Chaos Music Composer

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:18, 14 wrz 2022
Dracon (Dyskusja | wkład)
("Chaos Music Cross Composer")
← Previous diff
Wersja z dnia 22:58, 14 wrz 2022
Mono (Dyskusja | wkład)
(metrum 3/4)
Next diff →
Linia 15: Linia 15:
* CMC 2.2: poprawione działanie slide-ów + nowy player zoptymalizowany pod kątem czasu wykonania - [[Marok]] * CMC 2.2: poprawione działanie slide-ów + nowy player zoptymalizowany pod kątem czasu wykonania - [[Marok]]
-Ponadto istnieje zmodyfikowany player autorstwa [[Jaskier]]a pozwalający odgrywać utwory z metrum 3/4 metodą [[Henryk]]a.+Ponadto istnieje zmodyfikowany player autorstwa [[Jaskier]]a pozwalający odgrywać utwory z metrum 3/4 metodą [[Henryk]]a (wykorzystującym tylko 48 pozycji w patternie zamiast standardowych 64).
Zmodyfikowana tablica basów w wersjach [[Stanley]]a, [[Rzóg]]a i [[Bartman]]a jest identyczna z wersją Rzóga (stąd zaproponowana nazwa rozszerzenia pliku .[[CMR]]). Zmodyfikowana tablica basów w wersjach [[Stanley]]a, [[Rzóg]]a i [[Bartman]]a jest identyczna z wersją Rzóga (stąd zaproponowana nazwa rozszerzenia pliku .[[CMR]]).

Wersja z dnia 22:58, 14 wrz 2022

Grafika:Cmc.png

Znany jako CMC. Jeden z najpopularniejszych programów do komponowania muzyki na małe Atari i to tak w Polsce, jak i poza nią.

Napisany w 1990 r. przez Janusza Pelca jako Avalon Music Composer. Przeznaczony był pierwotnie do wewnętrznego użytku L.K. Avalon.

CMC został wydany komercyjnie przez L.K. Avalon już po rozstaniu z autorem, na początku 1992 roku (numer serii AC/AD 00792). Był wielokrotnie przerabiany przez różnych scenowców celem poszerzenia możliwości, np. dodania stereo, ładowania zestawów instrumetów czy poprawy brzmienia. Przykładowe modyfikacje:

  • CMC 2.0: zmodyfikowana tablica basów - Stanley
  • CMC Rzóg: zmodyfikowana tablica basów + manipulacje globalną głośnością - Rzóg
  • CMC 3.0: zmodyfikowana tablica basów + nowe instrumenty wbudowane + operacje dyskowe na instrumentach - Bartman i Laser
  • CMC DoublePlay: odgrywanie dźwięku 2 razy na ramkę - Greg
  • CMC Madteam Player: odgrywanie dźwięku do 4 razy na ramkę + listing katalogu dyskietki
  • CMC 2.0+: operacje dyskowe na instrumentach - Mathnoid
  • CMC 2.0s+: mapowanie kanałów do wyjść stereo + operacje dyskowe na instrumentach - Hugo & Monsoft
  • CMC 2.2: poprawione działanie slide-ów + nowy player zoptymalizowany pod kątem czasu wykonania - Marok

Ponadto istnieje zmodyfikowany player autorstwa Jaskiera pozwalający odgrywać utwory z metrum 3/4 metodą Henryka (wykorzystującym tylko 48 pozycji w patternie zamiast standardowych 64).

Zmodyfikowana tablica basów w wersjach Stanleya, Rzóga i Bartmana jest identyczna z wersją Rzóga (stąd zaproponowana nazwa rozszerzenia pliku .CMR).

Wykorzystywany format plików to CMC (oraz INS w wersjach 2.0+, 2.0s+ i 3.0).

Ciekawostką jest, że powstała wersja CMC dla komputerów PC pod system Windows, tzn. "Chaos Music Cross Composer".

Zobacz też

Personal tools