DOS XE

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:dosxe-main.png

Atari DOS XE 1.0, znany też jako ADOS - ostatni DOS dla Atari XL/XE wydany przez firmę Atari. Dedykowany stacji XF551 i pracujący z nią w szybkiej transmisji. Obsługuje cztery gęstości dyskietek: SD, ED, DD i DSDD.

Autorem jest Bill Wilkinson.

Spis treści

Technikalia

DOS XE ma własny system plików, różny od formatu DOS-u 2.0. Wyróżnia się m.in. obsługą podkatalogów i zapisem czasu utworzenia oraz ostatniej modyfikacji pliku. Ma wbudowany zegar programowy. Odczyt dyskietek w formacie DOS 2.0 jest możliwy po załadowaniu rezydentnego sterownika urządzenia "A:", a także DOS 3.0 dołączonym kopierem.

DOS XE może być użyty tylko z komputerami XL i XE, na maszynach z serii 400/800 nie będzie działał.

Obsługa

Obsługa powłoki odbywa się, podobnie jak w innych DOS-ach Atari, za pośrednictwem menu, DOS XE jednak wyróżnia się tu tym, że ma tych menu aż cztery:

  • menu główne, dające dostęp do trzech pozostałych
  • File access menu grupujące funkcje zarządzania plikami
  • Machine language functions menu - pozwala m.in. na ładowanie i uruchamianie programów, podgląd pamięci itp.
  • System functions menu - formatowanie dyskietek, dostęp do dyskietek w obcych formatach itp.

DOS XE raczej nie przyjął się wśród użytkowników ośmiobitowych Atari, prawdopodobnie nie używa go nikt. Oprócz niestandardowego formatu dyskietek o znikomej popularności DOS XE zadecydowała też zapewne niejaka uciążliwość w obsłudze powłoki - np. nawet tak często używana funkcja DOS-u, jak załadowanie programu binarnego, po wybraniu żąda potwierdzenia klawiszem START i na dodatek robi to dość głośno.

Grafika:dosxe-filemenu.png Grafika:dosxe-machinemenu.png Grafika:dosxe-sysmenu.png Grafika:dosxe-setup.png

Download

Zobacz też

Personal tools