Misja

From Atariki

Revision as of 19:50, 16 gru 2020; view current revision
←Older revision | Newer revision→
Jump to: navigation, search

Grafika:Mission.png

Jeden z największych hitów wyprodukowanych przez L.K. Avalon na Atari XL/XE. Autorem gry jest Janusz Pelc, grafikę robił Pelc do spółki z Markiem Siewiorem.

Mimo że nie była pierwszą grą w swoim rodzaju (vide Draconus), "Misja" zapoczątkowała modę na polskie labiryntówki, które były jednymi z najczęściej produkowanych gier w kraju; jednak niewiele naśladowczyń może dorównać pierwowzorowi. "Misja" ze swoimi 145 komnatami, wysoką jakością i porywającą rozgrywką wymagającą zarówno zręczności, jak i dobrej pamięci, jest jedną z najlepszych polskich gier na małe Atari.

Gry mocno inspirowane "Misją" to m.in. Adax, Android, Deathland, Naturix i Spy Master.

Spis treści

Wydania

L.K. Avalon wydał "Misję" w zestawie z grą "Fred" w 1990 roku (nr serii AC/AD 00190). Z wydaniem zestawu wiązała się promocja. Wśród osób, które do 29 kwietnia 1990 r. ukończyły jedną z gier i wysłały do Avalonu pojawiający się na zakończenie kod, firma rozdała 5 zestawów nowych gier.

Gra była na tyle dopracowana, że w 1991 roku zachodni dystrybutor Zeppelin Games zdecydował się zakupić od Avalonu licencję na sprzedaż "Misji" i "Freda" na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów objętych siecią dystrybucyjną tej firmy. Na potrzeby Zachodu przetłumaczono grę na angielski, dodano muzykę (autorstwa Pelca, napisaną w jego nowym programie Avalon Music Composer), i zmieniono tytuł na Mission Shark. Podobnie udoskonalono też Freda. Nowe wersje obu gier (sprzedawane oddzielnie) zostały wydane na następujących rynkach:

  • brytyjskim, przez Zeppelin Games, tylko na kasecie. Na okładce widnieje nazwa "Mission Shark", lecz tytuł podany w samej grze brzmi "Mission";
  • niemieckim, przez KE-Soft;
  • holenderskim, przez ANG Software, tylko na dyskietce. Gry miały być początkowo wydane przez firemkę Querope Agency, ale ta upadła po kilku miesiącach i ostatecznie prawa do dystrybucji przejęło ANG. Po Querope pozostał tylko copyright widoczny w grach.

W numerze 6/91 pisma "Tajemnice Atari" mowa jest też o wydaniu gier w USA przez amerykański oddział MAPDA, ale do dziś nie ma dowodów na to, że do wydania doszło.

Również w Polsce, od października 1991 roku LK Avalon rozprowadzał pakiet "Misja"/"Fred" tylko w nowej wersji.

Cheaty

W "Misji" (wersja bez muzyki) wpisanie na ekranie tytułowym kodu JASIEK (zostanie to potwierdzone błyskiem ekranu) włącza nieskończoną ilość amunicji i granatów. Natomiast w wersji "Mission Shark" wpisanie na ekranie tytułowym hasła J.PELC (ekran błyśnie) włącza nieśmiertelność. Włączonych ułatwień nie da się już wyłączyć.

VBXE

Istnieje wersja wykorzystująca VBXE do podkolorowania grafiki, autorem modyfikacji jest Electron. Program można ściągnąć stąd.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools