Dyskusja:Przerwania

From Atariki

Jump to: navigation, search

skoro RESET jest wydzielony z NMI, to dla czego nie DLI? moze by tu i DLI dopisac?--Jellonek 19:28, 1 lis 2005 (CET)

No aleś dowalił. KMK
Pisalem to za NMI gdzie mozesz znalesc kawalek w stylu:
W ośmiobitowym Atari mamy trzy przerwania niemaskowalne: DLI, VBL oraz RESET
Wiem ze reset moze byc na dwojaki sposob generowany (antic i odp. noga 6502) ale w sumie to przerwania generowane przez antic-a (nmi) mozna by tez na tej stronce opisac...
tak wiec proponowalbym cos w stylu:
w sumie jak zawsze glupio pierwszym razem opisalem o co mi chodzi ;)

--Jellonek 22:57, 1 lis 2005 (CET)

Taa, wiedziałem, że padnie ten cytat z artykułu NMI (ostatecznie, sam to pisałem). Ale jednak czytasz dość wybiórczo, może popatrz na następne dwa zdania. I jeszcze na pierwsze zdanie z artykułu Przerwania: "Procesor 6502 obsługuje 3 typy przerwań". A na deser jeszcze może przyjrzyj się artykułowi IRQ i odpowiedz na pytanie, dlaczego DLI ma być bardziej warte wyliczenia w artykule traktującym ogólnie o przerwaniach, niż np. SERIN. KMK 23:42, 1 lis 2005 (CET)
Nie zupelnie... Nie tylko SERIN, ale i cale to stadko mozna by wymienic na stronce ogolnie traktujacej przerwania (bo to przeciez tez przerwania). W tym momencie na tej stronie opisane sa jedynie przerwania z p. widzenia procesora, a mozna by od razu wylistowac (dublujac listy z IRQ, NMI) cala reszte, coby szybciej i latwiej szukajacy docieral do informacji ktorych poszukuje - taki byl pierwotny zamysl sugestii poczatkujacej ta dysqsje.
Btw. wymienione w IRQ przerwania mozna by przelinkowac do szerszych opisow, zawierajacych np. info ze mozna ich kod zrodlowy poczytac w Wojtkowych ksiazeczkach... --Jellonek 10:21, 2 lis 2005 (CET)
No, ale przecież właśnie o to chodzi, żeby ta strona traktowała o przerwaniach z punktu widzenia CPU, natomiast wszystko, co ma ściślejszy związek z układami specjalizowanymi (czyli DLI, VBL, SERIN i tym podobne) było omawiane oddzielnie. Czy szybkość dostępu do informacji na tym ucierpi, zależne jest od tego, czego kto szuka. Artykuł przerwania wolałbym jednak zarezerwować na omówienie ich z punktu widzenia procesora - to jest w sumie spory temat i można tu niejedno napisać (patrząc po manualach WDC). Wolałbym nie mieszać tego z Anticem, Pokeyem czy PIA, a wrzucenie tu DLI i "całego stadka" tym by skutkowało. KMK 18:04, 2 lis 2005 (CET)
A kto powiedzial ze ma traktowac z p. widzenia CPU? Nie bylo by wygodniej traktowac atariki jako skarbnice wiedzy z p. widzenia uzyszkodnika, np. programisty? Proponowany przezemnie uklad poprostu przyspiesza szukanie okreslonych informacji - popatrz jak inne strony sa przeladowane informacjami czesto w dalszym toku rozumowania zwiazanymi z haslem pod ktorym wystepuja i nikomu to nie przeszkadza... To nie jest konkurs na to kto napisze zwiezlej i na jak najwiekszej ilosci stron ;) Ale skoro mialo by to sluzyc programitom, niech moze w koncu ktorys sie wypowie? 8-D --Jellonek 19:24, 2 lis 2005 (CET)
1) Świat się nie tylko z programistów składa, 2) To co jest wygodniejsze dla Ciebie, niekoniecznie musi być wygodniejsze dla innych, 3) Ja się wypowiadam i jestem przeciw, 4) Może byś zaczął w końcu pisać własne artykuły, zamiast ciągle czepiać się tego, co i jak robią inni (zob. [1]). KMK 19:34, 2 lis 2005 (CET)

Poniewaz zdaje sie ja zaczalem artykul Przerwania, opowiem jaki mialem zamysl a potem ustosunkuje sie do dyskusji. Otoz, glowne haslo encyklopedyczne przerwania - powinno ogolnie okreslac jakie mamy w atari przerwania wogole. (bo niby w ogolnym artykule z jakiej innej strony?) I tak mamy NMI,IRQ i RESET. I kropka. Z punktu widzenia procesora, oraz z punktu widzenia ENCYKLOPEDYCZNEGO, tak nalezy to rozdzielic. Kazde z tych przerwan/rodzajow przerwan ma swoj osobny artykul, juz szerszy i uzupelniony o informacje programistyczne/ukladowe itp. Tak to widzialem. I tak tez widze zrobil KMK robiac kawal dobrej roboty uzupelniajac je. Popieram stwierdzenie ze dokopanie sie do tej informacji - byc moze 'dwa kliki' dalej, ale jednak jest bardziej logiczne. Mikey 20:13, 2 lis 2005 (CET)

Personal tools