XE
From Atariki
Seria ośmiobitowych komputerów Atari wprowadzona do produkcji po przejęciu firmy przez Jacka Tramiela, a nawiązująca wzornictwem do Atari ST. Seria ta jest kontynuacją serii XL, stąd skrót XE (oznacza XL Enhanced).
Komputery i akcesoria dopasowane wzorniczo do nowej serii zaprezentowano po raz pierwszy podczas zimowych targów Consumer Electronics Show (CES), które miały miejsce w Las Vegas w styczniu 1985 r.
Linia XE była reklamowana nowym hasłem "Power Without the Price". Podczas premiery zaanonsowano komputery: 65XE (w cenie 99 dolarów USA), 130XE ($149), a także maszyny, które nie weszły do seryjnej produkcji: 65XEP ($399) i 65XEM ($149).
Wraz z komputerami przedstawiono również nową linię peryferiów: monitory XC1411 i XM128, stację dysków 5.25" XF521, drukarki XTM201, XTC201, XMM801 i XDM121, a także modem XM301 (większość powyższych peryferiów nigdy nie wyszła poza fazę badania zainteresowania rynku).
Z komputerów 65XEM i XEP zrezygnowano odpowiednio ze względu na anulowanie projektu AMY oraz na brak zainteresowania ze strony potencjalnych nabywców, o czym poinformowano już w marcu 1985 r.
Ostatnim komputerem z linii był XEGS zaprezentowany podczas zimowej edycji targów Consumer Electronics Show (CES), które odbywały się w Las Vegas w styczniu 1987 r.
Spis treści |
Modele
Do serii należą następujące komputery:
Komputery seryjne
65XE (także wersja arabska), 130XE, 800XE, XEGS
Prototypy
Peryferia
Modemy
Magnetofony
Monitory
Drukarki
XDM121, XTC201, XTM201, XMM801
Stacje dysków
Inne urządzenia
Gniazda
Najważniejszą różnicą w stosunku do XL jest brak złącza PBI. Zostało ono zastąpione przez gniazdo ECI, które wraz z gniazdem cartridge'a stanowi ekwiwalent PBI. W stosunku do PBI w gnieździe CART/ECI jest nieco inny zestaw sygnałów, mianowicie:
- dodane są sygnały D1xx i HALT
- nie ma za to sygnałów CAS, RAS, CasInh i RDY
Niektóre komputery z tej serii (XEGS oraz pierwsze egzemplarze 65XE z jednobitowymi kośćmi pamięci RAM) gniazda ECI nie mają. Ten mankament można usunąć instalując GSPBI (w XEGS wymaga to dodatkowo wymiany MMU, oryginalny scalak nie generuje sygnału MPD).
Lista gniazd
- gniazdo SIO
- dwa gniazda joysticka
- gniazdo cartridge'a
- gniazdo ECI
- gniazdo monitorowe
- gniazdo zasilania
- gniazdo klawiatury (wewnątrz komputera)
Klawiatura
Osobny artykuł: Klawiatura XE
Klawiatura w tej serii ma 57 klawiszy zwykłych oraz klawisze funkcyjne: Help, Start, Select, Option, Reset.
Klawisze funkcyjne mają znaczenie przy starcie komputera (w zależności od zainstalowanego OS - zobacz FAQ - Obsługa). Oprócz wymienionych klawiszy funkcyjnych i standardowych elementów QWERTY klawiatura ma też zwykłe w komputerach klawisze jak "Control" czy "Escape".
F1-F4
W przeciwieństwie do serii XL, żaden z komputerów XE nie ma klawiszy funkcyjnych F1-F4, jednak odpowiednie procedury obsługi znajdują się w ROM-ie systemu operacyjnego, można więc te klawisze stosunkowo łatwo dodać. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli komputer ma rozszerzenie pamięci zgodne ze 130XE, będzie konflikt. Wynika to z faktu, że klawisze funkcyjne oprócz wybierania funkcji systemu operacyjnego zapalają też diody znajdujące się na klawiaturze niektórych modeli XL. Diodami tymi komputer steruje za pośrednictwem bitów rejestru PORTB, tego samego, który w XE użyty jest do przełączania banków pamięci.