Eddy

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 15:36, 14 sty 2008
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
KMK (Dyskusja | wkład)
(Download)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|eddy.png}} {{grafr|eddy.png}}
-Napisany przez [[KMK]] '''ed'''ytor do '''dy'''sków, przeznaczony głównie do użycia ze [[SpartaDOS X]] (ale z innymi DOS-ami też będzie działał). Jedyny program tego typu, który pozwala na edycję dysków sformatowanych we wprowadzonej w ostatnich wersjach SpartaDOS-u gęstości [[Formaty_dyskietek#DD_512|DD 512]].+Napisany w 2008 roku przez [[KMK]] (a sygnowany przez [[DLT (grupa)|DLT]]) '''ed'''ytor do '''dy'''sków. Autorem widocznej w tle (ale niestety niewidocznej na snapszotach) grafiki pt. "Looopa" jest [[dely]]. Program napisano w asemblerze [[MAE]].
-Funkcjonalnie Eddy jest odpowiednikiem programu [[DiskRx]] pracującego w trybie dyskowym. Obsługa też jest bardzo podobna, tak że użytkownik przyzwyczajony do skrótów klawiaturowych [[DiskRx]] nie powinien mieć problemów z obsługą Eddy'ego.+== Charakterystyka ogólna ==
 +Program przeznaczony jest głównie do użycia ze [[SpartaDOS X]] (ale z innymi [[DOS]]-ami też będzie działał). Jest to jedyny program tego typu, który pozwala na edycję dysków sformatowanych we wprowadzonej w ostatnich wersjach SpartaDOS-u gęstości [[Formaty_dyskietek#DD_512|DD 512]].
-Ściągawka z funkcji programu jest dostępna w edytorze pod klawiszem '''?'''. Można do tego jedynie dodać, że wybranie z menu funkcji '''Edit disk''' przez wciśnięcie '''SHIFT/Return''' (zamiast samego '''Return''') wymusza ponowne przeskanowanie wszystkich napędów. Normalnie bowiem program odczytuje informację o dyskach tylko raz, a potem korzysta tylko z zapamiętanych informacji.+Funkcjonalnie Eddy jest odpowiednikiem programu [[DiskRx]] pracującego w trybie dyskowym (od wersji 2.0 - również w trybie plikowym). Obsługa też jest bardzo podobna, tak że użytkownik przyzwyczajony do skrótów klawiaturowych DiskRx nie powinien mieć problemów z obsługą Eddy'ego.
Siostrzanym programem Eddy'ego jest [[SysInfo]], z którego zapożyczono silniczek 64-kolumnowego trybu tekstowego. Siostrzanym programem Eddy'ego jest [[SysInfo]], z którego zapożyczono silniczek 64-kolumnowego trybu tekstowego.
 +
 +== Klawiszologia ==
 +
 +Ściągawka z funkcji programu pojawia się w edytorze po wybraniu na klawiaturze znaku '''?'''. Można do tego jedynie dodać, że wybranie z menu funkcji '''Edit disk''' przez wciśnięcie '''SHIFT/Return''' (zamiast samego '''Return''') wymusza ponowne przeskanowanie wszystkich napędów. Normalnie bowiem program odczytuje informację o dyskach na początku pracy, a potem korzysta tylko z zapamiętanych informacji.
 +
 +== Ważniejsze zmiany ==
 +
 +* Od wersji 1.05 program ma drobne (ale istotne) wsparcie dla dyskietek [[Indus CP/M]]
 +* Od wersji 1.07 program używa sterownika "[[S2:]]" i oferowanego przezeń trybu 80-kolumnowego (patrz niżej)
 +* Od wersji 2.00 możliwa jest edycja plików
 +
 +== Eddy na VBXE ==
 +
 +Jak napisano powyżej, Eddy od wersji 1.07 korzysta z 80-kolumnowego trybu tekstowego [[VBXE]] (za pośrednictwem sterownika [[S2:]]), początkowo w wersji mono, a od 1.11 w kolorach. Tło w postaci obrazka jest wtedy opcjonalne. Poniżej widać kolejno zgłoszenie się programu zaraz po uruchomieniu, główne okno edycyjne oraz ściągę z funkcji klawiatury.
 +
 +[[Grafika:Eddy-112-vbxe-info.png]]
 +[[Grafika:Eddy-112-vbxe-edit.png]]
 +[[Grafika:Eddy-112-vbxe-help.png]]
 +
 +Screenshoty wykonano przy użyciu emulatora [[Altirra]].
== Download == == Download ==
-* [http://drac030.krap.pl/pl-sparta-pliki.php bieżąca wersja u autora]+ 
 +Program znajduje się na dysku [[SpartaDOS X Toolkit]].
== Podobne programy == == Podobne programy ==
Linia 21: Linia 43:
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]
 +[[Kategoria:SpartaDOS X]]
 +[[Kategoria:VBXE]]
 +[[Kategoria:Programy użytkowe]]
[[Kategoria:Polskie programy]] [[Kategoria:Polskie programy]]

Aktualna wersja

Grafika:eddy.png

Napisany w 2008 roku przez KMK (a sygnowany przez DLT) edytor do dysków. Autorem widocznej w tle (ale niestety niewidocznej na snapszotach) grafiki pt. "Looopa" jest dely. Program napisano w asemblerze MAE.

Spis treści

Charakterystyka ogólna

Program przeznaczony jest głównie do użycia ze SpartaDOS X (ale z innymi DOS-ami też będzie działał). Jest to jedyny program tego typu, który pozwala na edycję dysków sformatowanych we wprowadzonej w ostatnich wersjach SpartaDOS-u gęstości DD 512.

Funkcjonalnie Eddy jest odpowiednikiem programu DiskRx pracującego w trybie dyskowym (od wersji 2.0 - również w trybie plikowym). Obsługa też jest bardzo podobna, tak że użytkownik przyzwyczajony do skrótów klawiaturowych DiskRx nie powinien mieć problemów z obsługą Eddy'ego.

Siostrzanym programem Eddy'ego jest SysInfo, z którego zapożyczono silniczek 64-kolumnowego trybu tekstowego.

Klawiszologia

Ściągawka z funkcji programu pojawia się w edytorze po wybraniu na klawiaturze znaku ?. Można do tego jedynie dodać, że wybranie z menu funkcji Edit disk przez wciśnięcie SHIFT/Return (zamiast samego Return) wymusza ponowne przeskanowanie wszystkich napędów. Normalnie bowiem program odczytuje informację o dyskach na początku pracy, a potem korzysta tylko z zapamiętanych informacji.

Ważniejsze zmiany

  • Od wersji 1.05 program ma drobne (ale istotne) wsparcie dla dyskietek Indus CP/M
  • Od wersji 1.07 program używa sterownika "S2:" i oferowanego przezeń trybu 80-kolumnowego (patrz niżej)
  • Od wersji 2.00 możliwa jest edycja plików

Eddy na VBXE

Jak napisano powyżej, Eddy od wersji 1.07 korzysta z 80-kolumnowego trybu tekstowego VBXE (za pośrednictwem sterownika S2:), początkowo w wersji mono, a od 1.11 w kolorach. Tło w postaci obrazka jest wtedy opcjonalne. Poniżej widać kolejno zgłoszenie się programu zaraz po uruchomieniu, główne okno edycyjne oraz ściągę z funkcji klawiatury.

Grafika:Eddy-112-vbxe-info.png Grafika:Eddy-112-vbxe-edit.png Grafika:Eddy-112-vbxe-help.png

Screenshoty wykonano przy użyciu emulatora Altirra.

Download

Program znajduje się na dysku SpartaDOS X Toolkit.

Podobne programy

Personal tools