Graphics 9

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 13:00, 25 kwi 2024
Mono (Dyskusja | wkład)
(tym (stanisław))
← Previous diff
Aktualna wersja
Mono (Dyskusja | wkład)

Linia 17: Linia 17:
Ten tryb graficzny był dość popularny w starszych [[demo|demach]] gdyż całkiem dobrze prezentowały się w nim zdigitalizowane zdjęcia (z nowszych produkcji można polecić [[Slide Show|slideshow]] "[http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=3729 The Muppet Movie]" grupy [[Madteam]]). Ten tryb graficzny był dość popularny w starszych [[demo|demach]] gdyż całkiem dobrze prezentowały się w nim zdigitalizowane zdjęcia (z nowszych produkcji można polecić [[Slide Show|slideshow]] "[http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=3729 The Muppet Movie]" grupy [[Madteam]]).
-Istnieją też gry wykorzystujące omawiany tryb graficzny. Sztandarowym przykładem jest angielska "[[Space Lobsters]]" gdzie po mistrzowsku zrobiono użytek z zalet Graphics 9 (tzn. jest tam 16-odcieniowa grafika w znakowym odpowiedniku trybu Gr.9).+Istnieją też gry wykorzystujące omawiany tryb graficzny. Sztandarowym przykładem jest angielska "[[Space Lobsters]]" gdzie po mistrzowsku zrobiono użytek z zalet Graphics 9 (tzn. jest tam 16-odcieniowa grafika w znakowym odpowiedniku trybu GR.9).
Programy graficzne, pracujące w Graphics 9, to m.in. [[RAMbrandt]] oraz [[Retoucher]]. Programy graficzne, pracujące w Graphics 9, to m.in. [[RAMbrandt]] oraz [[Retoucher]].

Aktualna wersja

GR.9

Dziewiąty tryb graficzny w numeracji Atari OS. Składa się z 192 linii trybu ANTIC $0F, tak samo jak Graphics 8, Graphics 10 i Graphics 11. Dlatego mówi się, że jest to tryb GTIA, gdyż z punktu widzenia układu ANTIC jest to Graphics 8, a dopiero ingerencja w rejestr GTIA GTIACTL (zwany również GPRIOR) zmienia interpretację danych obrazu.

  • Kolory: 16 jasności o jednakowej chrominancji określonej przez rejestr COLBAK (rejestr-cień COLBAKS),
  • Rozdzielczość pozioma: 80 pikseli, w zależności od szerokości ekranu (DMACTLS) także 64 lub 96.
  • Rozdzielczość pionowa: 192 linie, maksymalnie 239 linii (co uzyskuje się modyfikując Display List)
  • Proporcje piksela: 4x1

Cień rejestru GTIACTL to GTIACTLS, wpisanie do niego wartości $40 spowoduje włączenie trybu 9 w numeracji BASIC-a.

Co ciekawe, numer tego trybu graficznego był uwzględniony od najwcześniejszej wersji Atari OS z komputerów 400 i 800, mimo że tylko ostatnie modele tej serii miały wbudowany GTIA - na obecnym w większości modeli CTIA uzyskanie tego trybu nie jest możliwe.

Ekran w tym trybie zajmuje 40*192=7680 ($1E00) bajtów. Bajt pamięci ekranu zawiera 2 piksele ponieważ każdy z nich kodowany jest czterema bitami.

Jest to jedyny tryb graficzny, w którym możliwe jest (dzięki sztuczkom programowym) uzyskanie pełnej palety 256 kolorów, ponieważ jasność piksela brana jest bezpośrednio z pamięci ekranu, a kolor z czterech starszych bitów rejestru koloru COLBAK.

Ten tryb graficzny był dość popularny w starszych demach gdyż całkiem dobrze prezentowały się w nim zdigitalizowane zdjęcia (z nowszych produkcji można polecić slideshow "The Muppet Movie" grupy Madteam).

Istnieją też gry wykorzystujące omawiany tryb graficzny. Sztandarowym przykładem jest angielska "Space Lobsters" gdzie po mistrzowsku zrobiono użytek z zalet Graphics 9 (tzn. jest tam 16-odcieniowa grafika w znakowym odpowiedniku trybu GR.9).

Programy graficzne, pracujące w Graphics 9, to m.in. RAMbrandt oraz Retoucher.

Personal tools