GTIA

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 22:03, 12 gru 2005
Krótki (Dyskusja | wkład)
(podredagowane, nowe info)
← Previous diff
Wersja z dnia 03:05, 13 gru 2005
KMK (Dyskusja | wkład)
(zamieniona kolejność zdań)
Next diff →
Linia 1: Linia 1:
-'''G'''raphics '''T'''elevision '''I'''nterface '''A'''dapter (zwany też '''G'''eorge's '''T'''elevision '''I'''nterface '''A'''dapter od nazwiska projektanta, George'a McLeoda). Specjalizowany układ scalony odpowiedzialny za generowanie kolorów oraz [[Player/Missile Graphics|grafiki graczy i pocisków]], który zastąpił montowany wcześniej w [[Atari 8-bit|małym Atari]] układ [[CTIA]].+[[GTIA]] - ''Graphics Television Interface Adapter'' (zwany też ''George's Television Interface Adapter'' od nazwiska projektanta, George'a McLeoda). Specjalizowany układ scalony odpowiedzialny za generowanie kolorów oraz [[Player/Missile Graphics|grafiki graczy i pocisków]], który zastąpił montowany wcześniej w [[Atari 8-bit|małym Atari]] układ [[CTIA]]. Układ GTIA był stosowany w [[Atari 400/800|serii 400/800]] od listopada 1981 r. Oprócz tego [[Atari]] oferowało posiadaczom komputerów z [[CTIA]] jego wymianę.
-GTIA rozszerza możliwości CTIA o tworzenie tzw. trybów GTIA, czyli [[Tryby graficzne ANTIC-a|trybów graficznych]] pozwalających uzyskać do 16 kolorów naraz. Zobacz [[Graphics 9]]/[[Graphics 10|10]]/[[Graphics 11|11]] oraz [[Rejestry GTIA#GTIACTL|rejestr GTIACTL]].+Wymiana CTIA na GTIA rozszerza możliwości komputera o tworzenie tzw. trybów GTIA, czyli [[Tryby graficzne ANTIC-a|trybów graficznych]] pozwalających uzyskać do 16 kolorów naraz oraz dających dostęp do całej palety 256 kolorów. Zobacz [[Graphics 9]]/[[Graphics 10|10]]/[[Graphics 11|11]] oraz [[Rejestry GTIA#GTIACTL|rejestr GTIACTL]]. W porównaniu z CTIA, GTIA wyświetla obraz przesunięty o pół [[cykl koloru|cyklu koloru]] w bok, dzięki czemu duszki są dokładniej nakładane na pole gry. [http://www.machine-room.org/computers/46/general.html]. Ubocznym efektem jest fakt, iż [[efekt artefaktów]] tworzy w GTIA inne (zamienione) kolory.
- +
-Układ był montowany w [[Atari 400/800|serii 400/800]] od listopada 1981 r. Oprócz tego [[Atari]] oferowało posiadaczom komputerów z [[CTIA]] jego wymianę.+
Według niektórych źrodeł GTIA nie jest wersją rozwojową [[CTIA]], lecz jego wersją pierwotną, która z braku czasu na dokończenie została umieszczona w pierwszych egzemplarzach komputerów w stanie niepełnym ([http://www.faqs.org/faqs/atari-8-bit/faq/ zob. sekcja 11.2 FAQ]). Za autentycznością tych informacji przemawia fakt, że już rewizja A [[Atari OS|systemu operacyjnego]] wspiera tryby GTIA. Według niektórych źrodeł GTIA nie jest wersją rozwojową [[CTIA]], lecz jego wersją pierwotną, która z braku czasu na dokończenie została umieszczona w pierwszych egzemplarzach komputerów w stanie niepełnym ([http://www.faqs.org/faqs/atari-8-bit/faq/ zob. sekcja 11.2 FAQ]). Za autentycznością tych informacji przemawia fakt, że już rewizja A [[Atari OS|systemu operacyjnego]] wspiera tryby GTIA.
W ostatnich seriach komputerów [[XE]] (np. w [[800XE]]) układ GTIA jest fabrycznie wadliwy, co uniemożliwia uzyskanie trybów wielokolorowych. W ostatnich seriach komputerów [[XE]] (np. w [[800XE]]) układ GTIA jest fabrycznie wadliwy, co uniemożliwia uzyskanie trybów wielokolorowych.
- 
-W porównaniu z CTIA, GTIA wyświetla obraz przesunięty o pół [[cykl koloru|cyklu koloru]] w bok, dzięki czemu duszki są dokładniej nakładane na pole gry. [http://www.machine-room.org/computers/46/general.html] Ubocznym efektem jest fakt, iż [[efekt artefaktów]] tworzy w GTIA inne (zamienione) kolory. 
Patrz też [[rejestry GTIA]]. Patrz też [[rejestry GTIA]].

Wersja z dnia 03:05, 13 gru 2005

GTIA - Graphics Television Interface Adapter (zwany też George's Television Interface Adapter od nazwiska projektanta, George'a McLeoda). Specjalizowany układ scalony odpowiedzialny za generowanie kolorów oraz grafiki graczy i pocisków, który zastąpił montowany wcześniej w małym Atari układ CTIA. Układ GTIA był stosowany w serii 400/800 od listopada 1981 r. Oprócz tego Atari oferowało posiadaczom komputerów z CTIA jego wymianę.

Wymiana CTIA na GTIA rozszerza możliwości komputera o tworzenie tzw. trybów GTIA, czyli trybów graficznych pozwalających uzyskać do 16 kolorów naraz oraz dających dostęp do całej palety 256 kolorów. Zobacz Graphics 9/10/11 oraz rejestr GTIACTL. W porównaniu z CTIA, GTIA wyświetla obraz przesunięty o pół cyklu koloru w bok, dzięki czemu duszki są dokładniej nakładane na pole gry. [1]. Ubocznym efektem jest fakt, iż efekt artefaktów tworzy w GTIA inne (zamienione) kolory.

Według niektórych źrodeł GTIA nie jest wersją rozwojową CTIA, lecz jego wersją pierwotną, która z braku czasu na dokończenie została umieszczona w pierwszych egzemplarzach komputerów w stanie niepełnym (zob. sekcja 11.2 FAQ). Za autentycznością tych informacji przemawia fakt, że już rewizja A systemu operacyjnego wspiera tryby GTIA.

W ostatnich seriach komputerów XE (np. w 800XE) układ GTIA jest fabrycznie wadliwy, co uniemożliwia uzyskanie trybów wielokolorowych.

Patrz też rejestry GTIA.


Ten artykuł to tylko zalążek. Możesz pomóc rozwojowi Atariki poprzez rozszerzenie go o więcej informacji.