CP/M

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 06:33, 11 kwi 2009
KMK (Dyskusja | wkład)

← Previous diff
Aktualna wersja
Jhusak (Dyskusja | wkład)
(CP/M na Atari 8-bit - usunięcie nieśmiesznego dowcipu)
Linia 11: Linia 11:
* karta [[1090_card_-_CP/M_CARD|1066]] dla modułu [[1090]] * karta [[1090_card_-_CP/M_CARD|1066]] dla modułu [[1090]]
-Dostępna wersja systemu to CP/M 2.2. Dla stacji Indus, LDW i CA jest to [[Indus CP/M|Indus CP/M 2.2]]. Uruchomienie go wymaga dodania do stacji rozszerzenia pamięci zwanego [[RAM Charger]] lub, opracowanego przez [[trub]]a, zastępnika noszącego wdzięczną nazwę [[RAM Charger|SRAM Charger]].+Dostępna wersja systemu to CP/M 2.2. Dla stacji Indus, LDW i CA jest to [[Indus CP/M|Indus CP/M 2.2]]. Uruchomienie go wymaga dodania do stacji rozszerzenia pamięci zwanego [[RAM Charger]] lub, opracowanego przez [[trub]]a, zastępnika o nazwie [[RAM Charger|SRAM Charger]].
Więcej informacji znajduje się [http://trub.atari8.info/index.php?ref=cpm tutaj]. Więcej informacji znajduje się [http://trub.atari8.info/index.php?ref=cpm tutaj].

Aktualna wersja

Control Program/Monitor lub Control Program for Microcomputers - system operacyjny dla mikrokomputerów z procesorem Intel 8080 opracowany w latach 1974-76 przez Garry'ego Kildalla, na przełomie lat 70 i 80 zeszłego wieku flagowy produkt Digital Research. Ze względu na zgodność wstecz z Intelem 8080, CP/M można uruchomić również na komputerach z procesorem Intel 8085 oraz Zilog Z80.

Szczegóły: CP/M (en.wiki)

Spis treści

CP/M na Atari 8-bit

Znajdujący się w ośmiobitowych Atari procesor 6502 jest niekompatybilny z 8080 i Z80. W związku z tym uruchomienie systemu CP/M wymaga zastosowania przystawki zawierającej procesor Z80 - komputer Atari pełni wtedy rolę terminala. Takich przystawek opracowano kilka:

Dostępna wersja systemu to CP/M 2.2. Dla stacji Indus, LDW i CA jest to Indus CP/M 2.2. Uruchomienie go wymaga dodania do stacji rozszerzenia pamięci zwanego RAM Charger lub, opracowanego przez truba, zastępnika o nazwie SRAM Charger.

Więcej informacji znajduje się tutaj.

Zobacz też

Odnośniki zewnętrzne

Informacje

Fora

Archiwa z oprogramowaniem


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.

Personal tools