EmuXL

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 08:55, 9 mar 2006
Sikor (Dyskusja | wkład)
(Chyba tak to było - sądzę, że Konrad może napisać coś więcej. Może źródełka jakieś dla potomnych?)
← Previous diff
Wersja z dnia 19:06, 6 cze 2006
KMK (Dyskusja | wkład)

Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-Niedokończony projekt emulatora Atari XL/XE pisany niegdyś przez [[Draco030]]. +Niedokończony emulator ośmiobitowego Atari dla Falcona, powstały w latach 1997-2000. Autorem jest [[KMK]].
 + 
 +W założeniu jest to emulator komputera zgodnego z Atari [[XL]]/[[XE]] przeznaczony dla [[Falcon030|Falcona]] lub [[TT030]]. W przeciwieństwie do [[Atari800]] ten emulator nie miał zapewniać stuprocentowej zgodności z oryginałem, a jedynie zgodność dostateczną do uruchomienia podstawowych programów użytkowych. Innymi słowy, emulowana maszyna miała byc tylko częściowo zgodna z [[XL]], projekt miał raczej na celu uczynienie z Falcona maszyny, na której można byłoby pracować jak na wersji rozwojowej linii [[XL]], z zachowaniem zgodności z programami użytkowymi, ale też nowymi mozliwościami. W ramach nowych możliwości autor przewidywał m.in. dostęp do możliwości graficznych i dźwiękowych Falcona z poziomu emulatora, uruchamianie wstawek w natywnym kodzie maszynowym (Motoroli 68030) i tym podobne bajery.
 + 
 +Można nadmienić, że podobne założenia wdrożono nieco wcześniej w [http://en.wikipedia.org/wiki/Unix_Amiga_Emulator UAE], a nieco później w [[Aranym]]a.
 + 
 +Niestety, mimo że EmuXL jest napisany od początku do końca w czystym asemblerze i z wykorzystaniem wszelkich przewag Motoroli 68030 nad 68000 (oraz przewag asemblera nad językami wysokiego poziomu, w granicach rozsądku), a autor spędził naprawdę wiele czasu na optymalizacji "silnika" emulującego 6502, standardowy Falcon okazał się maszyną o wiele za słabą - jeśli idzie o żywą moc obliczeniową - do realizacji podjętych zamierzeń. Dość wspomnieć, że silnik 6502 osąga na Falconie ok. jednej trzeciej mocy oryginału (czyli jest to Atari 800XL z zegarem 0,6 MHz), a ledwie dobija stu procent na dobrze wypasionym [[TT030]]. W tej sytuacji autor porzucił projekt i zajął się czymś innym.
 + 
 +Na Falconie [[CT60]] (68060/66 MHz) silnik EmuXL działa 24 razy (!) szybciej niż na standardowym hoście i tym samym rozwija, jesli wierzyć programowi [[SysInfo]], moc obliczeniową rzędu 2,8 MIPS. Autor uważa to za budujące, ale na razie nie przewiduje kontynuacji.
{{stub}} {{stub}}

Wersja z dnia 19:06, 6 cze 2006

Niedokończony emulator ośmiobitowego Atari dla Falcona, powstały w latach 1997-2000. Autorem jest KMK.

W założeniu jest to emulator komputera zgodnego z Atari XL/XE przeznaczony dla Falcona lub TT030. W przeciwieństwie do Atari800 ten emulator nie miał zapewniać stuprocentowej zgodności z oryginałem, a jedynie zgodność dostateczną do uruchomienia podstawowych programów użytkowych. Innymi słowy, emulowana maszyna miała byc tylko częściowo zgodna z XL, projekt miał raczej na celu uczynienie z Falcona maszyny, na której można byłoby pracować jak na wersji rozwojowej linii XL, z zachowaniem zgodności z programami użytkowymi, ale też nowymi mozliwościami. W ramach nowych możliwości autor przewidywał m.in. dostęp do możliwości graficznych i dźwiękowych Falcona z poziomu emulatora, uruchamianie wstawek w natywnym kodzie maszynowym (Motoroli 68030) i tym podobne bajery.

Można nadmienić, że podobne założenia wdrożono nieco wcześniej w UAE, a nieco później w Aranyma.

Niestety, mimo że EmuXL jest napisany od początku do końca w czystym asemblerze i z wykorzystaniem wszelkich przewag Motoroli 68030 nad 68000 (oraz przewag asemblera nad językami wysokiego poziomu, w granicach rozsądku), a autor spędził naprawdę wiele czasu na optymalizacji "silnika" emulującego 6502, standardowy Falcon okazał się maszyną o wiele za słabą - jeśli idzie o żywą moc obliczeniową - do realizacji podjętych zamierzeń. Dość wspomnieć, że silnik 6502 osąga na Falconie ok. jednej trzeciej mocy oryginału (czyli jest to Atari 800XL z zegarem 0,6 MHz), a ledwie dobija stu procent na dobrze wypasionym TT030. W tej sytuacji autor porzucił projekt i zajął się czymś innym.

Na Falconie CT60 (68060/66 MHz) silnik EmuXL działa 24 razy (!) szybciej niż na standardowym hoście i tym samym rozwija, jesli wierzyć programowi SysInfo, moc obliczeniową rzędu 2,8 MIPS. Autor uważa to za budujące, ale na razie nie przewiduje kontynuacji.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools