Night Driver

From Atariki

Jump to: navigation, search

Grafika:Ndarcade.gif

Automat typu Arcade z 1976r, wyprodukowany przez firmę Atari. Początkowo występował w wersji StandAlone, aby w niedługim czasie dorobić się również obudowy typu "cocpit", która miała udawać wnętrze samochodu. Oryginalne wersje były wyposażone w 23", czarno-biały ekran typu CRT oraz kierownicę do sterowania pojazdem. W 2008 gra została przekonwertowana na Atari XL/XE. Gra działa poprawnie tylko w systemie PAL.

Spis treści

Założenia gry

Gra typu "wyścigi samochodowe", której akcja toczy się nocą. Zadaniem gracza jest uzbieranie jak największej ilości punktów na jednym z czterech torów (wersja Arcade), które uzyskuje się na punktach kontrolnych trasy. Awaria samochodu z powodu dowolnej przyczyny powoduje niepotrzebną stratę szybko upływającego czasu. Gdy czasu zabraknie - gra się nieubłaganie kończy.

Autorzy

Grafika:Ndatari.gif

  • oryginalna wersja Arcade: Dave Shepperd,
  • grafika: Kaz,
  • dźwięk Miker,
  • konwersja na Atari XL/XE: xxl

Sterowanie

  • SELECT - wybór trasy (NOVICE, PRO, EXPERT),
  • OPTION - wybór kontrolera joystick - zmiana biegów góra/dół lub joystick do zmiany biegów oraz paddle jako kierownica (zalecane)
  • START - rozpoczęcie gry

Ciekawostki

  • Pierwsza gra 'wyścigowa' FPP (first-person perspective),
  • Pierwsza gra, która wykorzystuje kartę VBXE (wersja z 2009), obraz samochodu, który z powodu ograniczeń technicznych ówczesnego sprzętu był naklejką na ekranie automatu, tu wyświetlany jest dzięki karcie VBXE.
  • Grafika tytułowa w wersji dla Atari XL/XE jest konwersją oryginalnej grafiki zdobiącej boki pierwszych automatów z Night Driverem

Wersja dla 2600

Grafika:Nd2600.gif

Duży sukces wersji Arcade spowodował, że już w 1978 roku (rok po premierze Atari 2600, na cartridge-u jest naniesiony tytuł w postaci tekstowej i wypisane poziomy trudności) wypuszczono całkiem udaną konwersję dla tejże konsoli. W roku 1980 nastąpiła reedycja cartridge-a (tym razem cartridge opatrzono w ładną naklejkę z grafiką).

Cartridge z grą nosi numer CX2633, co według ówczesnej nomenklatury Atari oznaczało 33 pozycję oficjalnie wydaną dla Atari 2600 (CX - cartridge, 26 - model 2600, 33 - kolejny numer programu). Grę obsługuje się za pomocą paddle, podpiętego do lewego gniazda konsoli.

Istnieje także wersja gry wydana (na licencji Atari) przez Sears. Tam cartridge nosi numer: Tele Games 8.

Oficjalnie istniała tylko wersja NTSC gry dla Atari 2600, lecz gra doskonale sprawdza się także na konsolach PAL (choć z oczywistych względów są wyczuwalne pewne subtelne różnice). Wersję dla Atari 2600 zakodował Rob Fulop.

Linki

Personal tools