Indus GT

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 06:08, 2 sty 2007
KMK (Dyskusja | wkład)
(hasło w zasadzie bez treści, zintegrowano z LDW Super 2000)
← Previous diff
Wersja z dnia 13:39, 23 mar 2010
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Osobne artykuły dla Indus GT i LDW Super 2000)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-#REDIRECT [[LDW Super 2000]]+{{grafr|Indusgt.JPG}}
 +'''''Indus GT''''' to stacja dysków 5.25" produkowana przez [[Indus Systems]], a później przez [[Future Systems]] od 1983 roku. Oparta jest na mechanizmie marki Tandon. Niektóre egzemplarze Indus GT mają napęd z charakterystycznym kluczykiem "zsuwanym" do dołu (a nie przekręcanym).
 + 
 +Klon stacji Indus GT o nazwie [[LDW Super 2000]] był sprzedawany w Europie, zapewne na licencji, przez firmę [[LDW]]. Stacja różni się zastosowaniem innego mechanizmu oraz szczegółami konstrukcji.
 + 
 +==Charakterystyka ogólna==
 +* mikroprocesor Z80/4 MHz, 4k [[ROM]], 2k [[RAM]] (rozszerzalne do 64k)
 +* kontroler FDC WD2797 lub rzadziej WD1772/1770
 +* jednostronna, pojedyńcza gęstość ([[SD]], 90 kB)
 +* jednostronna, rozszerzona gęstość ([[ED]], 130 kB)
 +* jednostronna, podwójna gęstość ([[DD]], 180 kB)
 +* dwa porty [[SIO]]
 +* możliwość pracy jako D1-D4.
 +* szybkości transmisji:
 +** 19200 bps w standardzie
 +** 38400 bps w trybie [[Synchromesh]] pod [[DOS XL]] 2.35L
 +** 68200 bps w trybie [[SuperSynchromesh]] pod [[DOS XL]] 2.35I2 i [[SpartaDOS X]]
 + 
 +Firmowe oprogramowanie wewnętrzne stacji (ROM) występuje w kilku wersjach. Wcześniejsze egzemplarze zawierały wadliwe wersje 1.00 i 1.10, które m.in. nie obsługiwały poprawnie rozszerzonej gęstości. W ostatniej wersji 1.20 poprawiono wcześniejsze błędy.
 + 
 +==Funkcje klawiszy i wyświetlacza==
 +Na wyświetlaczu stacja podaje niektóre parametry pracy oraz informacje o stanie transmisji. Normalnie (po włączeniu zasilania) jest tam numer ścieżki, na której aktualnie znajduje się głowica.
 + 
 +Gdy naciśnięty zostanie przycisk "DRIVE", numer ścieżki zostaje zastąpiony informacją o numerze, jaki ma stacja (lewe pole wyświetlacza, cyfry z zakresu od 1 do 4) oraz aktualnej gęstości (prawe pole wyświetlacza, litery: A - gęstość pojedyńcza, b - podwójna, C - średnia).
 + 
 +W razie wystąpienia jakichś kłopotów, albo gdy użytkownik nacisnął klawisz "ERROR", na wyświetlaczu pojawia się informacja o statusie transmisji. Składa się ona z kodu literowego i cyfry, jak następuje:
 + 
 +* Lewe pole wyświetlacza, litery: G - błąd czytania danych, P - błąd podczas zapisu danych, F - błąd formatowania
 +* Prawe pole wyświetlacza, cyfry: 3 - błąd transmisji, 4 - błędna suma kontrolna, 5 - nie znaleziono sektora, 7 - dysk zabezpieczony przed zapisem (okienko dysku zaklejone), 9 - błąd weryfikacji
 + 
 +Kod "E-" oznacza, że wszystko jest OK.
 + 
 +Naciśnięcie klawisza "DRIVE", gdy wciśnięty jest klawisz "TRACK" spowoduje natychmiastową analizę włożonej dyskietki i odpowiednie ustalenie gęstości stacji.
 + 
 +Dodatkowo po załączeniu zasilania, w czasie inicjowania stacji przeprowadzane są testy diagnostyczne niektórych jej elementów. Rozpoczynają się od kontroli działania podstawowych rejestrów Z80. Dalsze testy są sygnalizowane na wyświetlaczu literą "C" z odpowiednim numerem, tj:
 +* 0 - test sumy kontrolnej ROM
 +* 1 - szybki test pamięci RAM
 +* 2 - test rejestrów indeksowych procesora Z80
 +* 3 - test kontrolera FDC.
 +Testy te przebiegają dość szybko, więc trudno dostrzec zmiany na wyświetlaczu. gdy wszystko przebiega prawidłowo. Litera "H" (Halt) oznacza błąd wykryty podczas testu i powoduje zatrzymanie działania stacji.
 + 
 +Po połączeniu pinów 1,2,7 oraz 3,5,10 w łączu SIO i jednoczesnym naciśnięciu klawiszy "TRACK", "ERROR" i "DRIVE TYPE" przy włączaniu stacji przeprowadzane są dodatkowe testy o kodach:
 +* 4 - test interfejsu szeregowego
 +* 5 - test systemu przerwań
 +* 6 - rozszerzony test pamięci RAM.
 + 
 +==CP/M i RAM Charger==
 +Dla stacji Indus GT istnieje rozszerzenie pamięci zwane [[RAM Charger]]. Z jego wykorzystaniem możliwe jest załadowanie do stacji i uruchomienie na niej systemu [[CP/M]] 2.2, Atari spełnia wtedy funkcję terminala [http://trub.atari8.info/cpm/indus_cpm.txt]. Załadowanie CP/M z dyskietki systemowej zatytułowanej "CP/M Boot Disk" następuje po włożeniu jej do stacji i jednoczesnym wciśnięciu klawiszy "DRIVE TYPE" i "ERROR". Ta kombinacja klawiszy jest rozpoznawana tylko przez stację wyposażoną w ROM w wersji 1.20.
 + 
 +Pamięć rozszerzenia RAM Charger jest również używana przez program [[SuperSynchromesh]] do [[buforowanie ścieżek|buforowania sektorów]]. W tym trybie stacja wyświetla napis "BF" na wyświetlaczu.
 + 
 +==Zobacz też==
 +* [[LDW Super 2000]]
 +* [[Programowanie stacji LDW Super 2000 i CA-2001]]
 +* [http://trub.atari8.info?ref=cpm System Indus CP/M 2.2]
 +* [http://www.retrobits.net/atari/indus.shtml Indus GT manual + software] (UWAGA: znajdujące się na tej stronie obrazy dyskietek z CP/M są '''uszkodzone''', należy je naprawić za pomocą narzędzia [[CP/M_Tool|CP/M Tool]]).
 + 
 +[[Kategoria:Peryferia 8-bit]]
 +[[Kategoria:CP/M]]

Wersja z dnia 13:39, 23 mar 2010

Grafika:Indusgt.JPG

Indus GT to stacja dysków 5.25" produkowana przez Indus Systems, a później przez Future Systems od 1983 roku. Oparta jest na mechanizmie marki Tandon. Niektóre egzemplarze Indus GT mają napęd z charakterystycznym kluczykiem "zsuwanym" do dołu (a nie przekręcanym).

Klon stacji Indus GT o nazwie LDW Super 2000 był sprzedawany w Europie, zapewne na licencji, przez firmę LDW. Stacja różni się zastosowaniem innego mechanizmu oraz szczegółami konstrukcji.

Spis treści

Charakterystyka ogólna

  • mikroprocesor Z80/4 MHz, 4k ROM, 2k RAM (rozszerzalne do 64k)
  • kontroler FDC WD2797 lub rzadziej WD1772/1770
  • jednostronna, pojedyńcza gęstość (SD, 90 kB)
  • jednostronna, rozszerzona gęstość (ED, 130 kB)
  • jednostronna, podwójna gęstość (DD, 180 kB)
  • dwa porty SIO
  • możliwość pracy jako D1-D4.
  • szybkości transmisji:

Firmowe oprogramowanie wewnętrzne stacji (ROM) występuje w kilku wersjach. Wcześniejsze egzemplarze zawierały wadliwe wersje 1.00 i 1.10, które m.in. nie obsługiwały poprawnie rozszerzonej gęstości. W ostatniej wersji 1.20 poprawiono wcześniejsze błędy.

Funkcje klawiszy i wyświetlacza

Na wyświetlaczu stacja podaje niektóre parametry pracy oraz informacje o stanie transmisji. Normalnie (po włączeniu zasilania) jest tam numer ścieżki, na której aktualnie znajduje się głowica.

Gdy naciśnięty zostanie przycisk "DRIVE", numer ścieżki zostaje zastąpiony informacją o numerze, jaki ma stacja (lewe pole wyświetlacza, cyfry z zakresu od 1 do 4) oraz aktualnej gęstości (prawe pole wyświetlacza, litery: A - gęstość pojedyńcza, b - podwójna, C - średnia).

W razie wystąpienia jakichś kłopotów, albo gdy użytkownik nacisnął klawisz "ERROR", na wyświetlaczu pojawia się informacja o statusie transmisji. Składa się ona z kodu literowego i cyfry, jak następuje:

  • Lewe pole wyświetlacza, litery: G - błąd czytania danych, P - błąd podczas zapisu danych, F - błąd formatowania
  • Prawe pole wyświetlacza, cyfry: 3 - błąd transmisji, 4 - błędna suma kontrolna, 5 - nie znaleziono sektora, 7 - dysk zabezpieczony przed zapisem (okienko dysku zaklejone), 9 - błąd weryfikacji

Kod "E-" oznacza, że wszystko jest OK.

Naciśnięcie klawisza "DRIVE", gdy wciśnięty jest klawisz "TRACK" spowoduje natychmiastową analizę włożonej dyskietki i odpowiednie ustalenie gęstości stacji.

Dodatkowo po załączeniu zasilania, w czasie inicjowania stacji przeprowadzane są testy diagnostyczne niektórych jej elementów. Rozpoczynają się od kontroli działania podstawowych rejestrów Z80. Dalsze testy są sygnalizowane na wyświetlaczu literą "C" z odpowiednim numerem, tj:

  • 0 - test sumy kontrolnej ROM
  • 1 - szybki test pamięci RAM
  • 2 - test rejestrów indeksowych procesora Z80
  • 3 - test kontrolera FDC.

Testy te przebiegają dość szybko, więc trudno dostrzec zmiany na wyświetlaczu. gdy wszystko przebiega prawidłowo. Litera "H" (Halt) oznacza błąd wykryty podczas testu i powoduje zatrzymanie działania stacji.

Po połączeniu pinów 1,2,7 oraz 3,5,10 w łączu SIO i jednoczesnym naciśnięciu klawiszy "TRACK", "ERROR" i "DRIVE TYPE" przy włączaniu stacji przeprowadzane są dodatkowe testy o kodach:

  • 4 - test interfejsu szeregowego
  • 5 - test systemu przerwań
  • 6 - rozszerzony test pamięci RAM.

CP/M i RAM Charger

Dla stacji Indus GT istnieje rozszerzenie pamięci zwane RAM Charger. Z jego wykorzystaniem możliwe jest załadowanie do stacji i uruchomienie na niej systemu CP/M 2.2, Atari spełnia wtedy funkcję terminala [1]. Załadowanie CP/M z dyskietki systemowej zatytułowanej "CP/M Boot Disk" następuje po włożeniu jej do stacji i jednoczesnym wciśnięciu klawiszy "DRIVE TYPE" i "ERROR". Ta kombinacja klawiszy jest rozpoznawana tylko przez stację wyposażoną w ROM w wersji 1.20.

Pamięć rozszerzenia RAM Charger jest również używana przez program SuperSynchromesh do buforowania sektorów. W tym trybie stacja wyświetla napis "BF" na wyświetlaczu.

Zobacz też

Personal tools