SoundTracker Player

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 04:50, 9 paź 2006
Miker (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Miker (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
-Pakiet, wydany w 1992 roku przez firmę [[Mirage]] (angielską wersję na Zachód dystrybuowało [[ANG]]), służący do odtwarzania amigowskich modułów (.MOD) na Atari [[XL]]/[[XE]]. Składa się z dwóch elementów: konwertera modułów oraz odtwarzacza. W celu odtworzenia .MOD-a na Atari najpierw musiał on być zamieniony na specjalny format .MD8, o 4-bitowych próbkach (samplach). Nie mógł to być także moduł zbyt skomplikowany. Konwertowały się jedynie komendy głośności, prędkości oraz przerwanie patternu (czyli C, D i F). Wszelkie inne mogły powodować "nieporządane" efekty dźwiękowe. Program do poprawnego działania wymaga 64kB, do konwersji zaleca się 130kB, ale na 64ch też działa.+{{grafr|stp1.gif}}Pakiet, wydany w 1992 roku przez firmę [[Mirage]] (angielską wersję na Zachód dystrybuowało [[ANG]]), służący do odtwarzania amigowskich modułów na Atari [[XL]]/[[XE]].
-Powyższy opis dotyczy wersji 3.0., wcześniejsze wersje krążyły po giełdach jako ''free release'', późniejsza natomiast - 3.1 (sam player), była dołączona jako bonus na drugiej stronie dyskietki dema [[Intel Outside]].+Składa się z dwóch elementów: konwertera modułów oraz ich odtwarzacza. Aby dało się odegrać .MOD-a na Atari, musiał on być wpierw zamieniony na specjalny format .MD8 (tzw. "MOD dla ośmiu bitów"), o czterobitowych próbkach (samplach) i przez to odpowiednio krótszy. Nie mógł to być także moduł zbyt skomplikowany, ponieważ konwersji podlegały jedynie komendy głośności, przerwania patternu oraz prędkości (czyli C, D i F). Wszelkie inne mogły powodować "niepożądane" efekty dźwiękowe. Także wiele "niespodzianek" mogły sprawiać pliki nie mieszczące się w dostępnej pamięci (odtwarzacz nie korzystał z jej rozszerzeń, jedynie konwerter mógł wykorzystać do 128kB).
 +Odtwarzane moduły wymagały wyłączonego ekranu oraz przerwań, jednak aby coś się działo na ekranie zrobiono prosty [[equalizer]] z [[duszki|duszków]] (przykład - dolny obrazek).
 +{{grafr|stp2.gif}}
 +Powyższy opis dotyczy wersji 2.1., wcześniejsze krążyły po giełdach jako ''free release'' (osługiwany format pliku też się nieco różnił), późniejsza natomiast - 3.0 (sam player z poprawioną nieco procedurą odtwarzającą), była dołączona jako bonus na drugiej stronie dyskietki dema [[Intel Outside]].
[[Credits|Autorzy]]: [[Credits|Autorzy]]:
*[[Pecuś|Tomasz Pecko]] *[[Pecuś|Tomasz Pecko]]
*Karol Komorowski *Karol Komorowski
 +
 +Po [[scena|scenie]] krążyło sporo dysków z plikami .MD8 i to zarówno rozprowadzanych przez Mirage jak i przez scenowców (np. [[Vasco]]). Odgrywanie pliku .MOD, już bez przeróbek, dokonał na Atari [[SoTe]], w późniejszym okresie (II połowa lat 90.), natomiast [[Profi]] i [[Tebe]] stworzyli nawet trackera pracującego w tym formacie o skądinąd znanej nazwie [[ProTracker]].
 +
{{stub}} {{stub}}
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]
-[[Kategoria:Polskie Programy]]+[[Kategoria:Polskie programy]]

Aktualna wersja

Grafika:stp1.gif

Pakiet, wydany w 1992 roku przez firmę Mirage (angielską wersję na Zachód dystrybuowało ANG), służący do odtwarzania amigowskich modułów na Atari XL/XE.

Składa się z dwóch elementów: konwertera modułów oraz ich odtwarzacza. Aby dało się odegrać .MOD-a na Atari, musiał on być wpierw zamieniony na specjalny format .MD8 (tzw. "MOD dla ośmiu bitów"), o czterobitowych próbkach (samplach) i przez to odpowiednio krótszy. Nie mógł to być także moduł zbyt skomplikowany, ponieważ konwersji podlegały jedynie komendy głośności, przerwania patternu oraz prędkości (czyli C, D i F). Wszelkie inne mogły powodować "niepożądane" efekty dźwiękowe. Także wiele "niespodzianek" mogły sprawiać pliki nie mieszczące się w dostępnej pamięci (odtwarzacz nie korzystał z jej rozszerzeń, jedynie konwerter mógł wykorzystać do 128kB).

Odtwarzane moduły wymagały wyłączonego ekranu oraz przerwań, jednak aby coś się działo na ekranie zrobiono prosty equalizer z duszków (przykład - dolny obrazek).

Grafika:stp2.gif

Powyższy opis dotyczy wersji 2.1., wcześniejsze krążyły po giełdach jako free release (osługiwany format pliku też się nieco różnił), późniejsza natomiast - 3.0 (sam player z poprawioną nieco procedurą odtwarzającą), była dołączona jako bonus na drugiej stronie dyskietki dema Intel Outside.

Autorzy:

Po scenie krążyło sporo dysków z plikami .MD8 i to zarówno rozprowadzanych przez Mirage jak i przez scenowców (np. Vasco). Odgrywanie pliku .MOD, już bez przeróbek, dokonał na Atari SoTe, w późniejszym okresie (II połowa lat 90.), natomiast Profi i Tebe stworzyli nawet trackera pracującego w tym formacie o skądinąd znanej nazwie ProTracker.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools