Eddy

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:eddy.png

Napisany w 2008 roku przez KMK (a sygnowany przez DLT) edytor do dysków. Autorem widocznej w tle (ale niestety niewidocznej na snapszotach) grafiki pt. "Looopa" jest dely. Program napisano w asemblerze MAE.

Spis treści

Charakterystyka ogólna

Program przeznaczony jest głównie do użycia ze SpartaDOS X (ale z innymi DOS-ami też będzie działał). Jest to jedyny program tego typu, który pozwala na edycję dysków sformatowanych we wprowadzonej w ostatnich wersjach SpartaDOS-u gęstości DD 512.

Funkcjonalnie Eddy jest odpowiednikiem programu DiskRx pracującego w trybie dyskowym (od wersji 2.0 - również w trybie plikowym). Obsługa też jest bardzo podobna, tak że użytkownik przyzwyczajony do skrótów klawiaturowych DiskRx nie powinien mieć problemów z obsługą Eddy'ego.

Siostrzanym programem Eddy'ego jest SysInfo, z którego zapożyczono silniczek 64-kolumnowego trybu tekstowego.

Klawiszologia

Ściągawka z funkcji programu pojawia się w edytorze po wybraniu na klawiaturze znaku ?. Można do tego jedynie dodać, że wybranie z menu funkcji Edit disk przez wciśnięcie SHIFT/Return (zamiast samego Return) wymusza ponowne przeskanowanie wszystkich napędów. Normalnie bowiem program odczytuje informację o dyskach na początku pracy, a potem korzysta tylko z zapamiętanych informacji.

Ważniejsze zmiany

  • Od wersji 1.05 program ma drobne (ale istotne) wsparcie dla dyskietek Indus CP/M
  • Od wersji 1.07 program używa sterownika "S2:" i oferowanego przezeń trybu 80-kolumnowego (patrz niżej)
  • Od wersji 2.00 możliwa jest edycja plików

Eddy na VBXE

Jak napisano powyżej, Eddy od wersji 1.07 korzysta z 80-kolumnowego trybu tekstowego VBXE (za pośrednictwem sterownika S2:), początkowo w wersji mono, a od 1.11 w kolorach. Tło w postaci obrazka jest wtedy opcjonalne. Poniżej widać kolejno zgłoszenie się programu zaraz po uruchomieniu, główne okno edycyjne oraz ściągę z funkcji klawiatury.

Grafika:Eddy-112-vbxe-info.png Grafika:Eddy-112-vbxe-edit.png Grafika:Eddy-112-vbxe-help.png

Screenshoty wykonano przy użyciu emulatora Altirra.

Download

Program znajduje się na dysku SpartaDOS X Toolkit.

Podobne programy

Personal tools