Loader z wykrzyknikiem

From Atariki

(Różnice między wersjami)
Jump to: navigation, search
Wersja z dnia 23:00, 18 gru 2014
Krótki (Dyskusja | wkład)
(Loader ten pochodzi z programu Boot Cassette Maker - przeredagowane.)
← Previous diff
Aktualna wersja
Krótki (Dyskusja | wkład)
(+link do Atarimanii)
Linia 1: Linia 1:
-'''Boot Cassette Maker''' to program użytkowy służący do kopiowania [[binarny plik DOS-u|plików binarnych DOS-u]] z dyskietki do postaci [[BOOT (format pliku)|bootowalnej]] na kasetę. [[Loader]] zwany '''wykrzyknikiem''', będący efektem działania tego programu, jest powszechnie znany uzytkownikom magnetofonów.+'''Boot Cassette Maker''' to program użytkowy służący do kopiowania [[binarny plik DOS-u|plików binarnych DOS-u]] z dyskietki do postaci [[BOOT (format pliku)|bootowalnej]] na kasetę. [[Loader]] zwany '''wykrzyknikiem''', będący efektem działania tego programu, jest powszechnie znany użytkownikom magnetofonów.
-Program został wydany w 1982 roku przez Nudmehi Software i sprzedawany w cenie $29.95. W oryginalnej postaci działa poprawnie tylko na komputerach [[400/800]]. W 2014 roku [[Voy]] przygotował wersję działającą także na modelach [[XL]]/[[XE]].[http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?pid=188727#p188727]+Program został wydany w 1982 roku przez Nudmehi Software i był sprzedawany w cenie $29,95. W oryginalnej postaci działa poprawnie tylko na komputerach [[400/800]]. W 2014 roku [[Voy]] przygotował wersję działającą także na modelach [[XL]]/[[XE]].[http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?pid=188727#p188727]
-Program pozwala wybrać plik binarny zapisany na dyskietce w napędzie 1-4, który jest potem zapisywany na kasecie. Przed plikiem binarnym Boot Cassette Maker nagrywa na tasmie 6-blokowy [[inicjalizer]], którego zadaniem jest odczyt następującego po nim pliku,+Program pozwala wybrać plik binarny z dyskietki w napędzie 1-4, który to plik jest potem zapisywany na kasecie. Przed plikiem binarnym Boot Cassette Maker nagrywa na taśmie 6-blokowy [[inicjalizer]], którego zadaniem jest odczyt i uruchomienie nagranego po nim pliku binarnego.
-Wspomniany 6-blokowy loader zyskał w latach 80. XX w. ogromną popularność - wykorzystywało go wiele pirackich gier. Z powodu wyróżniającej go cechy - znaku wykrzyknika wyświetlanego w prawym dolnym rogu ekranu - loader ten jest natychmiast rozpoznawalny przez każdego użytkownika magnetofonu.+Wspomniany 6-blokowy loader zyskał w latach 80. XX w. ogromną popularność - wykorzystywało go wiele pirackich gier. Z powodu wyróżniającej go cechy - znaku wykrzyknika wyświetlanego w prawym dolnym rogu ekranu - loader ten jest łatwo rozpoznawany przez każdego użytkownika magnetofonu.
-Jeśli zadać sobie trud przeanalizowania kodu loadera z wykrzyknikiem, to wyjdzie na jaw, że jest on napisany przez niezbyt dobrego programistę. Przede wszystkim, ten program mógłby być o dwa rekordy krótszy (ma pięć), co przy taśmie jest zyskiem nie do pogardzenia.+== Technikalia ==
 +Jeśli zadać sobie trud przeanalizowania kodu loadera z wykrzyknikiem, wyjdzie na jaw, że jest on napisany przez niezbyt dobrego programistę. Przede wszystkim, ten program mógłby być o dwa rekordy krótszy (ma pięć), co przy taśmie jest zyskiem nie do pogardzenia.
Po drugie zaś loader z wykrzyknikiem w zasadzie cudem tylko działa na komputerach serii [[XL]]/[[XE]], gdyż korzysta ze skoków do niektórych procedur [[OS]] serii [[400/800]], które to procedury w [[ROM]]-ie XL/XE znajdują się, rzecz jasna, gdzie indziej. Niezdrowym objawem tego jest właśnie sławny, pojawiający się na ekranie wykrzyknik (ściślej: niezdrowym objawem jest nie jego pojawienie się, lecz to, że na ekranie pozostaje, chociaż powinien natychmiast zniknąć). Po drugie zaś loader z wykrzyknikiem w zasadzie cudem tylko działa na komputerach serii [[XL]]/[[XE]], gdyż korzysta ze skoków do niektórych procedur [[OS]] serii [[400/800]], które to procedury w [[ROM]]-ie XL/XE znajdują się, rzecz jasna, gdzie indziej. Niezdrowym objawem tego jest właśnie sławny, pojawiający się na ekranie wykrzyknik (ściślej: niezdrowym objawem jest nie jego pojawienie się, lecz to, że na ekranie pozostaje, chociaż powinien natychmiast zniknąć).
-Loader również nieprawidłowo reaguje na obecność [[cartridge|cartridge'a]] - powinien wyświetlić komunikat i zatrzymać ładowanie, zamiast tego się po prostu zawiesza. Przyczyna jest ta sama - nielegalny skok do systemu pod adres, który w komputerach XL/XE jest dla spodziewanej tam procedury nieaktualny.+Loader również nieprawidłowo reaguje na obecność [[cartridge|cartridge'a]] - powinien wyświetlić komunikat i zatrzymać ładowanie, zamiast tego program się po prostu zawiesza. Przyczyna jest ta sama - nielegalny skok do systemu pod adres, który w komputerach XL/XE jest dla spodziewanej tam procedury nieaktualny.
==Bibliografia== ==Bibliografia==
* Reklama Boot Cassette Maker, [[ANTIC (czasopismo)|ANTIC]] [https://archive.org/details/1982-08-anticmagazine vol. 1-03], sierpień 1982, s. 49 * Reklama Boot Cassette Maker, [[ANTIC (czasopismo)|ANTIC]] [https://archive.org/details/1982-08-anticmagazine vol. 1-03], sierpień 1982, s. 49
 +
 +==Odnośniki zewnętrzne==
 +* [http://www.atarimania.com/utility-atari-400-800-xl-xe-boot-cassette-maker_39517.html Boot Cassette Maker] na [[Atarimania|Atarimanii]]
[[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]] [[Kategoria:Oprogramowanie Atari 8-bit]]

Aktualna wersja

Boot Cassette Maker to program użytkowy służący do kopiowania plików binarnych DOS-u z dyskietki do postaci bootowalnej na kasetę. Loader zwany wykrzyknikiem, będący efektem działania tego programu, jest powszechnie znany użytkownikom magnetofonów.

Program został wydany w 1982 roku przez Nudmehi Software i był sprzedawany w cenie $29,95. W oryginalnej postaci działa poprawnie tylko na komputerach 400/800. W 2014 roku Voy przygotował wersję działającą także na modelach XL/XE.[1]

Program pozwala wybrać plik binarny z dyskietki w napędzie 1-4, który to plik jest potem zapisywany na kasecie. Przed plikiem binarnym Boot Cassette Maker nagrywa na taśmie 6-blokowy inicjalizer, którego zadaniem jest odczyt i uruchomienie nagranego po nim pliku binarnego.

Wspomniany 6-blokowy loader zyskał w latach 80. XX w. ogromną popularność - wykorzystywało go wiele pirackich gier. Z powodu wyróżniającej go cechy - znaku wykrzyknika wyświetlanego w prawym dolnym rogu ekranu - loader ten jest łatwo rozpoznawany przez każdego użytkownika magnetofonu.

Technikalia

Jeśli zadać sobie trud przeanalizowania kodu loadera z wykrzyknikiem, wyjdzie na jaw, że jest on napisany przez niezbyt dobrego programistę. Przede wszystkim, ten program mógłby być o dwa rekordy krótszy (ma pięć), co przy taśmie jest zyskiem nie do pogardzenia.

Po drugie zaś loader z wykrzyknikiem w zasadzie cudem tylko działa na komputerach serii XL/XE, gdyż korzysta ze skoków do niektórych procedur OS serii 400/800, które to procedury w ROM-ie XL/XE znajdują się, rzecz jasna, gdzie indziej. Niezdrowym objawem tego jest właśnie sławny, pojawiający się na ekranie wykrzyknik (ściślej: niezdrowym objawem jest nie jego pojawienie się, lecz to, że na ekranie pozostaje, chociaż powinien natychmiast zniknąć).

Loader również nieprawidłowo reaguje na obecność cartridge'a - powinien wyświetlić komunikat i zatrzymać ładowanie, zamiast tego program się po prostu zawiesza. Przyczyna jest ta sama - nielegalny skok do systemu pod adres, który w komputerach XL/XE jest dla spodziewanej tam procedury nieaktualny.

Bibliografia

Odnośniki zewnętrzne

Personal tools