MAC/65

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:41, 19 lut 2019
Dracon (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Wersja dyskowa była najpierw; i inne poprawki.)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|MAC65_102.gif}} {{grafr|MAC65_102.gif}}
-Makroasembler dla ośmiobitowych komputerów Atari wydany w 1982 roku przez [[OSS]] jako rozwinięcie wcześniej wydanego programu [[EASMD]]. Program pierwotnie wydany był na [[kartridż]]u, później powstała (nieco okrojona) wersja dyskowa. Autorem MAC-a jest Stephen D. Lawrow.+Makroasembler dla ośmiobitowych komputerów Atari wydany w 1982 roku przez [[OSS]] jako rozwinięcie wcześniej wydanego programu [[EASMD]]. Program pierwotnie wydany był na dyskietce, później powstała bardziej rozbudowana wersja [[kartridż]]owa (16 KB [[Supercartridge]] z przełączanymi bankami). Autorem MAC-a jest Stephen D. Lawrow.
-MAC/65 zawiera bardzo szybki asembler pracujący w dwóch lub trzech przejściach w zależności od obecności makr. Kod źródłowy jest tokenizowany, kontrola składni dokonywana jest już na etapie wpisywania programu. Wersja na kartridżu ma wsparcie dla procesora [[65C02]] oraz zawiera [https://pl.wikipedia.org/wiki/Debugger debugger] [[DDT]], posiadacze wersji dyskowej muszą się obejść uproszczonym monitorem pamięci. Wydano też dodatek w postaci dyskietki zawierającej przykładowe programy oraz biblioteki makr - dodatek ten znany jest jako [[MAC/65 Toolkit]].+MAC/65 zawiera bardzo szybki asembler pracujący w dwóch lub trzech przejściach w zależności od obecności makr. Kod źródłowy jest tokenizowany, kontrola składni dokonywana jest już na etapie wpisywania programu. Wersja na kartridżu ma wsparcie dla procesora [[65C02]] oraz zawiera [https://pl.wikipedia.org/wiki/Debugger debugger] [[DDT]], posiadacze wersji dyskowej muszą się obejść uproszczonym monitorem pamięci [[BUG/65]]. Wydano też dodatek w postaci dyskietki zawierającej przykładowe programy oraz biblioteki makr - dodatek ten znany jest jako [[MAC/65 Toolkit]].
Do wad MAC-a należy fakt użycia systemowego edytora ekranowego (tego samego, którego używa [[Atari BASIC]]) do edycji programu, co pociąga za sobą konieczność numerowania linii programu oraz ogranicza swobodę edycji. Do wad MAC-a należy fakt użycia systemowego edytora ekranowego (tego samego, którego używa [[Atari BASIC]]) do edycji programu, co pociąga za sobą konieczność numerowania linii programu oraz ogranicza swobodę edycji.

Aktualna wersja

Grafika:MAC65_102.gif

Makroasembler dla ośmiobitowych komputerów Atari wydany w 1982 roku przez OSS jako rozwinięcie wcześniej wydanego programu EASMD. Program pierwotnie wydany był na dyskietce, później powstała bardziej rozbudowana wersja kartridżowa (16 KB Supercartridge z przełączanymi bankami). Autorem MAC-a jest Stephen D. Lawrow.

MAC/65 zawiera bardzo szybki asembler pracujący w dwóch lub trzech przejściach w zależności od obecności makr. Kod źródłowy jest tokenizowany, kontrola składni dokonywana jest już na etapie wpisywania programu. Wersja na kartridżu ma wsparcie dla procesora 65C02 oraz zawiera debugger DDT, posiadacze wersji dyskowej muszą się obejść uproszczonym monitorem pamięci BUG/65. Wydano też dodatek w postaci dyskietki zawierającej przykładowe programy oraz biblioteki makr - dodatek ten znany jest jako MAC/65 Toolkit.

Do wad MAC-a należy fakt użycia systemowego edytora ekranowego (tego samego, którego używa Atari BASIC) do edycji programu, co pociąga za sobą konieczność numerowania linii programu oraz ogranicza swobodę edycji.

Bibliografia

Zobacz też


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools