Fred (L.K. Avalon)

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 00:09, 13 kwi 2008
Mg (Dyskusja | wkład)
(link do .sap'a)
← Previous diff
Wersja z dnia 12:58, 6 mar 2009
Krótki (Dyskusja | wkład)
(przeredagowanie, dokładniejsze info o zachodnich wydaniach)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|Fred.png}} {{grafr|Fred.png}}
-Jeden z największych hitów wyprodukowanych przez [[L.K. Avalon]] na [[Atari 8-bit|Atari XL/XE]].+Jeden z największych hitów wyprodukowanych przez [[L.K. Avalon]] na [[Atari 8-bit|Atari XL/XE]]. Autorem gry jest [[Mirosław Liminowicz]], grafikę robili [[Janusz Pelc]] i [[Marek Siewior]].
- +
-Autorem gry jest [[Mirosław Liminowicz]], grafikę robili [[Janusz Pelc]] i [[Marek Siewior]]. Wydało ją [[L.K. Avalon]] w kompilacji z grą "[[Misja]]" w 1990 roku (nr serii AC/AD 00290). +
Gra jest przedstawicielem rzadko goszczącego na [[Atari 8-bit|małym Atari]] gatunku [[:Kategoria:Gry platformowe|platformówek]] w stylu "Super Mario Bros.", w których celem gracza jest ciągłe podążanie w prawo. Tym bardziej należy się temu tytułowi miejsce w pamięci. Gra jest przedstawicielem rzadko goszczącego na [[Atari 8-bit|małym Atari]] gatunku [[:Kategoria:Gry platformowe|platformówek]] w stylu "Super Mario Bros.", w których celem gracza jest ciągłe podążanie w prawo. Tym bardziej należy się temu tytułowi miejsce w pamięci.
-Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor [[Zeppelin Games]] zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Freda" i "Misji" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy.+== Wydania ==
 +[[L.K. Avalon]] wydał "Freda" w zestawie z grą "[[Misja]]" w 1990 roku (nr serii AC/AD 00290).
-Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano [http://asma.atari.org/asma/Various/Pelc_Janusz/Fred.sap muzykę] (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie [[Chaos Music Composer]]), poprawiono grafikę i zmodyfikowano poziomy (dzięki czemu gra stała się łatwiejsza). Ulepszoną wersję sprzedawano od tej pory także w Polsce, oczywiście w polskiej wersji. Nowa odsłona została nieoficjalnie nazwana "Fred II" w celu odróżnienia jej od oryginalnej wersji.+Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor [[Zeppelin Games]] zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Freda" i "Misji" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano [http://asma.atari.org/asma/Various/Pelc_Janusz/Fred.sap muzykę] (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie [[Chaos Music Composer]]), poprawiono grafikę i zmodyfikowano poziomy (dzięki czemu gra stała się łatwiejsza). Podobnie udoskonalono też "Misję". Nowe wersje obu gier (sprzedawane oddzielnie) zostały wydane na następujących rynkach:
 +* brytyjskim, przez Zeppelin Games, tylko na kasecie;
 +* niemieckim, przez [[KE-Soft]];
 +* holenderskim, przez [[ANG Software]], tylko na dyskietce. Gry miały być początkowo wydane przez firemkę [[Querope Agency]], ale ta upadła po kilku miesiącach i ostatecznie prawa do dystrybucji przejęło ANG. Po Querope pozostał tylko copyright widoczny w grach.
 +W numerze 6/91 pisma "[[Tajemnice Atari]]" mowa jest też o wydaniu gier w USA przez firmę [[Mapda USA]], ale do dziś nie ma dowodów na to, że do wydania doszło.
 + 
 +Również w Polsce, od października 1991 roku LK Avalon rozprowadzał pakiet "Misja"/"Fred" tylko w nowej wersji. Wśród Atarowców nowa odsłona "Freda" została nieoficjalnie nazwana "Fred II" w celu odróżnienia jej od oryginalnego wydania - pod takim tytułem pojawiała się np. w Tips&Tricks w piśmie Top Secret.
==Cheaty== ==Cheaty==
Linia 14: Linia 19:
W wersji wydanej przez Querope Agency kody nie działają. W wersji wydanej przez Querope Agency kody nie działają.
 +
 +== Odnośniki zewnętrzne ==
 +*[http://tajemnice.atari8.info/6_91/6_91_polacy.html "Polacy nie gęsi..."] - artykuł w [[Tajemnice Atari|"Tajemnicach Atari"]] o nowych wersjach "Misji" i "Freda"
 +*[http://www.atariage.com/forums/index.php?showtopic=85924 Dyskusja o wersjach Misji i Freda] na [[AtariAge]]
[[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]] [[Kategoria:Gry dla Atari 8-bit]]

Wersja z dnia 12:58, 6 mar 2009

Grafika:Fred.png

Jeden z największych hitów wyprodukowanych przez L.K. Avalon na Atari XL/XE. Autorem gry jest Mirosław Liminowicz, grafikę robili Janusz Pelc i Marek Siewior.

Gra jest przedstawicielem rzadko goszczącego na małym Atari gatunku platformówek w stylu "Super Mario Bros.", w których celem gracza jest ciągłe podążanie w prawo. Tym bardziej należy się temu tytułowi miejsce w pamięci.

Wydania

L.K. Avalon wydał "Freda" w zestawie z grą "Misja" w 1990 roku (nr serii AC/AD 00290).

Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor Zeppelin Games zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Freda" i "Misji" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie Chaos Music Composer), poprawiono grafikę i zmodyfikowano poziomy (dzięki czemu gra stała się łatwiejsza). Podobnie udoskonalono też "Misję". Nowe wersje obu gier (sprzedawane oddzielnie) zostały wydane na następujących rynkach:

  • brytyjskim, przez Zeppelin Games, tylko na kasecie;
  • niemieckim, przez KE-Soft;
  • holenderskim, przez ANG Software, tylko na dyskietce. Gry miały być początkowo wydane przez firemkę Querope Agency, ale ta upadła po kilku miesiącach i ostatecznie prawa do dystrybucji przejęło ANG. Po Querope pozostał tylko copyright widoczny w grach.

W numerze 6/91 pisma "Tajemnice Atari" mowa jest też o wydaniu gier w USA przez firmę Mapda USA, ale do dziś nie ma dowodów na to, że do wydania doszło.

Również w Polsce, od października 1991 roku LK Avalon rozprowadzał pakiet "Misja"/"Fred" tylko w nowej wersji. Wśród Atarowców nowa odsłona "Freda" została nieoficjalnie nazwana "Fred II" w celu odróżnienia jej od oryginalnego wydania - pod takim tytułem pojawiała się np. w Tips&Tricks w piśmie Top Secret.

Cheaty

W wersji bez muzyki, wpisanie na planszy tytułowej kodu LIMEK (zostanie to potwierdzone błyskiem ekranu) włącza nieskończony zasób kamieni. Natomiast w wersji z muzyką (ale tylko w polskiej), wpisanie na ekranie tytułowym hasła MISIU (ekran błyśnie) umożliwia rozpoczęcie gry od dowolnego poziomu - wybór przy użyciu klawiszy 1 - 0. Włączonych ułatwień nie da się już wyłączyć.

W wersji wydanej przez Querope Agency kody nie działają.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools