "Gry ekonomiczne ST". Ja nie mam w tej chwili zdania, co byłoby bardziej użyteczne (dla potencjalnego użytkownika).
-zawierajaca linki do kategorii: emulatory, formaty plikow zwiazanych z emulatorami, jezyki programowania, oprogramowanie narzedziowe (np. obsluga obrazow dyskow, APE), oprogramowanie uzytkowe (G2F, RTM, ...). w umie to dwie ostatnie kategorie mozna by polaczyc ;)+
-jedyn problem w tym by stronka "oprogramowanie pc" miala jakas bardziej sensowna nazwe+Hasła sa umieszczane w kategoriach automatycznie, nic nie trzeba dodawać. Co do brudnopisu, oczywiście mogę ci go skasować, jeśli tego dokładnie sobie życzysz. [[Użytkownik:KMK|KMK]] 16:00, 23 paź 2009 (CEST)
-(jakos nie wiem jak nazwac) bo czesc z tego softu (XASM, CC65) nie jest uzalezniona od+
-konkretnej platformy i da sie przekompilowac na cos innego niz piec --[[Wikipedysta:Jellonek|Jellonek]] 17:21, 27 paź 2005 (CEST)+
- +
-:ATR emuluje dyskietkę, RMT Pokeya, SIO2PC stację dysków, o CC65 już była mowa na forum itd. Moim zdaniem wszystko, co jest w kategorii "emulacja" mieści się do tego wora - aczkolwiek być może niektóre rzeczy z niego trochę wystają. No i nazwa tej kategorii zapobiega dylematom pod tytułem "czy to PC, czy nie PC". Ważne, że nie małe Atari. [[Wikipedysta:KMK|KMK]] 18:51, 27 paź 2005 (CEST)+
- +
-::ATR to obraz dyskietki (a wlasciwie format obrazu) a nie jej emulacja, RTM jest programem muzycznym a nie emulacja POKEYa (i co z tego ze ''dzwiek wydaje podobny'' ;), z sio2pc sie zgadzam, a o CC65 na forum tez ciagle pieje :D - poza sio2pc i atari800* kazdy z wymienionych programow ma z emulacja wspolna jedynie najczesciej wykorzystywana do uruchamiania ich platforme, a jesli chodzi o formaty obrazow dyskietek - wspolne z emulatorami maja to ze sa m.in. przez nie wykozystywane... co do nazwy kategorii - no coz nadal pozostaje kwestja nierostrzytnieta, aby tylko nie '''emulacja'''+
---[[Wikipedysta:Jellonek|Jellonek]] 19:05, 27 paź 2005 (CEST)+
- +
-==Wielki nagłówek==+
-Pytanie: zgodnie z sugestia Mikey'a poszukuje tutaj odpowiedzi czy haslo Micro Sparta Dos linkowac w haslach DOS, Sparta Dos, Inicjalizer? kolejne pytanie: jaka nazwe dac temu haslu: pelna - wspomnia wyzej, czy moze MSDOS, zwyczajowo uzywana? --[[Wikipedysta:Jellonek|Jellonek]] 20:02, 27 paź 2005 (CEST)+
- +
-==Inne problemy==+
- +
-Historycy sceny poszukiwani! ?+
- +
-----+
- +
-Q: czemu sa dwie grupy o tym samym: Sword i SwordSoft ???? :o+
- +
-A: kiedyś to chyba [[Zając]] wyjaśniał: jedni są bardziej lamerscy od drugich. :-)+
---[[Wikipedysta:0xF|0xF]] 11:37, 7 wrz 2005 (CEST)+
- +
-----+
- +
-Fajnie by było żeby ktoś miał wyniki z [[QuaST]]-ów (zwłaszcza tych 1995-1997).+
- +
-No i kwestia kategorii Dema/Intra (ja bym dał jedną listę, tylko różne kategorie).+
- +
-Zgadzacie się?+
- +
---[[Wikipedysta:Miker|miker/bjb/ng]] 22:00, 5 wrz 2005 (CEST)+
- +
-* Ja bym obie listy wywalił, a zostawił tylko kategorie. Zobacz [[Dyskusja:Lista dem]] --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 20:21, 6 wrz 2005 (CEST)+
-----+
-* Pojawił się problem: poprawiłem [[Szablon:Stub]], żeby w [[:Kategoria:Zalążki artykułów]] pojawiły się wszystkie stuby. Niby działa, ale tylko z nowymi stubami. Żeby istniejący wcześniej stub pojawił się w kategorii, trzeba go jeszcze raz zapisać. I teraz pytanie: czy da się jakoś "spurge'ować" bazę albo coś, żeby się kategoria zaktualizowała? Krap? --[[Wikipedysta:Krótki|Krótki]] 20:21, 6 wrz 2005 (CEST)+

Wersja z dnia 13:05, 9 sie 2022

Atariki - Community Portal


Spis treści

Aktualizacja MediaWiki do nowszej wersji?

Jaka jest realna szansa na aktualizację wersji MediaWiki do nowszej wersji? Zapominając że istnieje ten "wątek" napisałem wcześniej post na Atari.Area, w tym wątku Krótki zasugerował rozwiązanie mojego problemu (którego nie byłem świadom). Jednak chciałbym znać szansę na aktualizację tego engine MediaWiki, zdaję sobie sprawę że podniesienie tak starej wersji może być katastrofalne w skutkach, jednak może jakieś nadzieje są? --Seban/SLIGHT 13:29, 22 kwi 2021 (CEST)


Jeżeli nowa wersja niesie ze sobą maksimum usprawnień a minimum błędów to jestem za aktualizacją. :)

Np. przydałoby się lepsze osadzanie filmów z YT - miniaturki do klikania i oglądania wprost z artykułu. --Dracon/TQA 11:02, 23 kwi 2021 (CEST)

Panowie admini - kiedy aktualizacja Atariki??? ;o --Dracon/TQA 15:05, 9 sie 2022 (CEST)

Archiwum

Kategorie (raz jeszcze)

To ładnie wygląda, że w kategorii Atari ST jest aż tyle linków, ale czy nie warto by jednak założyć osobnej (np. Kategoria:Peryferia 16/32-bit), żeby się komputery nie zlewały z urządzeniami peryferyjnymi (tak jak to jest zrobione w kwestii 8-bitowców)? Mogę poprzerabiać jak coś. --miker/bjb/ng 06:21, 21 sie 2006 (CEST)

Popieram. KMK 07:50, 24 gru 2006 (CET)
Ok, porobiłem nieco, dobrze by było jeszcze zastanowić się nad kategorią Atari ST, bo też wydaje się średnio szczęśliwa...--miker/bjb/ng 10:10, 25 gru 2006 (CET)

Połeć

Postuluję usunięcie szablonu Pouet.net, jak dla mnie jest to ewidentne "kradnięcie" bandwidth, poza tym przy zmianie engine / lokacji obrazków na ww. wszystko leci w tak zwane, przysłowiowe "fpizdu". Żeby nie było, że nie będzie miał tego kto zrobić (przeedytowanie wpisów korzystających z ww.) ofiaruję swoją osobę jako tego, który dokona dzieła zniszczenia. --dely 14:17, 20 lip 2006 (CEST)

Okej, jak juz przeedytujesz wszystkie hasla tak zeby byl obrazek, link do downloadu i link do poueta - do komentarzy, daj znac. Mikey 15:30, 20 lip 2006 (CEST)

Minęło dobre 15 lat od ostatniego wpisu w tym wątku więc też jestem za "wykolegowaniem" Poueta. Poza tym Demozoo jest coraz lepsze (merytorycznie też). :) --Dracon/TQA 11:04, 23 kwi 2021 (CEST)

Obrazki linkowane z zewnątrz

Właśnie zauważyłem, że atari-computermuseum.de zostało zamknięte. Zdaje się, że mieliśmy stamtąd zlinkowane kilka obrazków, np. w haśle 1600XL, które to linki obecnie wskazują pustkę. Na szczęście krap zrobił mirror: po napotkaniu takiego linku trzeba po http:// dodać krap.pl/mirrorz/atari/ KMK 02:48, 7 kwi 2006 (CEST)

Nagłówki treści haseł

Zauważyłem, że wiele haseł rozpoczyna się od tego samego wyrazu który jest hasłem. Np HighWire, AFTER (to tylko przykłady na szybko) Wiki samo dodaje przecież duży nagłówek z tytułem hasła. Po co dublować? Czytelność tego też imho jest żadna. Jeśli otwieram hasło to mam już duży nagłówek, po co mam czytać jeszcze raz to samo, dodatkowo boldem. Nie jestem upośledzony. Czy naprawde jest taka konieczność? Proszę o wypowiedzi :) Mikey 11:52, 30 sty 2006 (CET)

Niby masz rację, ale z drugiej strony bez tego jakoś głupio wygląda. Chyba działa tu konwencja papierowej encyklopedii, gdzie objaśnienie zaczyna się od hasła wybitego boldem. No ale w encyklopedii to ma dobry sens, a tu już jakby nie bardzo. Czyli chyba popieram przedmówcę. KMK 12:13, 30 sty 2006 (CET)
Czasami ładnie tak zdanie zacząć, ale ogólnie nadużywanie jest naganne, czyli popieram.--dely 12:16, 30 sty 2006 (CET)

Wikipedysta:

Mam propozycję, aby każdy z szanownych Panów(hmm, Pań...?) redaktorów(ek) zajrzało do najpotrzebniejszych stron, weszło - o ile to jest konieczne - na linki "Wikipedysta:moja_nazwa", gdzie moja_nazwa jest charakterystyką wspomnianego(nej) i przeedytował(a) każdy taki wpis używając odpowiedniej sygnaturki. Kosztuje to parę minut roboity, a pozbywamy się części niepotrzebnego bałaganu z bazy (i trzymania zbędnych linków do niepotrzebnych stron). Proszę o ustosunkowanie się do powyższego!!! --Sikor 12:21, 21 sie 2006 (CEST)

Ehh, widzę, że nie chce się nikomu ruszyć d... czterech liter. Powoli się za to zabieram - zniknie sporo stron z najpotrzebniejszych, będzie większy porządek...--Sikor 10:39, 24 sie 2006 (CEST)

Baza scenowa?

Hmm, w poszczególnych opisach zlotów opisujemy prace, które były wystawiane na zlotach, a potem... Nie mozna ich znaleźć w sieci. Może więc dałoby się zrobić dział "prace" czy coś w tym stylu, wyodrębnić jakieś miejsce na serwerze (o ile Krap sie zgodzi...) i trzymać tu posegregowane prace scenowe według zlotów (każdy zlot to jeden katalog *.zip na przykład). Wtedy, w opisie - jak mamy wyszczególnioną praće to dajemy link do całego katalogu, a ludziki już sobie wyciągną, co będą potrzebowali. Co sądzi o tym reszta ludzików i czy cokolwiek ma do dodania...? --Sikor 08:46, 19 wrz 2006 (CEST)

Ej, przeca na pigwie jest - tylko dostęp via ftp tylko. --miker/bjb/ng 06:48, 14 gru 2006 (CET)

Licencje?

No właśnie, niedawno pojawił się ten temat w dyskusji delyego. Może by dać gdzieś skądś linka do tej GFDL + małego disklejmera i/lub jakąś specjalną (pod)stronkę do wrzucania uwag, że coś nie jest tak (bo może można i tutaj, ale żeby zbytnio nie zaśmiecać). Co Wy na to? --miker/bjb/ng 10:11, 6 mar 2007 (CET)

No w naszych realiach wypadalo by umiescic linka (albo lepiej kod) do tlumaczenia licencji, ale najpierw cza sie zastanowic czy to ma byc GFDL (ktory, co zabawne, uznawany jest za "nie wolna licencje") czy moze jakas CC. --Jellonek 10:25, 6 mar 2007 (CET)
Panowie panowie, spokojnie. Po primo, to 'my' jestesmy autorami contentu atariki, i mozemy sobie teksty zastrzec na dowolnej licencji, badz wogole tego nie robic. Ja jestem za ta druga opcja, nie potrzebujemy zadnej licencji. Po secundo, 'tenpan' ktory uznal ze atariki jest z czymstam niezgodne, mial na mysli uzywanie nazwy WIKIPEDIA, i nic wiecej, wiec proponuje wiecej samodzielnego myslenia, odwagi w posiadaniu wlasnych racji :) oraz ciepłego moczu dla zealotów spod znaku GNU/GFDL. Mikey 17:53, 6 mar 2007 (CET)
Nie, no jakas licencja by sie przydala - lepiej zostawic na BSD, niz zostawic bez niczego... Co do zealotow popieram... --Jellonek 11:04, 7 mar 2007 (CET)
OT: nie macie obaj na myśli zelotów? http://www.slownik-online.pl/kopalinski/8CB186B4B101C588C12565B50067BA79.php :> KMK 11:29, 7 mar 2007 (CET)
W Starcrafta chłopaki po prostu grają :P --dely 13:21, 8 mar 2007 (CET)

Dobra - temat już załatwiony. Atariki od teraz występuje na liście jako Strona niezwiązana. Cieszycie się? :) --miker/bjb/ng 00:10, 8 mar 2007 (CET)

Guzik nie zalatwiony, Atariki powinno wogole zniknąć z tamtego 'spisu' bo nie jest w zaden sposob pochodną wikipedii albo jakiegokolwiek projektu WikiMedia. Nalezy usunąć atariki stamtąd absolutnie na amen ;) Mikey 17:36, 8 mar 2007 (CET)

EDIT: wlasnie zauwazylem ze tak sie stało :) Dzieki Miker, Jellonek. Mikey 17:39, 8 mar 2007 (CET)

IDEa/Pasiu

Postuluję o zmianę tytułu artykułu "IDEa/Pasiu" na samo "IDEa", ewentualnie "IDEa Interface", które figuruje na płytce. Oczywiście nie zamierzam tu umniejszać pracy autora, natomiast pierwsze słyszę, żeby jego nick był częścią nazwy mojego ulubionego interfejsu. Dodatkowo również "IDE JZ/KMK" mógłby nazywać się "KMK/JŻ IDE", jak sugeruje (oryginalna, śmiem przypuszczać) naklejka na obudowie widocznej na zdjęciach. Człon "Interface" proponuję jednak w obu przypadkach pominąć, jako domyślny dla różnych rozszerzeń. --Epi 18:29, 15 sie 2007 (CEST)

Mam The Home Filing Manager

Zakupiłem właśnie sobie The Home Filing Manager w wersji z 1983 roku (chyba jest to da druga wersja dla XL). Stan bardzo dobry w folii, choć ta jest już nieco zniszczona. Nie mniej jednak nigdzie w necie nie ma zdjęć tego programu, więc jeśli ktoś zechciałby mi udostępnić dobrej klasy aparat to można by zrobić kilka fotek. Pozdrawiam Tdc 14:09, 24 sie 2007 (CEST)

Uderz do innych kolekcjonerow Mikey 00:25, 16 wrz 2007 (CEST)

Dzięki. Faktycznie muszę bo jakoś zupełna cisza... Tdc 00:54, 7 paź 2007 (CEST)

Kategorie (raz jeszcze) - DOSy/Hidden party

Czy nie byloby zasadne zrobic z artykulu DOSy kategorii? Azbest 09:35, 6 wrz 2007 (CEST)

Go for it! Mikey 00:32, 16 wrz 2007 (CEST)
A ja myślę, że jednak artykuł jest czytelniejszy niż byłaby kategoria. KMK 13:50, 16 wrz 2007 (CEST)

Czy nie byloby ciekawie zrobic kategorie programy_z_hiddenpartami? Jest troche tego, ciekawie byloby usiasc i odkryc cos na nowo. A nie wszyscy o tym wiedza... Azbest 10:14, 6 wrz 2007 (CEST)

Z tymi Hidden Partami to ciekawy pomysł, popieram.--Macgyver 12:09, 6 wrz 2007 (CEST)

Odzewu większego nie było więc samowolnie dodalem Hidden part i Cheats -- Azbest 20:36, 13 wrz 2007 (CEST)

Szkoda ze nie poczekales dluzej. Ja osobiscie uwazam ze polowa funu to samemu znalezc hidden parta :) No ale trzeba miec jakies hinty.

W sumie teraz to juz po ptokach, wiec dopisalem tam o bashu bo wiara chyba sie boi :) Mikey 00:21, 16 wrz 2007 (CEST)

Opisy gier

W niektórych artykułach autorzy dość swobodnie podchodzą do faktów i dorabiają do gier historie nie mające wiele wspólnego z tymi wymyślonymi przez producenta. Chłopaki, po co? Przecież nierzadko w sieci są dostępne skany z instrukcji, dzięki czemu można w Atariki zamiast opowiadań zamieszczać fakty... --Krótki 21:59, 27 wrz 2007 (CEST)

Proszę więc o listę gier, gdzie takie historyjki wymyślone przez producenta znajdują się (1. bo nie chce mi się przeglądać Atarimanii, 2. bo czasem lubię dodać własną historię [no, chyba że jest to zabronione]). --miker/bjb/ng 06:52, 4 paź 2007 (CEST)

W tej kwestii zgadzam się z Mikerem. Zawsze można dodać linka do oryginalnego opisu, o ile taki istnieje i jest znany. Dodatkowo powiem, że na tej samej zasadzie często były robione opisy do gier w tzw. profesionalnych pismach o nich traktujących ("Secret Service", "Top Secret", opisy gier w "Komputer... 44 gry na Atari"), więc nie widzę nic zdrożnego w tym, ze dodam własny opis. Oprócz tego niektóre gry 9w tym gro polskich) miało suchą instrukcję bez żadnej historyjki (typu: wgrywanie standardowe, fire - strzał, lewo/prawo...). Taqk na dobrą sprawę, historyjka historyjką (może tylko zachęcić/zniechęcić do grania w daną pozycję), a najważniejsze są technikalia i sposób gry - a te powinny być w atariki podawane ze stanem faktycznym. --Sikor 10:27, 4 paź 2007 (CEST)

Na medal

Zauważam, nie ja jeden zresztą, że jakość i ilość artykułów w Atariki owszem rośnie, ale bardzo powoli. Ponieważ jednak niewiele osób stale dba o jakość tych artykułów proponuję wzorem <tfu>wikipedii</tfu> wprowadzić kategorię 'Artykuły na medal', która to nadana artykułowi, może zmobilizować innych do równie skutecznych i pochwalanych edycji :) Roboty wiele nie trzeba, dodanie kategorii i wybranie artykułów, no i jakiś link na głównej. Ze swej strony proponuje artykuł SIO. Proszę o wypowiedzi :) Mikey 02:07, 15 paź 2007 (CEST)

Popieram aby zrobić 'Artykuły na medal', w końcu każda motywacja jest istotna (i jak widać potrzebna). Tdc 19:37, 22 cze 2008 (CEST)
Popieram przedmówcę ale lata mijają a tu nic takiego nie zaistniało. Szkoda. :( --Dracon/TQA 14:32, 9 sie 2022 (CEST)

Linkowanie do Atari 8-bit FAQ

Zauważyłem, że w kilku artykułach są linki do Atari 8-bit FAQ. Problem leży w tym, że najczęściej link prowadzi do mirrora, który od 3 lat nie jest aktualizowany. Dlatego stworzyłem szablon, który ułatwi nam wstawianie linków do aktualnego mirrora FAQ. Proponuję, żebyśmy od teraz z tego szablonu korzystali. Jeśli w przyszłości mirror znów się zmieni, wystarczy zaktualizować adres w szablonie.

Instrukcja używania szablonu

Niestety, żaden z aktualnych mirrorów Atari 8-bit FAQ nie jest tak ładnie podzielony na sekcje tak jak ten na www.faqs.org, więc póki co nie można tworzyć linków bezpośrednio do sekcji. Mimo to jednak myślę, że warto linkować do najbardziej aktualnej wersji FAQ. Pozdrawiam --Krótki 13:46, 8 gru 2007 (CET)

Osobistości Atari - nowa kategoria

Tak jak już kiedyś wspominałem, chcę zaproponować nową kategorię do Atariki oraz odpowiednie podkategorie. Przypomnę że chodzi o to że w polskim internecie brakuje dobrych lub czasem nawet jakichkolwiek opisów osobistości ze świata Atari. Wywiązała się już wcześniej dyskusja związana z tym że jest już na Atariki kategoria, która opisuje ludzi ze sceny. Jednak ja uważam, że należy powołać nową kategorię opisującą takich ludzi jak: Nolan Bushnell, Teddy Dabney, Larry Bryan, Joy Miner, Jack Tramiel, Sam Tramiel oraz wielu, wielu innych. Dodatkowo proponuję aby wprowadzić podkategorie np. Twórcy Atari, muzycy, graficy, programiści itp. Dodam jeszcze, że jeśli chodzi o muzyków i grafików nie chodzi mi tu o demoscenę, ale o takie nazwiska jak np.: David Whittaker, Rob Hubbard , Michael Owens itp. Co Wy na to ? Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły odnośnie kategorii/podkategorii oraz samych ich nazw ? Oczywiście jestem gotów opracować kilka haseł lub rozwinąć.Tdc 19:41, 22 cze 2008 (CEST)

Nowy tekst Kolony 2106

Zmovewowałem stronkę z mojego brudnopisu i pozostała ona w [1] jako Użytkownik:Tdc/brudnopis2. W tym samym miejscu potrzeba dodać pod K nowy tekst Kolony 2106. Dodatkowo proszę o nową kategorię Gry ekonomiczne. Dzięki. Tdc 14:46, 23 paź 2009 (CEST)

Stwoerzenie kategorii polega na dodaniu jej nazyw do artykułu w ogólnie znany sposób, jeśli wpisałeś Kolony 2106 do kategorii "Gry ekonomiczne", to tym samym ta kategoria powstała, patrz tu. Jest na czerwono tylko dlatego, że nie ma jej opisu, ale to też każdy może uzupełnić włącznie z tobą. Fajnie by było, gdyby dopisać do tej kategorii jeszcze kilka gier, gdyż w innym razie jej istnienie mija się z celem (domyślam się, że tworząc tę kategorię przemyślałeś sprawę i wiesz, że jeszcze jakas liczba gier do niej należy). Dyskusyjne jest, czy gry z ST i A8 wrzucamy do jednego wora w tym wypadku, czy też raczej należałoby zrobić "Gry ekonomiczne 8-bit" i "Gry ekonomiczne ST". Ja nie mam w tej chwili zdania, co byłoby bardziej użyteczne (dla potencjalnego użytkownika).

Hasła sa umieszczane w kategoriach automatycznie, nic nie trzeba dodawać. Co do brudnopisu, oczywiście mogę ci go skasować, jeśli tego dokładnie sobie życzysz. KMK 16:00, 23 paź 2009 (CEST)

Personal tools