TIP

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 21:46, 30 sie 2005
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Dracon (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
-TIP, czyli [[Taquart]] Interlace Picture.+[[Taquart]] [[Interlace]]d Picture.
== Tryb graficzny == == Tryb graficzny ==
TIP jest połączeniem dwóch idei TIP jest połączeniem dwóch idei
-* mieszaniem trybu [[Graphics 9]] i [[Graphics 10]] w celu uzyskania poziomej rozdzielczości 160 pixli i 16 jasności (a teoretycznie nawet więcej), trickiem znanym z [[HIP]]a+* mieszania trybu [[Graphics 9]] i [[Graphics 10]] w celu uzyskania poziomej rozdzielczości 160 pixli i 16 jasności (a teoretycznie nawet więcej), trickiem znanym z [[HIP]]a,
-* wyświetlaniem na zmianę linii jasności ([[HIP]]) i linii formatu [[Graphics 11]], czyli trybu wyświetlającego same kolory. Ten trick, znany już z [[CIN]] czy też [[APC]] sprawia, że linia koloru dodaje swoje kolory do linii jasności.+* wyświetlania na zmianę linii jasności ([[HIP]]) i linii formatu [[Graphics 11]], czyli trybu wyświetlającego same kolory. Ten trick, znany już z [[CIN (format pliku)|CIN]] czy też [[APC (format pliku)|APC]] sprawia, że linia koloru dodaje swoje kolory do linii jasności.
-W efekcie uzyskujemy rozdzielczość 160x100 i 256 kolorów. Niestety, jako że linia jasności jest z interlejsem, można wyświetlać tylko co drugą linię jasności. Przez to w trybie są "dziury", ale nie miga aż tak strasznie jak [[CIN]].+W efekcie uzyskujemy rozdzielczość 160x100 i 256 kolorów. Niestety, jako że linia jasności jest z interlejsem, można wyświetlać tylko co drugą linię jasności. Przez to w trybie są "dziury", ale nie miga aż tak strasznie jak CIN.
-Dokładniejszy opis autorstwa [[Fox]]a był w jednym z numerów [[Atarynka|Atarynki]].+Dokładniejszy opis autorstwa [[Fox]]a był w jednym z numerów [[Atarynka|Atarynki]] (zobacz odnośnik na dole tego tekstu).
== Format pliku == == Format pliku ==
-Format obsługiwany przez [[TipViewer]] autorstwa [[Epi|Epiego]].+Format obsługiwany przez [[TipView]] autorstwa [[Epi]]ego.
<table border=1> <table border=1>
Linia 27: Linia 27:
</table> </table>
 +== Linki ==
 +* [http://madteam.atari8.info/index.php?atarynka=tip Artykuł o TIP z Atarynki #2]
-{{stub}} 
[[Kategoria:Atari 8-bit]] [[Kategoria:Atari 8-bit]]
 +[[Kategoria:Formaty plików]]
 +[[Kategoria: Tryby graficzne]]

Aktualna wersja

Taquart Interlaced Picture.

Tryb graficzny

TIP jest połączeniem dwóch idei

  • mieszania trybu Graphics 9 i Graphics 10 w celu uzyskania poziomej rozdzielczości 160 pixli i 16 jasności (a teoretycznie nawet więcej), trickiem znanym z HIPa,
  • wyświetlania na zmianę linii jasności (HIP) i linii formatu Graphics 11, czyli trybu wyświetlającego same kolory. Ten trick, znany już z CIN czy też APC sprawia, że linia koloru dodaje swoje kolory do linii jasności.

W efekcie uzyskujemy rozdzielczość 160x100 i 256 kolorów. Niestety, jako że linia jasności jest z interlejsem, można wyświetlać tylko co drugą linię jasności. Przez to w trybie są "dziury", ale nie miga aż tak strasznie jak CIN.

Dokładniejszy opis autorstwa Foxa był w jednym z numerów Atarynki (zobacz odnośnik na dole tego tekstu).

Format pliku

Format obsługiwany przez TipView autorstwa Epiego.

offsetlengthzawartość
0003'TIP' (54 49 50)
0301TIP version (01)
0401TIP compression (00)
0501szerokość obrazka w pixlach 15-ki, zazwyczaj 160, czyli $A0
0601wysokość obrazka w liniach TIP (podwójna ekranowa, max 119)
0702frame size (rozmiar jednego ekranu)
09frame sizedane trybu 9 (jasności HIPa 1)
09+frame sizeframe sizedane trybu 10 (jasności HIPa 2)
09+2*frame sizeframe sizedane trybu 11 (kolory TIPa)

Linki

Personal tools