Atari OS

From Atariki

Jump to: navigation, search

System operacyjny, w który wyposażane były ośmiobitowe komputery Atari 400 i 800. Zajmował 10k i znajdował się w obszarze $D800-$FFFF. Komputery XL i XE wyposażono w znacznie ulepszony i rozszerzony system operacyjny, znany jako XL OS.

Spis treści

Autorzy

Na podst. źródeł XL OS rev. 5[1]:

Elementy składowe

Na Atari OS składają się następujące elementy:

Wersje

Znane są 3 wersje tego systemu:

"OS 255"

Nazwana tak ponieważ w tej wersji pod adresem 65528 ($FFF8) znajduje się wartość 255 ($FF). Powstała w kwietniu 1979 r. Nie była przeznaczona do dystrybucji, ale wyprodukowano kilka tysięcy sztuk kości ROM tej wersji, z których część najprawdopodobniej trafiła na rynek. W tej wersji procedury komunikacji z magnetofonem różnią się od późniejszych czasem trwania sygnału pilotującego:

  • zapisywany sygnał pilotujący ma długość 9,6 s zamiast 19,2 s;
  • limit czasu na zapis pierwszego rekordu wynosi 15 s zamiast 35 s;
  • podczas odczytu ignorowane są pierwsze 2 s nagrania zamiast 9,6 s;
  • limit czasu na odczyt pierwszego rekordu to 15 s zamiast 25 s;

Powyższe różnice są opisane w dokumencie "All About Cassette Tapes"[2]; Atari dołączało do części egzemplarzy magnetofonu 410 broszurę ze zmodyfikowaną instrukcją ładowania danych z magnetonu dla posiadaczy tej wersji systemu.[3][4] Obraz ROM tej wersji nie jest obecnie dostępny.

Rev. A

Według "All About Cassette Tapes" z czerwca 1979 r. Montowana we wczesnych egzemplarzach wersji NTSC komputerów i wszystkich egzemplarzach wersji PAL. System różni się nieznacznie w wersjach NTSC i PAL; różnice dotyczą procedur zliczających upływ czasu w komunikacji z urządzeniami zewnętrznymi. Pod adresem 65528 ($FFF8) jest 221 ($DD) w wersji NTSC i 214 ($D6) w wersji PAL.

Rev. B

Z września 1981 r. Montowana w późniejszych egzemplarzach komputerów w wersji NTSC. Pod adresem 65528 ($FFF8) jest wartość 243 ($F3). Kartridż CPS SuperSALT z 1983 roku - a więc z okresu po zakończeniu produkcji serii 400/800 - nie zawiera kodu odpowiedzialnego za wykrywanie rev. B PAL systemu[5](wykrywa natomiast pozostałe 3 wersje, a także system XL OS), co sugeruje, że wersja PAL rev. B nie była dostępna na rynku. Z drugiej strony dokument "Atari Operating System Manual - XL Addendum" zawiera opis wykrycia systemu PAL rev. B wraz z jego sumą kontrolną, co wskazuje, że w którymś momencie istniał prototyp systemu w tej wersji. Wersję PAL rev. B można samodzielnie odtworzyć korzystając z kodu źródłowego opublikowanego przez Atari - co zostało zrobione np. tu.

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools