Cracker

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:46, 27 lis 2018
Dracon (Dyskusja | wkład)
(wreszcie jest...)
← Previous diff
Aktualna wersja
Dracon (Dyskusja | wkład)

Linia 1: Linia 1:
Osoba usuwająca wszelkie zabezpieczenia z komercyjnych gier i programów użytkowych. Nierzadko należy do [[crack-grupa|crack-grupy]]. Osoba usuwająca wszelkie zabezpieczenia z komercyjnych gier i programów użytkowych. Nierzadko należy do [[crack-grupa|crack-grupy]].
Zajęcie to wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasu oraz wiedzy odnośnie działania sprzętu (komputera, jego peryferiów) i programów dlatego naprawdę dobrych crackerów było i jest niewielu. Zajęcie to wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasu oraz wiedzy odnośnie działania sprzętu (komputera, jego peryferiów) i programów dlatego naprawdę dobrych crackerów było i jest niewielu.
-Zdarza się, że osoba taka jest wynajmowania przez wydawców oprogramowania do odwrotnego zadania (np. [[Seban]] stworzył w latach 90. XX w. procedury ''anty-freezer'' w grze [[Technoid]]).+Znani crackerzy to np. [[Kilroy]], [[Glenn the 5200 Man]], [[Steve Zipp]], [[Lord of Darkness]], [[The Burton Bandit]], [[Homesoft]], [[Seban]] (za młodu).
-Znani crackerzy to np. Kilroy, Glenn the 5200Man, Steve Zipp, [[Homesoft]], Seban (za młodu).+Warto dodać, że cracker zwykle nie pozyskiwał sam programów, które "uwalniał". Dostawał je od osoby zwanej "supplierem". Był to ktoś z dostępem do nowości, np. pracownik sklepu komputerowego,
 +dziennikarz recenzujący oprogramowanie w czasopiśmie komputerowym, czy nawet ktoś z firmy software'owej.
W kulturze popularnej cracker mylony jest czasem z [[hacker|hackerem]]. W kulturze popularnej cracker mylony jest czasem z [[hacker|hackerem]].
 +==Zobacz także==
 +*[https://archive.org/details/AdvancedAtariProtectionTechniques/page/n1 Techniki zabezpieczania programów atarowskich]
[[Kategoria:Glosariusz]] [[Kategoria:Glosariusz]]
{{stub}} {{stub}}

Aktualna wersja

Osoba usuwająca wszelkie zabezpieczenia z komercyjnych gier i programów użytkowych. Nierzadko należy do crack-grupy. Zajęcie to wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasu oraz wiedzy odnośnie działania sprzętu (komputera, jego peryferiów) i programów dlatego naprawdę dobrych crackerów było i jest niewielu. Znani crackerzy to np. Kilroy, Glenn the 5200 Man, Steve Zipp, Lord of Darkness, The Burton Bandit, Homesoft, Seban (za młodu). Warto dodać, że cracker zwykle nie pozyskiwał sam programów, które "uwalniał". Dostawał je od osoby zwanej "supplierem". Był to ktoś z dostępem do nowości, np. pracownik sklepu komputerowego, dziennikarz recenzujący oprogramowanie w czasopiśmie komputerowym, czy nawet ktoś z firmy software'owej.

W kulturze popularnej cracker mylony jest czasem z hackerem.

Zobacz także


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools