LDW Super 2000

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 05:42, 2 sty 2007
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Sikor (Dyskusja | wkład)
(doprecyzowanie - sklepy Pewex chyba brzmi lepiej niż "Pewexy" - dla potomności, nie każdy będzie utożsamiał Pewexy z Pewex-em)
Linia 1: Linia 1:
{{grafr|Ldw2000.jpg}} {{grafr|Ldw2000.jpg}}
-Stacja dysków produkowana od 1984 roku przez firmę [[LDW]]. Amerykańska wersja tej stacji znana jest jako [[Indus GT]].+Stacja dysków do [[Atari 8-bit]] produkowana od 1984 roku przez firmę [[LDW]]. Jest ona nieznacznie różniącym się klonem stacji [[Indus GT]] na rynek europejski, zapewne na licencji [[Indus Systems]]. Sprzedawana razem z [[DOS XL|DOS-em XL]] 2.35I1 (nazywanym w instrukcji "2.35L").
-* jednostronna, pojedyńcza gęstość ([[SD]], 90 kB)+Stacja była sprzedawana w sklepach "Pewex" od grudnia 1987 roku. Została później zastąpiona przez nowszy model - [[CA-2001]].
-* jednostronna, rozszerzona gęstość ([[ED]], 130 kB)+
-* jednostronna, podwójna gęstość ([[DD]], 180 kB)+
-* dwa porty [[SIO]]+
-* możliwość pracy jako D1-D4.+
-* maksymalny transfer 68,2 kbps przy wykorzystaniu sterownika INDUS.SYS pod [[SpartaDOS X]] lub sterownika [[Synchromesh]] pod DOS XL 2.35L+
-== Funkcje wyświetlacza ==+== Charakterystyka ogólna ==
-Na wyświetlaczu stacja wyświetla informację o aktualnym statusie transmisji. Informacja ta składa się z kodu literowego i cyfry, jak następuje:+* ''Zobacz: [[Indus GT#Charakterystyka ogólna|Indus GT - charakterystyka ogólna]]
-* Litery: G - błąd czytania danych, P - błąd podczas zapisu danych, F - błąd formatowania, E - transmisja O.K.+Konstrukcja i możliwości stacji są podobne jak stacji Indus GT. Różnice dotyczą mechaniki (stacja zawiera napęd firmy Roctec), przekonstruowanej płyty głównej i układu zasilania. Oprogramowanie dla stacji LDW - łącznie z wysyłanymi do stacji programami szybkiej transmisji napisanymi w asemblerze Z80 - działa tak samo na Indusie i vice versa.
-* Cyfry: 3 - błąd transmisji, 4 - błędna suma kontrolna, 5 - nie znaleziono sektora, 7 - dysk zabezpieczony przed zapisem (okienko dysku zaklejone), 9 - błąd weryfikacji+ 
 +Firmowe oprogramowanie wewnętrzne stacji (ROM) występuje w LDW tylko w wersji 1.20, takiej samej jak w ostatnich egzemplarzach Indusa GT. Wersja ta nie ma wad występujących w wersjach poprzednich, jak m.in. niepoprawna obsługa rozszerzonej gęstości.
 + 
 +Prototyp LDW Super 2000 opisywany w ''[[Bajtek|Bajtku]]-Tylko o Atari'' był najprawdopodobniej egzemplarzem stacji Indus GT. Świadczą o tym widoczne na zdjęciach mechanizm Tandon oraz płyta główna.
 + 
 +==Funkcje klawiszy i wyświetlacza==
 +* ''Zobacz: [[Indus GT#Funkcje klawiszy i wyświetlacza|Indus GT - funkcje klawiszy i wyświetlacza]]
 + 
 +Klawisze i wyświetlacz funkcjonują tak samo jak w stacji Indus GT.
 + 
 +==CP/M i RAM Charger==
 +* ''Zobacz też: [[Indus GT#CP/M i RAM Charger|Indus GT - CP/M i RAM Charger]]
 + 
 +Modułu [[RAM Charger]] produkowanego dla stacji Indus GT nie można zastosować w stacji LDW Super 2000 ze względu na inne umiejscowienie złącza rozszerzeń. Powstał jednak funkcjonalny odpowiednik o nazwie [[RAM Charger|SRAMCharger]], dzięki któremu także na LDW Super 2000 można zastosować [[buforowanie ścieżek]] oraz uruchomić system [[Indus CP/M]].[http://trub.atari8.info/index.php?ref=cpm]
== Osiągi == == Osiągi ==
-Prędkość zmierzona programem [[RW-Test]] pod [[SpartaDOS X]]:+Prędkość zmierzona programem [[RW-Test]] pod [[SpartaDOS X]] dla stacji LDW Super 2000:
* Przeplot standardowy: * Przeplot standardowy:
Linia 28: Linia 36:
** DOS Average: 4098.1918 B/sek. ** DOS Average: 4098.1918 B/sek.
-==Zobacz też==+==Bibliografia==
 +*[[Wojciech Zientara]], "LDW Super 2000", Bajtek Tylko o Atari 1 (1987), s. 6-7
 +==Zobacz też==
* [[Indus GT]] * [[Indus GT]]
-* [http://www.retrobits.net/atari/indus.shtml Indus GT manual + software]+* [[CA-2001]]
-* [[Funkcje ROM w LDW 2000]]+* [[Programowanie stacji LDW Super 2000 i CA-2001]]
 +* [[Indus CP/M]]
 + 
 +==Odnośniki zewnętrzne==
 +* [http://www.retrobits.net/atari/indus.shtml Indus GT manual + software] (UWAGA: znajdujące się na tej stronie obrazy dyskietek z CP/M są '''uszkodzone''', należy je naprawić za pomocą narzędzia [[CP/M_Tool|CP/M Tool]]).
[[Kategoria:Peryferia 8-bit]] [[Kategoria:Peryferia 8-bit]]
 +[[Kategoria:CP/M]]

Aktualna wersja

Grafika:Ldw2000.jpg

Stacja dysków do Atari 8-bit produkowana od 1984 roku przez firmę LDW. Jest ona nieznacznie różniącym się klonem stacji Indus GT na rynek europejski, zapewne na licencji Indus Systems. Sprzedawana razem z DOS-em XL 2.35I1 (nazywanym w instrukcji "2.35L").

Stacja była sprzedawana w sklepach "Pewex" od grudnia 1987 roku. Została później zastąpiona przez nowszy model - CA-2001.

Spis treści

Charakterystyka ogólna

Konstrukcja i możliwości stacji są podobne jak stacji Indus GT. Różnice dotyczą mechaniki (stacja zawiera napęd firmy Roctec), przekonstruowanej płyty głównej i układu zasilania. Oprogramowanie dla stacji LDW - łącznie z wysyłanymi do stacji programami szybkiej transmisji napisanymi w asemblerze Z80 - działa tak samo na Indusie i vice versa.

Firmowe oprogramowanie wewnętrzne stacji (ROM) występuje w LDW tylko w wersji 1.20, takiej samej jak w ostatnich egzemplarzach Indusa GT. Wersja ta nie ma wad występujących w wersjach poprzednich, jak m.in. niepoprawna obsługa rozszerzonej gęstości.

Prototyp LDW Super 2000 opisywany w Bajtku-Tylko o Atari był najprawdopodobniej egzemplarzem stacji Indus GT. Świadczą o tym widoczne na zdjęciach mechanizm Tandon oraz płyta główna.

Funkcje klawiszy i wyświetlacza

Klawisze i wyświetlacz funkcjonują tak samo jak w stacji Indus GT.

CP/M i RAM Charger

Modułu RAM Charger produkowanego dla stacji Indus GT nie można zastosować w stacji LDW Super 2000 ze względu na inne umiejscowienie złącza rozszerzeń. Powstał jednak funkcjonalny odpowiednik o nazwie SRAMCharger, dzięki któremu także na LDW Super 2000 można zastosować buforowanie ścieżek oraz uruchomić system Indus CP/M.[1]

Osiągi

Prędkość zmierzona programem RW-Test pod SpartaDOS X dla stacji LDW Super 2000:

  • Przeplot standardowy:
    • DOS Reading: 2027.0626 B/sek.
    • DOS Writing: 3157.1256 B/sek.
    • DOS Average: 2592.0940 B/sek.
  • Przeplot Highspeed:
    • DOS Reading: 2513.5576 B/sek.
    • DOS Writing: 5682.8260 B/sek.
    • DOS Average: 4098.1918 B/sek.

Bibliografia

Zobacz też

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools