Mega Magazine

From Atariki

Jump to: navigation, search

Świetny angielskojęzyczny magazyn dyskowy dla Atari XL/XE, prowadzony przez członków holenderskiej grupy High Tech Team. Redaktorem naczelnym był Frankenstein. Magazyn ten, wydawany w I połowie lat 90. XX w., skupiał większość europejskiej sceny Atari (publikowali tam ludzie z Holandii, Niemiec, Czech, Turcji, Szwecji, Polski i in.).

Spis treści

Zawartość

Magazyn zawierał idealnie dobraną dawkę informacji i porad sprzętowych (dzięki niemu m.in. rozpowszechnił się schemat rozszerzenia stereo) oraz programowych, relacje ze zlotów i spotkań, recenzje filmów i programów (np. z polskich dem opisano serię THE TOP... oraz INTEL OUTSIDE) oraz humor. Istniała możliwość wydruku artykułów (w późniejszych numerach).

Odbiorcy

Praktycznie wszyscy użytkownicy małego Atari. Megazine (alternatywna, skrótowa nazwa) był odpłatny (rozprowadzany przez firmę ANG) i zawierał pewne blokady uniemożliwiające dalsze kopiowanie (w Polsce krótki okres czasu sprzedawał go Mirage jednak wskutek nikłego zainteresowania dość szybko z tego zrezygnowano), ale pod koniec XX w. autorzy zdecydowali się na bezpłatne udostępnienie wszystkich numerów w Internecie (link poniżej).

Wygląd

Oprawa graficzna, autorstwa Prizma/HTT, była skromna aczkolwiek estetyczna.

Uwagi

Ogólnie ukazało się 8 numerów Mega Magazine, z tym że pierwsze siedem ma już status freeware, ale 8., definitywnie ostatni, jest do kupienia (jednakże niełatwo osiągalny). Nie do przecenienia jest wpływ Megazine na scenę atarowską, przykładem może być fakt, że to właśnie na nim wzorowali się członkowie grupy Slight, tworząc Barymaga - polską próbę stworzenia odpowiednika ciekawego magazynu dyskowego dla Atari XL/XE.

Linki

  1. Mega Magazine online
  2. Obrazy dyskietek
Personal tools