Cracker

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:23, 7 gru 2018
Dracon (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Wersja z dnia 23:40, 29 lis 2023
Dracon (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
Osoba usuwająca wszelkie zabezpieczenia z komercyjnych gier i programów użytkowych. Nierzadko należy do [[crack-grupa|crack-grupy]]. Osoba usuwająca wszelkie zabezpieczenia z komercyjnych gier i programów użytkowych. Nierzadko należy do [[crack-grupa|crack-grupy]].
Zajęcie to wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasu oraz wiedzy odnośnie działania sprzętu (komputera, jego peryferiów) i programów dlatego naprawdę dobrych crackerów było i jest niewielu. Zajęcie to wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasu oraz wiedzy odnośnie działania sprzętu (komputera, jego peryferiów) i programów dlatego naprawdę dobrych crackerów było i jest niewielu.
-Znani crackerzy to np. [[Kilroy]], Glenn the 5200Man, [[Steve Zipp]], [[Lord of Darkness]], [[The Burton Bandit]], [[Homesoft]], [[Seban]] (za młodu).+Znani crackerzy to np. [[Kilroy]], [[Glenn the 5200Man]], [[Steve Zipp]], [[Lord of Darkness]], [[The Burton Bandit]], [[Homesoft]], [[Seban]] (za młodu).
Warto dodać, że cracker zwykle nie pozyskiwał sam programów, które "uwalniał". Dostawał je od osoby zwanej "supplierem". Był to ktoś z dostępem do nowości, np. pracownik sklepu komputerowego, Warto dodać, że cracker zwykle nie pozyskiwał sam programów, które "uwalniał". Dostawał je od osoby zwanej "supplierem". Był to ktoś z dostępem do nowości, np. pracownik sklepu komputerowego,
dziennikarz recenzujący oprogramowanie w czasopiśmie komputerowym, czy nawet ktoś z firmy software'owej. dziennikarz recenzujący oprogramowanie w czasopiśmie komputerowym, czy nawet ktoś z firmy software'owej.

Wersja z dnia 23:40, 29 lis 2023

Osoba usuwająca wszelkie zabezpieczenia z komercyjnych gier i programów użytkowych. Nierzadko należy do crack-grupy. Zajęcie to wymaga bardzo dużej cierpliwości, czasu oraz wiedzy odnośnie działania sprzętu (komputera, jego peryferiów) i programów dlatego naprawdę dobrych crackerów było i jest niewielu. Znani crackerzy to np. Kilroy, Glenn the 5200Man, Steve Zipp, Lord of Darkness, The Burton Bandit, Homesoft, Seban (za młodu). Warto dodać, że cracker zwykle nie pozyskiwał sam programów, które "uwalniał". Dostawał je od osoby zwanej "supplierem". Był to ktoś z dostępem do nowości, np. pracownik sklepu komputerowego, dziennikarz recenzujący oprogramowanie w czasopiśmie komputerowym, czy nawet ktoś z firmy software'owej.

W kulturze popularnej cracker mylony jest czasem z hackerem.

Zobacz także


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools