JOYSTAR

From Atariki

Revision as of 09:53, 6 kwi 2010; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Prosty - 7 bitowy interfejs drukarkowy oparty na komunikacji poprzez złącza joysticków. Stworzony jako alternatywa dla mało dostępnego i stosunkowo drogiego złącza MicroPrint. W nazwie "JOY" to nazwa portów Atari - gniazdo joysticka, "STAR" - marka popularnych w latach 80-90 drukarek.

Interfejs umożliwia drukowanie tekstu, również polskiego, na wszystkich popularnych drukarkach, nawet nie mających wbudowanych czcionek polskich, przez cofnięcie głowicy i nadruk "ogonków".

Sterownik

Obsługę interfejsu zapewnia sterownik występujący pod nazwą JOYSTAR.COM. Pracuje pod kontrolą DOS 2.5 z CP, MyDOS. Umożliwia wydruk tekstu na wszystkich drukarkach podłączonych przez interfejs JOYSTAR. Program umieszcza procedury obsługi na stronie 6 i zmienia wektory urządzenia P: w tablicy HATABS wskazując na nowe procedury. Deinstalację sterownika można wykonać przez proste przywrócenie pierwotnych wektorów P: Sterownik można ładować przez funkcję LOAD DOS-a, AUTORUN.SYS, wsadowo przez BATCH lecz także przez np.: BRUN w Turbo BASIC XL.

Autorem interfejsu i oprogramowania jest Janusz B. Wiśniewski.

Personal tools