MyIDE

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:03, 3 lis 2006
Jellonek (Dyskusja | wkład)
(Oprogramowanie - :/)
← Previous diff
Wersja z dnia 20:43, 16 kwi 2008
Miker (Dyskusja | wkład)
(drobna redakcja)
Next diff →
Linia 3: Linia 3:
==Konstrukcja== ==Konstrukcja==
-Całość sprowadza się do 3 układów - 74LS245, 74LS32, 74F04, 2 oporników 10Kohm, 2 kondensatorów. Z obserwacji wynika, iż układy F32 nie są konieczne, jak pisze Mr Atari na swojej stronie. MyIDE jest kłopotliwe do uruchomienia, trzeba doświadczalnie dobierać układ z serii 245. Dodatkowo nie działa z każdym komputerem - najlepiej sie zachowuje z procesorami "Made in MEXICO". Przy budowie MyIDE krytyczny zdaje się być sygnał o2 (pin39 procesora). W wielu przypadkch pomaga podłączenie sygnału do MyIDE z [[ANTIC]]-a (pin 29). Do obsługi nie jest konieczna wymiana ROM-u komputera (aczkolwiek zwiększa kompatybilność ze starszym oprogramowaniem). +Całość sprowadza się do 3 układów - 74LS245, 74LS32, 74F04, 2 oporników 10Kohm, 2 kondensatorów. Z obserwacji wynika, iż układy F32 nie są konieczne, jak pisze Mr Atari na swojej stronie. MyIDE jest kłopotliwe do uruchomienia, trzeba doświadczalnie dobierać układ z serii 245. Dodatkowo nie działa z każdym komputerem - najlepiej zachowuje się z procesorami "Made in MEXICO". Przy budowie MyIDE krytyczny zdaje się być sygnał o2 (pin39 procesora). W wielu przypadkch pomaga podłączenie sygnału do MyIDE z [[ANTIC]]-a (pin 29). Do obsługi nie jest konieczna wymiana ROM-u komputera (aczkolwiek zwiększa kompatybilność ze starszym oprogramowaniem).
==Oprogramowanie== ==Oprogramowanie==
Linia 9: Linia 9:
Do obsługi przeznaczono programy: Do obsługi przeznaczono programy:
-- '''fdisk.bas'''- program napisany przez Mr.Atari w BASICU do obsługi MyIDE. Uruchomiany poleceniem ''RUN "D:FDISK.BAS"''. Przeprowadza autodetekcję fizycznych parametrów dysku - ilość sektorów, głowic, cylindrów. Błędy na tym etapie świadczą o złym doborze układów, zbyt długich kablach połączeniowych lub błędzie w montażu. W przypadku gdy interfejs jest sprawny, a fdisk daje błędne odczyty, program umożliwia manualną konfigurację. Dane dysków można z powodzeniem odczytac z tabliczki znamionowej albo szukać w internecie, wpisując np. w GOOGLACH model napędu. Program, po poprawnej inicjalizacji dysku, pozwala na tworzenie i usuwanie partycji, kasowanie zawartości [[MBR]], wskazanie początkowego sektora przestrzeni dysku służącej do kopiowania obrazów dyskietek. Zalecany jest RESET komputera po każdorazowej zmianie i zapisie konfiguracji. +- '''fdisk.bas'''- program napisany przez Mr.Atari w [[BASIC]]u do obsługi MyIDE. Uruchomiany poleceniem ''RUN "D:FDISK.BAS"''. Przeprowadza autodetekcję fizycznych parametrów dysku - ilość sektorów, głowic, cylindrów. Błędy na tym etapie świadczą o złym doborze układów, zbyt długich kablach połączeniowych lub błędzie w montażu. W przypadku gdy interfejs jest sprawny, a fdisk daje błędne odczyty, program umożliwia manualną konfigurację. Dane dysków można z powodzeniem odczytać z tabliczki znamionowej albo szukać w internecie, wpisując np. w wyszukiwarce ''Google'' model napędu. Program, po poprawnej inicjalizacji dysku, pozwala na tworzenie i usuwanie partycji, kasowanie zawartości [[MBR]], wskazanie początkowego sektora przestrzeni dysku służącej do kopiowania obrazów dyskietek. Zalecany jest RESET komputera po każdorazowej zmianie i zapisie konfiguracji.
- '''scandisk.bas''' - kolejny basicowy program autorstwa Mr.Atari - skanuje dysk twardy w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Do działania wymaga poprawnie skonfigurowanego interfejsu. - '''scandisk.bas''' - kolejny basicowy program autorstwa Mr.Atari - skanuje dysk twardy w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Do działania wymaga poprawnie skonfigurowanego interfejsu.
-- '''MyIDE Config''' - zakładamy, usuwamy partycje (max. 65535 sec)+- '''MyIDE Config''' - programem tym zakładamy bądź usuwamy partycje (max. 65535-sektorowe)
-- '''[[MyIDE Manager]]'''- kopiowanie, uruchamianie ATR-ów przez sio2pc+- '''[[MyIDE Manager]]'''- umożliwia kopiowanie i/lub uruchamianie ATR-ów przez [[SIO2PC]]
- '''MyIDE Batcher''' - rozwinięcie managera. Program pozwala na seryjne kopiowanie większej ilości plików w postaci [[ATR]] - '''MyIDE Batcher''' - rozwinięcie managera. Program pozwala na seryjne kopiowanie większej ilości plików w postaci [[ATR]]
Linia 25: Linia 25:
* Wyłączenie partycji MyIDE - shift+control+D * Wyłączenie partycji MyIDE - shift+control+D
* Włączenie partycji MyIDE - shift+control+E * Włączenie partycji MyIDE - shift+control+E
-* Naciśnięcie '''START''' i '''RESET'''uruchomia procedurę obsługującą kopiowanie i uruchamianie obrazów dyskietek.+* Naciśnięcie '''START''' i '''RESET''' uruchamia procedurę obsługującą kopiowanie i uruchamianie obrazów dyskietek.
==Testy== ==Testy==
Linia 42: Linia 42:
* DOS average: 14071.7419 B/sek. * DOS average: 14071.7419 B/sek.
-Z innych ciekawostek: w MyIDE nie są zaimplementowane [[SIO#Komendy PERCOM|komendy PERCOM]], program użytkownika nie może więc odczytać wielkości dysku (partycji) taką samą drogą, jak w większości innych pamięci masowych, czyli przez tzw. [[SIO#Blok_PERCOM|blok PERCOM]].+Z innych ciekawostek: w MyIDE nie są zaimplementowane [[SIO#Komendy PERCOM|komendy PERCOM]]. Program użytkownika nie może więc odczytać wielkości dysku (partycji) taką samą drogą, jak w większości innych pamięci masowych, czyli przez tzw. [[SIO#Blok_PERCOM|blok PERCOM]].
==Obsługiwane dyski== ==Obsługiwane dyski==
-Najlepiej z MyIDE zachowują się dyski 2,5 cala Toshiba, Seagate (ich skonfigurowanie nie sprawia problemu). Dyski Seagate mają tę dodatkową cechę, że po zmianie [[ROM]]u na MYIde.ROM, komputer czeka na rozkręcenie dysku, a dopiero później rozpoczyna ładowanie systemu z partycji 1. Stanowczo odradzane są dyski Fujitsu, Caviar. MyIDE działa także z kartami CF. Minimalna pojemność dysku dla MyIDE to 128 MB. Pozwala to już na wykorzystanie przestrzeni powyżej partycji do przechowywania plikow [[ATR]]. +Najlepiej z MyIDE zachowują się dyski 2,5 cala Toshiba, Seagate (ich skonfigurowanie nie sprawia problemu). Dyski Seagate mają tę dodatkową cechę, że po zmianie [[ROM]]u na ''MYIde.ROM'', komputer czeka na rozkręcenie dysku, a dopiero później rozpoczyna ładowanie systemu z partycji 1. Stanowczo odradzane są dyski Fujitsu, Caviar. MyIDE działa także z kartami CF. Minimalna pojemność dysku dla MyIDE to 128 MB. Pozwala to już na wykorzystanie przestrzeni powyżej partycji do przechowywania plikow [[ATR]].
==Zobacz także== ==Zobacz także==

Wersja z dnia 20:43, 16 kwi 2008

Bardzo uproszczony interfejs IDE do Atari XL/XE. Autor: Mr Atari. Układ nie współpracuje ze wszystkimi egzemplarzami komputerów, samo jego wykonanie także może nastręczać trudności.

Spis treści

Konstrukcja

Całość sprowadza się do 3 układów - 74LS245, 74LS32, 74F04, 2 oporników 10Kohm, 2 kondensatorów. Z obserwacji wynika, iż układy F32 nie są konieczne, jak pisze Mr Atari na swojej stronie. MyIDE jest kłopotliwe do uruchomienia, trzeba doświadczalnie dobierać układ z serii 245. Dodatkowo nie działa z każdym komputerem - najlepiej zachowuje się z procesorami "Made in MEXICO". Przy budowie MyIDE krytyczny zdaje się być sygnał o2 (pin39 procesora). W wielu przypadkch pomaga podłączenie sygnału do MyIDE z ANTIC-a (pin 29). Do obsługi nie jest konieczna wymiana ROM-u komputera (aczkolwiek zwiększa kompatybilność ze starszym oprogramowaniem).

Oprogramowanie

Do obsługi przeznaczono programy:

- fdisk.bas- program napisany przez Mr.Atari w BASICu do obsługi MyIDE. Uruchomiany poleceniem RUN "D:FDISK.BAS". Przeprowadza autodetekcję fizycznych parametrów dysku - ilość sektorów, głowic, cylindrów. Błędy na tym etapie świadczą o złym doborze układów, zbyt długich kablach połączeniowych lub błędzie w montażu. W przypadku gdy interfejs jest sprawny, a fdisk daje błędne odczyty, program umożliwia manualną konfigurację. Dane dysków można z powodzeniem odczytać z tabliczki znamionowej albo szukać w internecie, wpisując np. w wyszukiwarce Google model napędu. Program, po poprawnej inicjalizacji dysku, pozwala na tworzenie i usuwanie partycji, kasowanie zawartości MBR, wskazanie początkowego sektora przestrzeni dysku służącej do kopiowania obrazów dyskietek. Zalecany jest RESET komputera po każdorazowej zmianie i zapisie konfiguracji.

- scandisk.bas - kolejny basicowy program autorstwa Mr.Atari - skanuje dysk twardy w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów. Do działania wymaga poprawnie skonfigurowanego interfejsu.

- MyIDE Config - programem tym zakładamy bądź usuwamy partycje (max. 65535-sektorowe)

- MyIDE Manager- umożliwia kopiowanie i/lub uruchamianie ATR-ów przez SIO2PC

- MyIDE Batcher - rozwinięcie managera. Program pozwala na seryjne kopiowanie większej ilości plików w postaci ATR

Dodatkowe klawisze

  • On screen Harddisk-activity- shift+control+A
  • Włączenie blokady zapisu - shift+control+P
  • Wyłączenie blokady zapisu - shift+control+U
  • Wyłączenie partycji MyIDE - shift+control+D
  • Włączenie partycji MyIDE - shift+control+E
  • Naciśnięcie START i RESET uruchamia procedurę obsługującą kopiowanie i uruchamianie obrazów dyskietek.

Testy

Wyniki testów szybkości przeprowadzonego przez JR> z AtariAge programem RW-Test:

1) Toshiba HDD2339, 262 MB, 2.5" dysk od laptopa (wersja MyIDE w formie zewnętrznego cartridge'a ze sterownikami 3.1):

  • DOS writing: 2806.680942 B/sek.
  • DOS reading: 2849.391304 B/sek.
  • DOS average: 2828.036123 B/sek.

2) karta CF:

  • DOS writing: 15855.4838 B/sek.
  • DOS reading: 12288 B/sek.
  • DOS average: 14071.7419 B/sek.

Z innych ciekawostek: w MyIDE nie są zaimplementowane komendy PERCOM. Program użytkownika nie może więc odczytać wielkości dysku (partycji) taką samą drogą, jak w większości innych pamięci masowych, czyli przez tzw. blok PERCOM.

Obsługiwane dyski

Najlepiej z MyIDE zachowują się dyski 2,5 cala Toshiba, Seagate (ich skonfigurowanie nie sprawia problemu). Dyski Seagate mają tę dodatkową cechę, że po zmianie ROMu na MYIde.ROM, komputer czeka na rozkręcenie dysku, a dopiero później rozpoczyna ładowanie systemu z partycji 1. Stanowczo odradzane są dyski Fujitsu, Caviar. MyIDE działa także z kartami CF. Minimalna pojemność dysku dla MyIDE to 128 MB. Pozwala to już na wykorzystanie przestrzeni powyżej partycji do przechowywania plikow ATR.

Zobacz także

Personal tools