Scena

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 17:12, 14 wrz 2005
Dracon (Dyskusja | wkład)
(dolaczylem mapke :))))
← Previous diff
Wersja z dnia 07:49, 3 sty 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 7: Linia 7:
Inne, istniejące ''sceny'' to np. ''crack/warez-scena'' czy ''scena muzyczna'' (wedle gatunków muzycznych) Inne, istniejące ''sceny'' to np. ''crack/warez-scena'' czy ''scena muzyczna'' (wedle gatunków muzycznych)
- 
-Zobacz też: http://pl.wikipedia.org/wiki/Demoscena 
<br> <br>
Linia 21: Linia 19:
(Pewne dane są uproszczone, gdyż czasem ludzie z jednej grupy bywali "rozsiani" po całym kraju). (Pewne dane są uproszczone, gdyż czasem ludzie z jednej grupy bywali "rozsiani" po całym kraju).
- +==Zobacz też==
- +http://pl.wikipedia.org/wiki/Demoscena
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]

Wersja z dnia 07:49, 3 sty 2006

Scena/demoscena - jest to nieformalna grupa ludzi skupionych wokół jakiegoś tematu, tu: komputera firmy Atari ("scena Atari"). Członkowie atarowskiej sceny, czyli scenowcy, utrzymają ze sobą kontakt (snail)mailowy, dyskutują na wspólnym forum (Atari.area) i spotykają się cyklicznie na zlotach i tam prezentują swoje osiągnięcia w konkursach.

Na scenie istnieje ścisły podział wśród uczestniczących w niej ludzi, którzy skupieni są w różnych grupach - wedle uzdolnień i zainteresowań są to koderzy, graficy, muzycy i swaperzy a czasem także organizerzy grupowi. Grupy wydawały, bądź wciąż wydają magazyny dyskowe, a do tego potrzeba ludzi zapełniających je ciekawą treścią, stąd pojawili się również tzw.text-writerzy.

Scena tworzy się zwykle wokół różnych popularnych komputerów domowych i tak możemy mówić o scenie amigowskiej (pierwsza wielka scena od czasów Amigi 500), commodorowskiej (C64), pecetowej (IBM PC i klony) czy nawet konsolowej (GBA, PSX).

Inne, istniejące sceny to np. crack/warez-scena czy scena muzyczna (wedle gatunków muzycznych)
Poniżej widać uproszczoną mapę sytuacyjną polskiej sceny małego Atari z okresu jej rozkwitu (rok 1996): Grafika:SCENA_PL-1996.jpg

(Pewne dane są uproszczone, gdyż czasem ludzie z jednej grupy bywali "rozsiani" po całym kraju).

Zobacz też

http://pl.wikipedia.org/wiki/Demoscena

Personal tools